У Костолцу је у четвртак, 27. марта, одржан први Збор грађана, инспирисам примером студентског пленума.
Како је, између осталог, наглашено, ово је још један вид подршке захтевима студената, исказивања незадовољства укупним приликама у Србији и активног учешћа у обликовању сопствене заједнице.
Био је то иницијални збор, ради договора о начину даљег функционисања. Следеће окупљање заказано је за идући четвртак, 3. април, поново у 18 сати, испред спортске хале.
Учесници Збора усагласили су се о потреби анимирања већег броја суграђана да учествују кроз изношење конкретних предлог и иницијатива.
Најављен је и наставак шетњи петком и одавања поште трагично страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Изгласана је и прва иницијатива, а то је присуство петоро представника Збора грађана на заседању Скупштине Градске општине Костолац, заказане за 2. април, уз истовремено окупљање испред зграде Градске општине.
ДИРЕКТНО КРЕИРАЊЕ БУДУЋНОСТИ
Збор је отворила Невена Јандерка речима да је цела Србија устала борећи се за повратак правим вредностима.
– Циљ нам је заједнички, а то су боља, уставноправна држава, боља будућност за нашу децу и смена овог корумпираног режима. Нико нам не може одузети неприкосновено право на живот, слободу и људскост.
– Водимо се нечим што су студенти нагласили, а то је да паметнији не попушта, већ се организује. Збор грађана предвиђен је Уставом као један од облика слободе окупљања. Разрађен је Законом о локалној самоуправи као начин да се непосредно учествује у оставривању грађанских циљева. То је вид директне демократије који може да донесе директне резултате, врши притисак на локалну самоуправу и врати суверенитет у руке правог власника- нас грађана. Заснован је на једнакости свих грасова, транспарентности и активном учешћу у креирању заједничке будућности. Омогућава људима да изнесу идеје и предлоге.., објаснила је Јандерка и додала:
– Законски минимум за Збор, према Статуту Градске општине Костолац, је 50 грађана. Да бисмо деловали у смислу писаних форми морами имати законски минимум од 10 посто од броја грађана са правом гласа. Зато позивамо суграђане да се укључе. Идеја је да заједно договоримо акције које ћемо спроводити. Самовоља коју доживљавамо, све нас много кошта. Ово је начин да директно утичемо на сутрашњицу, на будућност наше деце.
ГОРУЋА ПИТАЊА
Александар Радојевић нагласио је важност заједништва. Предложио је финансијску подршку просветним радницима и истакао топлификацију и водоснабдевање Костолца као горућа питања.
– Не смемо дозволити ни једној власти, ни овој, ни свакој следећој, да ради шта хоће. Народ је корективни и контролни фактор, поручио је Радојевић и наставио:
– Идеја је да имамо форму за покретање иницијатива. Како би све то било законски основано, морамо омасовити Збор. Ово није политичка иницијатива, већ је вид борбе за праведније и уређеније друштво. И околна села су се покренула. Петка има две петиције, које се односе на системско решавање одношења смећа и спровођење избора за Савет Месне заједнице, што није учињено више од десет година. На нама је да подржимо њихове захтеве, уз формулисање и наших захтева.
– Једно од горућих питања у наредном периоду биће топлификација. Колико знам, постоје одређени закључци о томе како ће се то надаље радити, али ми као грађани о њима ништа не знамо. Зато, један од наших захтева би требало да буде достављање потпуне информације о топлификацији, ко ће у будућем периоду да одржава, развија, реконструише топлификацу Костолца.
– Горуће је и питање водоснабдевања. Сви знамо колико је проблема било прошле године и да смо једно време имали само техничку воду. Неопходно је пружити грађанима потпуну информацију о томе шта се предузима по том питању, у каквом су стању бунари, да ли се ради на новом водоизворишту “Јагодица”.
– Треће питање односи се на обећања дата у политичкој кампањи владајуће странке. Реч је о изградњи новог Дома здавља, новог вртића, затвореног базена. Хоћемо информације докле се стигло. Прошле су три године од датих обећања, истакао је Радојевић и предложио да се организује прикупљање финансијске помоћи просветним радницима.
Међу темама значајним за Костолац било је речи и о самосталној костолачкој општини, проблему канализационе инфраструктуре, топлификацији села Острово, урушеном хотелу “Стандард”, статусу спортске хале и плаже “Топољар”, рекламирању коцкарница испред школе…
Указано је и на то да су Градској општини Костолац већ достављене две петиције, о грејању и води, али да је рок од 60 дана за одговор одавно прекорачен.
– Морају нам дати одговоре на питања која постављамо, на оно што нас интересује, што утиче на нашу свакодневицу. Не може се дозволити да игноришу грађане, закључили су учесници на првом Збору.
А. М.