ЈКП “ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА” ПОЖАРЕВАЦ

Током 2023. године у пожаревачком јавном предузећу „Водовод и канализација“ доста је урађено на проширењу капацитета водоизворишта „Кључ“ и „Меминац“ како би се обезбедиле довољне количине здраве воде за потрошаче. Неки послови су започети, неки су завршени и остаје још пуно тога да се уради на реконструкцији постојеће мреже, али и водоснабдевању Костолца као и села на подручју Града Пожаревца. О решавању ових проблема, плановима за изградњу новог водоизворишта на локацији „Јагодица“ као и аутоматизацији система водоснабдевања, разговарали смо са директором предузећа Александром Димитријевићем.

Александaр Димитријевић

-Шта је то најважније што је у ЈКП „Водовод и канализација“ урађено за водоснабдевање Пожаревца?

-Најважнија ствар су дубоки бунари на извориштима „Кључ“ и Меминац“. Урађено је седам бунара са квалитетном водом. Практично ове године смо експлоатисали само четири, јер је таква потреба била. Користили смо их у комбинацији са старим бунарима. Било је довољно воде током целе године, чак и у летњим месецима када је потрошња драстично расла. Морам да напоменем да је 2023. године потрошња воде била рекордна, дневно се испоручивало по 26 хиљада кубика. То је у односу на 2018. годину, када се потрошња кретала између 17 и 18 хиљада кубика, огромна разлика. Без нових дубоких бунара, ове године би сигурно било проблема у водснабдевању Пожаревца и са квантитетом и квалитетом воде. Стално су у погону четири нова бунара. Следеће године ћемо им прикључити још један на „Кључу“, а искљчићемо неке од старих. Планирамо да укључимо и дубоки бунар на Меминцу, с тим што он тражи још додатних радова јер ту нема резервоара.

-Како су обезбеђена средства за изградњу нових бунара, ко је био инвеститор?

-Нови дубоки бунари су заједничка инвестиција Града Пожаревца и Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација“. Опремање бунара је била инвестиција „Водовода“, остало је обезбедила локална самоуправа. Цела инвестиција, која износи око 100 милиона динара, није тако скупа, колико је омогућила лагодније водоснабдевање. То су сви трошкови, и бушење бунара и опремање, што је мала цифра за оно што се добило. Било какво постројење би умногоме било скупље, а захтевало би и више времена. С једне стране било је финасијски повољно, с друге стране, добијена је додатна количина здраве воде.

-Како је функционисало повезивање бунара и какав је квалитет воде?

-Ова вода задовољава све нормативе што се квалитета тиче. Радили смо разне комбинације са старим бунарима и видели да можемо да усагласимо рад дубоких и плитких бунара који имају сасвим различите воде. Резултат је да су нитрати, који су оптерећивали пожаревачку воду пали, тако да, зависно од комбинације су се кретали од 10 до 30 милиграма по литру. Међу плитким бунарима на „Кључу“ и даље има оних чија је вода оптерећена нитратима. Мешањем, смањујемо њихову концентрацију у води тако да је увек далеко испод дозвољене количине.

-На изворишту „Кључ“ на располагању је укупно 20 бунара. У принципу ради се са минимално 10, а највише 14 бунара у експлоатацији. То је и омогућило да ове године водоснабдевање апсолутно буде под контролом и није било проблема ни са количнином ни квалитетом воде.

-Шта се дешавало са водоизвориштима „Млава“ у Дрмну и „Ловац“ у Костолцу?

-„Ловац“ је константно радио ове године, а проблеми који су се јављали били су условљени дуготрајном сушом. Што се тиче изворишта и погона за прераду воде „Млава“, већ је примећено смањење воде у бунарима, тако да смо ове године урадили реконструкцију сва четири бунара, укључујући и замену пумпи и испирање. Урадили смо све што је било потребно да би повећали капацитет и тамо је сада стабилна ситуација. То постројење је урађено 2010. године и време је било да се сада оспособи за даљу експоатацију.

                                         ФАБРИКА ВОДЕ „ЈАГОДИЦА“

            -Колико ће времена бити потребно да почне експлоатација новог изворишта „Јагодица“ крај Костолца?

            -Прошле године смо добили истражна права за ново водоизвориште „Јагодица“ на Горњем костолачком острву и ове године смо ушли у истражне радове. У другој половини године рађени су пизиометри и избушен је истражни бунар. То је све завршено и издашност тог првог бунара је 35 литара у секунди. С обзиром на то да су у питању плитки бунари до 20 метара дубине, квалитет воде ће захтевати постројење јер је оптерећена гвожђем, манганом и амонијаком.Ти елементи се једноставно и лако уклањају из воде и то не би требало да буде велика инвестиција. Технологија је једноставна, практично иста која  је на постројењу „Млава“. Овде је планирано постројење за прву фазу за 200 литара воде у секунди. Са тим постројењем решило би се водоснабдевање Костолца и свих села која му гравитирају, Петке, Острова, Старог Костолца, Дрмна и цео тај потез укључујући Братинац.

-Друга фаза би дала још 200 литара воде и предвиђено је проширење постројења на 400 литара у секунди. Један крак би ишао према Пожаревцу тако да би поред Кључа, Пожаревац био обезбеђен сигурним снабдевањем, и са „Јагодице“. Везала би се наравно, и успутна села и то био био прстен.

-За следећу годину смо планирали средства за пројектовање, већ се ради план детаљне регулације. Објављена је јавна набавка и улази се у рад када се припреми сва документација, која је доста обимна. Реално је да у току следеће године то буде готово. Онда ће уследити даље пројектовање за само постројење и потребне разводе до пројекта за извођење радова. Бушиће се истражни бунари, планирано је пет или шест бунара.

Аутоматизација управљања ресурсима

-За 2024. годину је предвиђена и аутоматизација водоизворишта „Кључ“, повезивање са висинским зонама. То је започето пре десетак година са СКАДАР системом, који је уграђен и био је само контролни. Одвојили смо средства и хоћемо да урадимо потпуну аутоматизацију кроз две фазе. У првој ће водоизвориште бити повезано са висинским зонама да би се управљало са једног места и контролисале количине воде и притисци у мрежи. У другој фази ће се повезати сви бунари на „Кључу“ на аутоматски рад и тако ће се знати њихова издашност и према њој дистрибуција воде. Аутоматизација треба да обезбеди рационалнију експлоатацију и потрошњу воде него мануелно управљање системом. То ће такође, заштити и мрежу од превеликих притисака и пуцања.

                                                   ДИСТРИБУТИВНА МРЕЖА

            -Водоводна мрежа у Пожаревцу је ове године имала честе хаварије и показала бројне недостатке. Има ли могућности да се реконструише и боље припреми за период повећане потрошње?

-Дистрибутивна мрежа је у доста лошем стању, стара је мада је ранијих година доста улагано у реконструкцију. Има много више проблема него што је то било евидентирано. Посебно се ове године то исказало са великом потрошњом воде. Систем не може да функционише при толикој потрошњи. Град се доста раширио, много је нових зграда и оптерећује се инфраструрна водоводна мрежа. То је врло озбиљан проблем и треба систематски да се разрешава, што тражи дужи временски период. Прошле године смо урадили снимање висинских зона јер су оне један од највећих проблема. Ту је била изузетно велика изградња и постојећи капацитети нису прилагођени том обиму. Било је доста и дивље изградње и прикључака и неконтролисаног ширења мреже. Имамо слику шта треба да се ради. За следећу годину су планирани пројекти и улазак у реконструкцију у улицама које су показале највише дефеката. Највише је проблема у улицама чија је мрежа рађена деведесетих година. Требало би то још да потраје, али су коришћени лоши материјали и сада се плаћа цена. Пуно тога је рађено ван техничких норматива и то доводи до хаварија на мрежи. Проблем је и то што када је рађена реконструкција цевовода то је било у главним улицама, тако да су бочне улице остале са старим цевоводима. Због прекомерне и нерационалне потрошње као и због тога смо и имали овог лета много интервенција.

                                                                                                                                        Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content