Поред вакцинације паса и мачака  против беснила, у нашој земљи се спроводи орална вакцинација лисица и других дивљих месоједа.

Изводи се у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз подршку Европске уније. Према усвојеном плану, акција је настављена 31. октобра. Спроводи се на целој територији Србије. Реализација на дневном нивоу зависиће од метеоролошких услова.

Беснило је вирусно обољење централног нервног система, мозга и кичмене мождине, животиња и људи. Примарно, то је болест дивљих и домаћих животиња која се на човека преноси директним контактом са зараженом животињом, најчешће уједом. Увек је смртоносна.

Сваког дана, у свету, од беснила умре више од 150 заражених људи, међу којима је највише деце. Годишње више од 50.000 особа заражених беснилом изгуби живот. 

Иначе, вакцина се налази у јестивом мамку, који је привлачан циљним врстама. Направљен је да се дистрибуира авионом или хеликоптером.

Вакцинација ће се спроводити избацивањем вакцина у облику оралних мамака из авиона на подручју целе земље, осим у насељеним местима, на воденим површинама и великим саобраћајницама.

Може се десити да вакцине поједу пси или друге домаће животиње, мада је вероватноћа мала, а односи се углавном на ловачке псе. Ти пси, по пропису, морају два пута годишње бити вакцинисани против беснила. Уколико поједу мамак са вакцином биће још једном вакцинисани.

До сада није утврђен никакав негативан ефекат код паса који су вештачки или природним путем били вакцинисани на овај начин.

Ако људи дођу у контакт са мамком, али и са капсулом и садржајем вакцине, саветује се да се руке добро оперу топлом водом и сапуном, уз дезинфекцију. Према расположивим подацима, вакцина није вирулентна и не доводи до болести, али је потребна предострожност.

Одељење за епизоотиологију ВСИ “Пожаревац: др сц. вет. Милена Живојиновић, спец. др вет. Славонка Стокић Николић

Share.
Leave A Reply

Skip to content