Служба за здравствену заштиту жена Дома здравља Пожаревац обавља примарну здравствену заштиту жена територије Града Пожаревца и општине Костолац, са припадајућим околним насељима.
У служби се обављају специјалистички превентивни прегледи, здравствено – васпитни рад, куративни прегледи, као и дијагностички поступци: колпоскопија, кардиотокографија, УЗ прегледи у гинекологији и акушерству, УЗ прегледи дојки, цитолошки прегледи… Такође, спроводе се два организована скрининга, скрининг рака грлића материце од 2012. године, као и рака дојке од 2016. године. Организован је и рад Саветовалишта за труднице, Саветовалишта за контрацепцију, Саветовалишта за младе и Школе родитељства са психофизичком припремом за порођај.
Према речима начелнице службе др Весне Лакић, специјалисте гинекологије и акушерства, организовани скрининг рака грлића материце обухвата жене старости од 25 до 65 година, скрининг рака дојке жена старости од 50 до 69 година.
-Број жена који се јавља служби за превентивне прегледе је константан и на те прегледе се чека две до три недеље. Ми за разлику од других служби у Дому здравља, имамо повећан број превентивних прегледа током лета, јер жене бирају да своју редовну контролу обаве када су на годишњем одмору. Код организованог скрининга, циљ је да се популација одређеног годишта прегледа у просеку од око 75 посто, да би се рекло да је успешно спроведен. Нажалост, ни један град у Србији не може да се похвали овим обухватом. Када је реч о нашој територији, задовољни смо одзивом наших пацијената. Налазимо се у неком проценту који је изнад републичког просека, казала је др Лакић.
БРЖЕ ДО ПАЦИЈЕНАТА
Дом здравља Пожаревац има нови мамограф, а оно што је ново у последњих месец дана је то да су у сарадњи са Министарством здравља, Канцеларијом за скрининг рака Србије и Институтом за јавно здравље „Батут“ добили базу података из бирачког списка, те су додатно на прегледе позивали телефонским путем.
-У првим месецима сваке календарске године, редовно позивамо жене позивним писмом, а сада то чинимо и телефонским путем. Могу слободно рећи да је то довело до благог пораста броја жена које долазе на организоване прегледе. Истакла бих да је Служба за радиологију која спроводи снимање повећала број термина и они су за сада само у преподневној смени. Покушаћемо да прегледи буду барем један дан у недељи поподне, за радно активне жене. Што се тиче самих резултата, они буду готови за два до три дана. Истакла бих да жене морају доћи у нашу службу да би преузеле резултат, казала је др Лакић.
ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ ДАЛИ РЕЗУЛТАТЕ
У Србији свакога дана најмање једна жена умре, а четири жене оболе од рака грлића материце. Други је водећи узрок оболевања и четврти је узрок умирања од рака међу нашом женском популацијом.
-Што се тиче организованог скрининга рака грлића материце за то је потребан гинеколошки преглед. Термин се заказује. Ми увек када радимо организовани скрининг узимамо папа тест, радимо и додатни ултразвучни преглед мале карлице, те у зависности од годишта жене радимо и ултразвучни преглед дојке или скрининг мамографије, каже др Лакић и истиче да Браничевски регион није више на првом месту по броју новооболелих жена од рака грлића материце, што је био дуги низ година, те је сада негде четрнаести у Србији.

-Сам тај податак нам говори да жене иду на превентивне прегледе. Оно што није добар податак је да је Браничевски регион и даље први по броју умрлих жена од рака грлића материце. Што значи да и даље имамо једну популацију која ипак не одлази на прегледе. Циљ свега овога је да покушамо да анимирамо жене које не долазе више од пет година на прегледе да дођу, казала је др Лакић и осврнула се на прошлогодишњу статистику:
-Број превентивних гинеколошких прегледа у прошлој години био је 2.200. За скрининг грлића прегледано је 890 жена, а за скрининг дојки 956. Да бисмо ми били задовољни тај број би требало да буде двоструко, до троструко већи. Свесни смо чињенице да један број жена не долази у Дом здравља на превентивни преглед, већ се прегледају у приватним ординацијама, истакла је др Лакић.
ПОЖАРЕВАЦ, РЕГИОНАЛНА ЦИТОЛАБОРАТОРИЈА
Рак дојке је злоћудна израслина која настаје када нормалне ћелије почну да се убрзано умножавају и уништавају околно здраво ткиво дојке, а касније и друге органе. Он се најчешће јавља код жена које имају најближе сроднице оболеле од ове болести, које су прву менструацију добиле пре дванаесте године и последњу имале после педесете године. Такође, код жена које нису рађале или су имале први порођај после тридесете године живота, дуже време користе хормонску терапију, алкохол и дуван, код гојазних и физички неактивних.
– Дом здравља Пожаревац спроводи ултразвук дојки на Гинекологији и њега раде радиолози. Поред скрининг мамографије, радимо и дијагностичку мамографију. Недавно су два гинеколога завршила едукацију за ултразвук дојки, те спроводе превентивне прегледе млађој популацији. Нажалост, карцином дојке је у порасту у нашем крају. Оно што је битно рећи је да та болест не бира године. Апел је да свака жена треба да води рачуна сама о свом здрављу и да иде на превентивне прегледе, казала је др Лакић и додала да би Пожаревац требао да буде регионална цитолабораторија за Подунавски, Браничевски и Борски регион, те је потребно да се стекну услови који подразумевају не само кадар, већ и одређени простор и неопходну опрему.
БЕСПЛАТНА ШКОЛА РОДИТЕЉСТВА
Школа родитељства у пожаревачком Дому здравља обједињује рад изабраног гинеколога, педијатра, стоматолога, психолога, нутриционисте, патронажне сестре и других. Психофизичка припрема за порођај се организује у непосредном раду са трудницом. Приступ је бесплатан.
-Нажалост, имамо пад броја трудница сваке године. Са 580, до 460 колико их је било прошле године. Ове године, до сада, јавило се само 180 трудница. Успели смо да их мотивишемо да долазе на психофизичку припрему, где наше патронажне сестре спроводе припрему. Ради се на едукацији будућих мајки за негу детета, храњење, дојење и све оно што их чека на порођају и после порођаја. Истакла бих да би било добро такође да партнери дају подршку и прикључе се школи родитељства, казала је др Лакић.
И.Р.