Голубачки ратари повољне временске прилике у овом месецу користе за обраду земљишта за пролећну сетву, па је до данас зимско орање обављено на 60 одсто планираних ораница. Пролећним усевима наредног пролећа засејаће се око 4.500 хектара, од којих ће и овог пута по традицији доминирати кукуруз и сејаће се на 4.000 хектара, крмно биље на 150, сунцокрет на 300 и поврће на 50 хектара.
У општини Голубац завршена је јесења сетва на планираних 2.500 хектара. Пшеница је засејана на највећој површини од 2.200, јечам на 200 и тритикале на 100 хектара.
Стручњаци кажу да је раније посејана пшеница већ у фази бокорења и формирања секундарних изданака, што ће ојачати биљку тако да јој предстојеће зимске температуре и мраз неће шкодити и реметити њен раст и развој. Ове површине би требало да подмире потребе становништва ове подунавске општине са хлебним житом, а сорте које су засејане могу без већих проблема да поднесу и веће температуре без снежног покривача.
– Протеклих дана примећена је најезда пољских глодара на засејане озиме усеве и стручњаци упозоравају пољопривреднике да обавезно обиђу своје њиве и обрате пажњу на мишеве. Сада је најважније да пољопривредници пре најављених снежних падавина што пре заштите биљке и да се прецизно држе наших савета, наводе стручњаци. На удару штеточина, осим озимих култура су и поља засејана луцерком, као и црвеном деталином.
Због високих цена и опште беспарице, већи број ратара није користио минерално ЕН- ПЕ- КА ђубриво у сетви, подсећају голубачки стручњаци па ће се последице изостанка ђубрива, пре свега фосфора, видети у марту и априлу наредне године. У сваком случају, потенцијал пшенице је тренутно добар, а ствари би могле да промене само екстремни температурни шокови, без снега. У зависности од времена сетве и динамике ницања, озима жита се налазе у различитим фазама развоја.
Љ. Настасијевић