ПОЉОПРИВРЕДНА ШКОЛА СА ДОМОМ УЧЕНИКА „СОЊА МАРИНКОВИЋ“ ПОЖАРЕВАЦ       

Хелена Стевић

На овогодишњем републичком такмичењу из математике за ученике средњих стручних школа у подручју рада пољопривреда, производња и прерада хране, у категорији првог разреда, прво место је заузела Хелена Стевић, ученица Пољопривредне школе са Домом ученика „Соња Маринковић“ из Пожаревца.
Екипу школе из Пожаревца представљале су две ученице. Осим Хелене, у категорији другог разреда такмичила се Ивана Миливојевић, такође са образовног профила прехрамбени техничар.
Такмичење је одржано  у Пољопривредној школи са домом ученика ПКБ у Београду.
Хелена Стевић је одлична ученица и како каже, њено интересовање за математику је открио њен професор и ментор Љубомир Миленковић:
– Видео је да ја имам знање из математике из основне школе и питао ме је да ли хоћу да учествујем на такмичењу. Ја сам прихватила и почели смо да вежбамо и уследила је прва награда.
Професор Миленковић, потврђује њене речи:
– Нисам одмах запазио, јер је Хелена тиха девојчица која не скреће пажњу на себе и тек прве провере знања су показале да влада математиком и да је спремна да ради.
По повратку са такмичења у Београду, како Хелена каже,сви њени другови су били одушевљени и честитали јој на награди. Родитељи су, такође, били пресрећни.
Хелена је иначе из Жагубице и док се школује у Пожаревцу, живи у Дому ученика на Тулби који је у склопу школе. Планира да када заврши средње образовање студира нешто у вези са хемијом.

                                                                       О ТАКМИЧЕЊУ

Љубомир Миленковић

Професори запослени у средњим стручним школама у подручју рада пољопривреда, производња и прерада хране, пољопривредно-прехрамбене, ветеринарске, шумарске, давно су уочили да такмичење математичара у организацији Министарства просвете и Друштва математичара Србије или Архимедес-а нису прихватљива за ученике ових школа јер су задаци који се тамо решавају ван програма учења и знатно изнад знања и опредељености ових ученика ка неким другим образовним садржајима. У циљу популаризације математике у пољопривредним школама 1976. године на иницијативу Душана Алавање, тадашњег професора математике Пољопривредне школе из Пожаревца, Републички завод за унапређење васпитања и образовања из Београда организовао је прво такмичење математичара ових средњих стручних школа Србије, подсећа професор Љубомир Миленковић:
-Понекад је изгледало да ће такмичење бити и заборављено, али захваљујући великом ентузијазму професора и разумевању потребе да оно постоји од стране директора неколико пољопривредних школа, такмичење је обнављано и тако преживљавало кризне године и каже:
-На такмичењу у Пожаревцу 1994. године покренута је иницијатива да се, сем појединачног, уведе и екипни пласман школа. Проблем је представљала чињеница да веома мали број профила учи математику све четири године, па већина школа није имала представнике у трећем и четвртом разреду. Зато је договорено да се убудуће такмиче само ученици првог и другог разреда и то по највише два такмичара за сваки разред из школе и да се задацима обухвате самонаставне теме које се проучавају у свим образовним профилима. Потпуна реализација ове идеје је остварена тек 2008. године када је поново домаћин такмичења била Пољопривредна школа са домом ученика „Соња Маринковић“ из Пожаревца. Те 2008. године постигнут је и договор да се формира збирка задатака по којој ће се ученици припремати за такмичење.
Школске 2013/2014. године Удружење средњих школа подручја рада пољопривреда, производња и прерада хране је формирала стручно веће за математику. Стручно веће је оформило тим од неколико професора из различитих школа који су израдили нацрт Правилника о такмичењу ученика из математике:
-Правилник је усвојен 2014. године. Након тога Министарство просвете је наше такмичење уврстило у календар такмичења ученика. Такмичење се сада организује на школском, које је уједно градско односно окружно, и на републичком нивоу. На републичком такмичењу школу могу представљати по један ученик из сваког од 4 разреда. Они се такмиче појединачно, али истовремено чине и екипу школе. На основу њихових појединачних резултата израчунава се број бодова школских екипа. На тај начин ово такмичење је истовремено и екипно такмичење школа, каже професор Миленковић и закључује:
-Резултати које је школа имала у претходних четрдесетак година су били променљиви, али најчешће изнад просека. Овогодишња победа ученице првог разреда, Хелене Стевић је очекивана и један од запажених резултата који ће бити записан у аналима школе.

Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content