Општина Мало Црниће је у претходном периоду више пута повећавала буџет за пољопривреду кроз директно субвенционисање различитих програма. Кроз уређење сеоске инфраструктуре и друге повластице општина чини све што је у њеној могућности да би пољоприврeдници опстали.
О томе колико пољопривредних газдинстава постоји на територији општине Мало Црниће и које врсте производње су најзаступљеније говори председник ове општине Малиша Антонијевић.
-Пољопривредна производња у општини Мало Црниће организована је доминантно на сектору породичних пољопривредних газдинстава, а тек мали проценат производње обавља се посредством земљорадничких задруга, пољопривредних предузећа или предузетника. У 2019. години регистровано је 2.106 пољопривредних газдинстава што је значајно опадање њиховог броја у односу на податке пописа пољопривреде из 2012. када их је било 2.480. Ова домаћинства се ослањају на сталан рад својих чланова и само у току сезонских послова ослањају се на сезонску испомоћ која је у највећој мери обављају чланови породице и рођаци који су обављали пољопривредне активности. Најзаступљеније врсте производње на територији општине Мало Црниће су у области ратарства и сточарства. Новије податке у овој области добићемо након Пописа пољопривреде који се спроводи до 15. децембра 2023. године.
ДУПЛО ВИШЕ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА

Општина Мало Црниће је у 2021. години издвојила средства за подстицаје у области пољопривреде у износу од 9.707.500,00 динара, у 2022. години тај износ је био 7.101.000,00 динара, док је за 2023. годину руководство општине донело одлуку о удвостручавању средства за подстицаје у области пољопривреде, где укупна опредељена средства износе 15.100.000,00 динара.
– Желим само да нагласим да умањење које је проистекло у 2022. години није уследило као небрига руководства о пољопривредницима са територије општине, већ као резултат тога што у 2021. години нису била утрошена сва средства опредељена за област пољопривреде. У том периоду сваки поднет захтев од стране пољопривредника је био прихваћен и успешно исплаћен, није било ситуација у којима општина није успела да одговори на захтев пољопривредника због недостатка средстава, објашњава Антонијевић.
Средства опредељена за 2023. годину износе 15.100.000 динара. Подељена су на подстицаје у физичку имовину пољопривредног газдинства у висини од 13 милиона динара, регрес за репродуктивни материјал у износу од 800.000 динара и суфинансирање камата на пољопривредне кредите, у износу од 1.200.000 динара. Промотивне активности у пољопривреди и руралном развоју износе 100.000 динара.
С обзиром на то да инвестиције у области пољопривреде и руралног развоја у великој мери зависе од расположивих финансијских средстава, неизоставно је поменути да Општина поред наведених мера спроводи и текуће инвестиционе активности у одржавање атарских путева.
-У износ од 6.213.608,64 динара одвојен је за уређење атарских путева у насељима Кула, Батуша и Салаковац, а планирано је да се 11.887.573,44 динара утроши и у наредном периоду. У ову цифру уређења атарских путева није укључен и износ редовног насипања атарских путева ризлом од стране Јавног комуналног предузећа ,,Чистоћа“ Мало Црниће, као и пробијање непроходних путева тешком механизацијом.
ПОМОЋ ОПШТИНЕ
Пољопривредници са територије општине имају пуну подршку и помоћ од стране локалне самоуправе, која се подстицајима труди да олакша развој и рад пољопривредних газдинстава.
-Подстицаји које је руководство општине определило односе се на регрес за репродуктивни материјал, суфинансирање камата на пољопривредне кредите, инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава попут набавке квалитетних приплодних грла коза, оваца и свиња, подизање нових или обнављање постојећих производних и матичних засада воћњака, хмеља и винове лозе, подизање пластеника за производњу поврћа, воћа, цвећа и расадничку производњу. Поред наведеног додељују се у постицаји за куповину прикључих машина који износе 50% од плаћеног износа за набавку машине, а максимално 150.000 динара по кориснику, прецизира председник.
Општина Мало Црниће даје подстицаје и за промотивне активности у пољопривреди и руралном развоју у оквиру кога се финансирају поједина пољопривредна газдинства са територије општине која излажу на пољопривредним сајмовима.
До сада је, у 2023. години, субвенције добило укупно 113 пољопривредника, и то за суфинансирање камата на пољопривредне кредите 35 лица, за вештачко осемењавање 3 лица, за набавку приплодних грла конкурисало је 18 лица, а за набавку прикључних машина 56 лица, за финансирање промотивних активности у пољопривреди и руралном развоју конкурисало је 1 лице.
Поучени досадашњим искуством највише захтева за подстицаје у овој области пољопривредници подносе крајем године, тако да се у наредном периоду очекује знатно увећан број захтева за наведене подстицаје.
*Пројекат суфинансира Општина Мало Црниће
*Ставови изнети у медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је подржао пројетак