СЛУЖБА ХИТНЕ МЕДИЦИНСКЕ ПОМОЋИ У ПОЖАРЕВЦУ ТОКОМ ЛЕТА
Као и сваког лета, тако и овог, обим послова Службе хитне медицинске помоћи Дома здравља у Пожаревцу је повећан. Интензивнији је рад екипа здравствених радника на терену, а истовремено и повећан број пацијената који се јављају у амбуланту, што је и очекивано обзиром на високе температуре које владају ових седмица.
Повећан је број колапса на јавним местима у граду, међутим треба имати на уму да се они дешавају и у кућним условима. Тада, истиче др Гордана Канђолас из Службе хитне медицинске помоћи, врло је важно знати пружити помоћ унесрећеном. То значи склонити га на неко расхлађено место, дати му довољно течности и расхладити га. Уколико пацијенту и након тога не буде боље, неопходно је да се јави Служби хитне медицинске помоћи на преглед.
-Најчешће се дешавају привремени колапси, углавном због пада крвног притиска. Такође, у ово време долази и до погоршања основних болести код хипертоничара, пацијената који лече повишен крвни притисак, у смислу да имају или скокове или падове притиска, веће од очекиваног. Јављају се и поремећаји срчаног ритма, учесталији су и поред коришћења редовне терапије. Евидентна су и погоршања здравствених стања пацијената са психијатријским обољењима, нарочито је запажен повећан број погоршања депресија и анксиозности. Анксиозност је нешто са чиме се малтене свакодневно сусрећемо, што је највероватније и последица ковида, истиче др Канђолас и додаје да су током трајања ових врућина запажена и погоршања здравствених стања болесника који лече хронична опструктивна обољења, болест плућа, астматичари на које свака временска промена делује. Честе су и повреде на терену, имајући у виду да су у току сезонски радови, радови пољопривредника.
За недељу дана 450 прегледа
У последњих седам дана било је око 300 амбулантних прегледа и око 150 прегледа на терену, што је за око 50 посто више него иначе.
Служба врши и транспорт ковид пацијената по потреби. Нажалост, у последње време број таквих пацијената рапидно расте.

У Служби хитне медицинске помоћи пожаревачког Дома здравља, свакога дана, у две смене, дневној и ноћној, раде по две екипе.
Током дана, наглашава др Канђолас, тимови медицинских радника покривају територију града Пожаревца и околних сеоских насеља, а преко ноћи и општину Мало Црниће.
-Трудимо се да све послове завршимо на време, да свакоме коме је здравствено стање угрожено, помогнемо. Успевамо да са овим бројем запослених одговоримо свим захтевима, да покријемо све терене, међутим овом приликом бих замолила пацијенте за разумевање и стрпљење. Такође, врло је важно знати да Служба хитне медицинске помоћи ради по приоритетима, а лекар је ту да процени степен хитности, објашњава др Гордана Канђолас.
Сунчаница честа код деце
Током летњег периода честе су сунчанице код деце која у најтоплијим деловима дана, на базенима бораве на отвореном, не уносећи притом довољне количине течности. У том случају, као и код одраслих, дете је потребно склонити у хлад, расхладити га, дати му довољно течности. Уколико се тегобе пролонгирају, у смислу да дете почне да има мучнину, главобољу и јако високу температуру, требало би га довести на преглед код лекара.
Kод одраслих ова појава је ређа, јер умеју да се штите и организам је отпорнији.
Докторка Канђолас наглашава да је у овим тропским данима потребно водити рачуна да се облачи лагана одећа и конзумира лагана храна.
На питање како се понашати током тропских врућина, у које време је најбоље изаћи напоље, докторка одговара:
-Kако се понашати током ових тропских врућина, мислим да је свима већ то добро познато, али морам да истакнем да су нажалост најнепослушнији у овом случају наши најстарији суграђани. Излазе у време када то не би требало. Препорука је да не излазе после 10 часова и пре 17, 18 часова, поручила је др Канђолас.
М. П.