Једна од служби Дома здравља Пожаревац, Хитна медицинска помоћ, већ две седмице током трајања врелог таласа имала је повећан обим посла. Др Марија Ранчић, лекар Службе Хитне помоћи то потврђује позивајући се на евиденцију о броју интервенција: 

– Током претходних дана наша Служба је забележила повећан број прегледа, током викенда посебно. Имали смо у просеку 80 прегледа на дневном нивоу, док је током радних дана био нешто мањи број, око 50 прегледа. Углавном су нам се јављали пацијенти са симптомима попут мучнине, вртоглавице, повраћања, главобоље. Јављали су се доста и са повишеном температуром праћеном респираторним тегобама или пак гастродигестивним тегобама праћеним ретким столицама. Било је доста и алергијских реакција. 

– Посебно су се јављали кардиоваскуларни болесници са повишеним крвним притиском, ангинозним тегобама, болом у грудима. У просеку наша екипа је имала негде око 20 интервенција на терену, од тога десет на јавном месту и то су углавном били пацијенти са лакшом клиничком сликом топлотног удара, симптомима дехидратације. Сви су збринути у нашој амбуланти на адекватан начин и у добром здравственом стању послати на кућно лечење.

НАЈУГРОЖЕНИЈИ КАРДИОВАСКУЛАРНИ 

БОЛЕСНИЦИ И АСТМАТИЧАРИ

Др Марија Ранчић

– Што се тиче кардиоваскуларних болесника, каже др Ранчић, доста су нам се јављали пацијенти са повишеним крвним притиском што не би требало да буде случај за овако топле дане. Обично се на високим температурама крвни судови шире и долази до пада притиска. Наши пацијенти то погрешно протумаче као разлог да не пију своју редовну терапију, тако да нам се јављају после пар дана са погоршањем основне болести, ангиозних тегоба, високог крвног притиска, поремећаја ритма.

Дванаест лекара у Хитној помоћи

Др Дејан Миленковић

У служби Хитне медицинске помоћи запослено је 12 лекара шта је недовољно, каже директор Дома здравља др Дејан Миленковић:

– Два лекара су нам на специјализацији из ургентне медицине. За оптимално функционисање би нам била потребна још два лекара. Техничара имамо 23 и ту је ситуација далеко боља. Имамо 12 возача и ту смо „кнап“. Покривамо велику и разуђену територију, Град Пожаревац, Градску општину Костолац и сва села. Покривамо ноћу и викендом општину Мало Црниће, што нам ствара организационе проблеме, јер раде само две екипе. Понекад пацијенти морају да чекају мало дуже, јер ако је екипа у неком селу, мора да стигне и упути се на друго место. Зато је важно да пацијенти буду стрпљивији и сачекају да се реше приоритети.

Зато др Марија Ранчић саветује ове пацијенте да узимају редовно терапију и да обезбеде адекватан унос течности на дневном нивоу од два до три литра. Такође и да избегавају кретање по сунцу, бар у току најтоплијег периода од 10 до 17 часова:

– Ако већ то не могу да избегну, треба да носе комотнију, светлију, лаганију одећу, прозрачну како би кожа могла да дише и да користе адекватну заштиту од сунца, креме са заштитним фактором.

Препоручује више лаганих оброка у току дана и избегавање тежих физичких активности. Важно је, додаје она, да ако осете неку од тегоба треба на време да се јаве Служби хитне помоћи како би им се адекватно и правовремено пружила помоћ.

Поред кардиоваскуларних болесника на високим температурама најугроженији су и астматичари.

ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ ДО КРАЈА ГОДИНЕ

Дом здравља Пожаревац у оквиру своје превентивне улоге, од прошле године, редовно организује превентивне прегледе недељом. Ови прегледи су бесплатни за све грађане, без обзира да ли имају или немају здравствене књижице. Такође, пацијенти на њих долазе без заказивања.

Покровитељ превентивних бесплатних прегледа је Министарство здравља Републике Србије, каже директор Дома здравља Пожаревац др Дејан Миленковић и додаје:                 

– Наставили смо добру праксу превентивних прегледа и ове године, тако да смо их и у недељу, 14. јула, организовали у Дому здравља и нашој болници. Акценат је овог пута био на контроли артеријског крвног притиска и на општем прегледу који подразумева ЕКГ, мерење крвног притиска, али и на разговор са изабраним лекаром. Рађене су најосновније лабораторијске анализе и гликемија.

ПРОТИВ ХУМАНОГ ПАПИЛОМА ВИРУСА

Позив на вакцинацију Гардасилом 9

Сва деца школског узраста могу и током лета без заказивања да у школском диспанзеру приме вакцинину Гардасил 9. То је вакцина против хуманог папилома вируса која вишеструко штити и девојчице и дечаке. 

За децу узраста од 9 до 14 година вакцина се даје у две дозе, од пуних 14 до 19 година у три дозе.

Сви превентивни прегледи се одржавају у згради Медицине рада и, каже др Миленковић, и убудуће ће бити тамо. Сви ови прегледи лекара, ЕКГ, притисак, савети увек ће бити тамо како би се после прегледа пацијенти упућивали у лабораторију и радили крвну слику и мерење гликемијског индекса: 

– Због одмора и вероватно високих температура одзив је прошле недеље био просечан, дошла су 62 пацијента. Иначе, ми смо недељом прегледали по 100, 200, па и 300 пацијената. На превентивном прегледу у Радиолошкој служби, где је рађен ултразвук штитасте жлезде, било је 26 прегледа, 14. јула.

Због мањег одзива и годишњих одмора превентивни прегледи ће поново бити организовани од септембра и сваког месеца до краја године, у октобру, новембру и децембру. У Дому здравља кажу да ће грађани о организацији превентивних прегледа бити благовремено обавештавани преко сајта и локалних медија:

– На тај начин желимо да приближимо здравство нашим пацијентима да би нека стања и болести на време били откривени и благовремено лечени, јер знате како се каже, боље спречити него лечити. 

Д. Деурић

 

Share.
Leave A Reply

Skip to content