У оквиру обраде ове теме већ су написане и изашле четири књиге о историји Пожаревца у временском раздобљу од Првог српског устанка 1804. до почетка Другог светског рата у Србији 1941. године.
Ова пета књига, из овог циклуса, обрађује историју Пожаревца од Пожаревачког мира 1718. који је увео Пожаревац на европску па и светску позорницу, све до Првог српског устанка 1804. године, односно Пожаревац у 18. веку. У књизи је , поред историјског карактера Пожаревачког мира, дата и слика Пожаревца тог времена као и културно-историјско наслеђе које је остало као сведочанство и које се данас чува, обрађује и презентује у Пожаревцу. Нешто детаљнија и потпунија слика Пожаревца дата је током дводеценијске аустријске власти (1718-1739).
У другој половини 18. века Пожаревац, као турска касаба, постаје најзначајније чвориште аустро-турских ратова 1788-1791, где су се преламали судбоносни догађаји за читав српски народ. При крају 18. века Пожаревац постаје центар збивања у Београдском пашалуку где су се преламале борбе централне турске власти против бунтовника, отпадника-јаничара чије је седиште било у Видину где је владао Пазван-оглу паша. Поред ових крупних политичких збивања обрађене су и друге теме везане за свакодневни живот грађана (привредни, црквени, школски и социјални живот), дата је слика изгледа вароши (као и кратке биографије значајних Пожаревљана 18. века).
Овај кратки приказ добиће своју пуну верзију на промоцији књиге која ће бити представљена 16. октобра у 19 сати, у Галерији савремене уметности. О књизи ће говорити поред аутора др Мирољуба Манојловића, директор Народног музеја др Гордан Бојковић, испред издавача и уредник у Центру за културу Бојан Гачевић.
Р.Н.