Након што му је почетком године припало признање Института за трансфузију крви Србије за најхуманији град у Србији на пољу добровољног давалаштва крви, Град Пожаревац завредео је још једну овакву титулу и то од републичког Црвеног крста. Признање је у Београду недавно уручено вишеструком добровољном даваоцу Милету Благојевићу.

Ниво достигнутог добровољног давалаштва у Граду је 5,35, што је истовремено и највиши проценат у Србији.

-За пет месеци ове године, близу 1.600 грађана Града добровољно је дало крв, што је за око 15 посто више у односу на исти период прошле године, истакла је Ивана Родић из Института за трансфузију крви Србије на прошлонедељној конференцији за медије и додала:

-Већ сада засигурно можемо рећи да ће ову годину, Пожаревац, Костолац и околна градска и приградска насеља, завршити са нивоом добровољног давања од преко 6 одсто, можда чак и 7, колико је заправо и било пре почетка пандемије, рекла је Родић.

Ивана Родић

Првог јуна отпочела је 18. Летња кампања добровољног давања крви. Подсетимо, прошле године Пожаревац је био далеко испред свих градова и општина у Србији према постигнутим резултатима. За четири месеца кампање, 1,8 посто грађана је добровољно дало крв. Родићева очекује да, имајући у виду и овогодишње резултате на овом пољу, добровољне даваоце крви овог краја нико не може збацити са трона.

-Новина овогодишње Летње кампање, што свакако представља и изазов за Град Пожаревац је промоција Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије који је од непроцењивог значаја. Наиме, пацијентима који су оболели од леукемије, различитих имунодефицијенција, урођених болести метаболизма, абластичних анемија, једини пут ка излечењу често је трансплантација костне сржи. Око 30 посто пацијената нађе донатора међу члановима своје породице, док је 70 посто усмерено на непознате људе, односно на оне који су уписани у регистар. Тренутно, регистар има око 10.000 пријављених потенцијалних давалаца, део је светског регистра, тако да потенцијални донори за наше пацијенте могу да се претражују и у регистрима других земаља. Међутим, студијама је утврђено да је много боље да давалац буде из земље одакле је и пацијент, истакла је Родић и додала да је на Институту да у наредном периоду, у што већој мери утиче на проширење Регистра. С тога је у оквиру Летње кампање симболично организовано надметање међу градовима и општинама у Србији, не само за титулу Шампион солидарности, већ и за титулу Шампиона у омасовљавању Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе.

За упис у Регистар могу се пријавити људи старосне доби од 18 до 45 година.

Share.

Comments are closed.

Skip to content