На конкурсу “Најлепше двориште 2024”, награђени су домаћини из Пожаревца, Александровца и Симићева.
Организатори конкурса су Јавно комунално предузеће „Комуналне службе“ Пожаревац и Новинска кућа браничевског округа „Реч народа“, уз подршку Града Пожаревца.
Ове године, одлучивало се између скоро двадесет дворишта. Представљено је и похваљено и једно ван конкуренције, двориште Народног музеја Пожаревац, као изузетан пример
Победничко место припало је Верици Маринковић из Пожаревца. Другопласирано је двориште Оливере Милосављевић из Пожаревца, док је треће најлепше двориште Слађане Величковић из Александровца.
Похвалнице су заслужили Роберт Јаћимовић из Пожаревца, Милица Благојевић из Симићева и Народни музеј „Пожаревац“.
ОДГОВОРНОСТ ПРЕМА ОКРУЖЕЊУ
Јавно комунално предузеће „Комуналне службе“ Пожаревац својом делатношћу доприноси квалитету животног окружења и подржава разне активности у функцији тог циља. Међу њима је и конкурс „Најлепше двориште“.
Директор „Комуналних служби“ Марко Марјановић, отварајући свечаност доделе награда, нагласио је да је конкурс постао традиција коју је важно одржати и додао:
– Конкурс „Најлепше двориште“ је, пре свега, мотивационог карактера. Подстицај је суграђанима у уређивању дворишта, али, изнад свега, доприноси јачању свести о одговорности према окружењу. Захвални смо свима који су у годинама иза нас учествовали у овој активности и пружили пример осталима како се понашати према животној средини, како је чувати и неговати.
Испред медијске куће “Реч народа”, која је покретач конкурса, обратила се директорка Андријана Максимовић:
– Конкурс „Најлепше двориште“ траје дуже од деценије, на што смо поносни и захвални суграђанима и Јавном – комуналном предузећу „Комуналне службе“ Пожаревац. Ово је далеко више од надметања. Реч је о удруженој свести и акцији којом желимо да допринесемо томе да наше животно окружење буде лепше, угодније и здравије. Такође, желимо да скренемо пажњу млађих генерација на то колико је важно чувати животну средину и на које све начине то могу да чине.
– Дела свакога од нас утичу на све друге, целокупно животно окружење. У тим нераскидивим узрочно – последичним односима, важно је што пригрлити природу. То значи бринути о сопственом дворишту, али и о јавним површинама, а верујемо да са тим долази и свест о одлагању отпада на за то предвиђеним местима. Зато се надамо да ћемо успешно подстаћи што већи број суграђана да следе ваш пример, поручила је директорка Максимовић.
НАЈЛЕПША ДВОРИШТА
Најуспешнијима су у петак, 22. новембра, у салонима градског здања, уручена признања која чине новчане награде за прва три места, од 9.000, 7.000 и 5.000 динара, као и претплата на новине „Реч народа“ и поклони Расадника “Лебанац” из Лучице за три првонаграђена и три похваљена дворишта.
О најлепшим двориштима на конкурсу одлучивао је трочлани жири који чине Милица Митић, дипл. инг. пејзажне архитектуре и хортикултуре и проф. стручних предмета у Пољипривредној школи у Пожаревцу, Драгана Ивошевић, дипл. инжењер пејзажне архитектуре и хортикултуре и професорка стручних предмета у пензији и Милена Перишић, инжењер заштите животне средине и новинарка “Речи народа”.
Победничко двориште је из Пожаревца. Награда је уручена Пожаревљанки Верици Маринковић.
– Ово је изузетно двориште у центру града. Представља зелену оазу мира и хармоније. Простор чине травњак, стазе, тремови, мобилијар, у комбинацији са украсним биљем, минијатурним дрвећем, пузавицама, сезонским и саксијским врстама цвећа. Сваки од наведених елемената се беспрекорно и свакодневно одржава, а двориште испуњава функционалне и естетске захтеве својих власника, наводи се у образложењу стручне комисије.
Другу награду примила је Оливера Милосављевић из Пожаревца.
– Још једно аутентично двориште у строгом центру града. Простор је брижљиво и детаљно уређен. Изузетно је креативно искоришћена целокупна површина, обогаћена украсним биљем, минијатурним дрвећем и другим пејзажно – архитектонским елементима који чине упечатљиву целину.
Трећа награда припала је Слађани Величковић из Александровца.
– Реч је о дворишту које красе уредно негован травњак и богат фонд разноврсних украсних биљака – дрвећа, шибља, перена, сезонског цвећа. Од пратећих елемената заступљене су перголе као ослонац за пузеће врсте, као и павиљон за одмор са саксијским врстама цвећа и представља кутак за одмор и уживање у лепотама дворишта.
ПОХВАЛНИЦЕ
Носиоци похвалница награђени су претплатом на новине „Реч народа“ и поклоном Расадника “Лебанац” из Лучице.
Двориште Ане Јаћимовић из Пожаревца оставља снажан утисак. Пространо је, са негованим травњаком, тропским и другим украсним биљем и аутентичним топијарним формама четинара, са завидном вештином орезивања и обликовања дрвећа и шибља.
Похвалницу је заслужила и Милица Благојевић из Симићева.
Реч је о сеоском дворишту са кућом очуване архитектуре из прве половине 20. века, а у функцији савременог живота, уклопљено са савременим елементима. Биљне врсте су комбинација старих врста са новим формама, попут лијандера, хортензија, украсних трава, на успешно негованом травњаку.
Ван конкуренције било је двориште Народног музеја у Пожаревцу. Подсећамо да на конкурсу могу учествовати физичка лица и стамбене заједнице, дакле, не и установе, предузећа и слично.
Међутим, велики труд и изузетан резултат морају бити награђени, посебно с обзиром на то да је то пример који би и друге установе, предузећа и слично требало да следе.
Народни музеј Пожаревац краси лапидаријум – двориште са археолошким експонатима који су амбијентално употпуњени беспрекорно орезиваним топијарним формама четинарског дрвећа и шибља. Такве крошње се ретко где могу видети у Србији, али и шире.
Р. Н.