Мултипли мијелом, малигно обољење, које настаје из плазма ћелија производи коштана срж. Према статистичким подацима Завода за јавно здравље Пожаревац, на територији Браничевског округа живи 12 оболелих особа од мултипли мијелoма. У Пожаревцу их је 4, Малом Црнићу и  Жагубици по 3 и у Кучеву 2. 

  Други је по учесталости малигнитет крви, са више од 500 новодијагностикованих болесника сваке године у Србији. Раније се сматрало да је ово болест старих лица, међутим, данас се зна да је 40 одсто оболелих млађих од 65 година. 

 

Како се дијагностикује? 

       У зависности од старосне доби, треба једном до два пута годишње урадити лабораторијске анализе урина и крви. Ако се у резултатима уочи повишена седиментација, анемија, ослабљена бубрежна функција и повишена вредност укупних протеина, као и уколико болесник има симптоме као што су замор, малаксалост, бол у костима, учестале инфекције, треба посумњати на мултипли мијелом и лекар треба да упути болесника хематологу на даље анализе и прегледе. Код сумње на мултипли мијелом раде се детаљне лабораторијске анализе крви и урина, радиографска испитивања – магнетна резонанца, ЦТ или ПЕТ ЦТ, пункција и биопсија коштане сржи.

      Мијелом се често дијагностикује и прати мерењем парапротеина. Плазмоцити представљају одбрамбени механизам човека. Код мијелома, малигно измењени плазмоцити ослобађају само једну врсту  антитела познатог под именом парапротеин, који нема никакву корисну функцију. Наиме, ова антитела могу се сакупљати у крвотоку и урину, и тада могу оштети бубреге и друге органе. 

У Србији постоји Удружење оболелих од мултипли мијелома које има за циљ, између осталог, да кроз своје многобројне активности на терену, убрза процес ране дијагнозе ове болести, што би у многоме утицало на квалитет живота пацијената. Својим активностима такође подиже свест о самој болести на свим каналима комуникације као и развојем и ширењем алата, путање дијагнозе мијелома, која се може наћи на сајту Удружења и у виду постера у многобројним амбулантама на терену  широм Србије. 

Све потребне информације о Удружењу могу се добити на маил адреси: multiplimijelom.srbija@gmail.com

Циљ Удружења јесте помоћ оболелима од мултипли мијелома у ношењу са болешћу и побошање квалитета живота, те пружање различитих видова подршке члановима и њиховим породицама. Удружење оболелих од мултипли мијелома Србије позива Вас да посетите њихову веб-страницу и информишете се о овој болести, али и о активностима које Удружење организује за своје чланове, а у складу са слоганом Удружења „Корачајмо заједно“.

Коштана срж је центар за производњу крвних зрнаца и налази се у центру већих костију тела. Малигни плазмоцити се неконтролисано деле и умножавају унутар коштане сржи. Најчешће је накупљање присутно у већем броју костију формирајући више туморских огњишта, односно болест захвата више костију истовремено, на пример кичму, карлицу, грудни кош, дуге кости руку и ногу и подручје око рамена, кукова, лобању.  У том стадијуму болести реч је о мултипли мијелому.

Неспецифични симптоми мијелома централни су разлог за одложену дијагнозу. Они посебно доводе пацијенте у заблуду и отежавају лекарима опште праксе да поставе тачну дијагнозу. У циљу превазилажења овог проблема је развијена поменута путања за дијагнозу мијелома, која описује главне знаке и симптоме мијелома, као и тестове и претраге, које треба предузети, ако се сумња на мијелом. Постери су постављени на видним местима свих здравствених установа Пожаревца, Костолца и Великог Градишта. 

Share.

Comments are closed.

Skip to content