У самом центру Голупца отворен је градски музеј. Музеј је свечано отворио министар културе Никола Селаковић.
Објекат у коме се Музеј, који ће имати сталну поставку, налази је некадашња породична кућа Вићентија Недељковића из 1893. године, која је после Другог светског рата коришћења од стране различитих институција.
Отварајући музеј министар Селаковић је рекао да је култура темељ нашег идентитета и наше будућности и да свако улагање у њено очување и развој представља улагање у напредак друштва у целини.
– Отварање Музеја Голубац је више од симболичног геста, то је снажан симбол напора да сачувамо и презентујемо богатство културног наслеђа овог краја. Овај музеј биће место које спаја прошлост и садашњост, историју и савремену уметност, место где ће будуће генерације моћи да уче о својим коренима, али и да трагају за инспирацијом, нагласио је Селаковић и додао:
-Отварање ове установе културе порука је бриге заједнице о ономе што нас повезује и што нас чини богатима у духу и историји и да Голубац, познат по својој чаробној тврђави и јединственом положају на Дунаву, сада добија нови културни центар. Музеји нису само збирке предмета. Они су прозори у светове који нас уче, инспиришу и подсећају на то ко смо и куда идемо. Надам се да ће музеј у Голупцу постати центар који ће привлачити посетиоце из читавог региона и шире и помоћи у успостављању Голупца као значајне културне и туристичке дестинације, нагласио је Селаковић.
ПРОЗОР У СВЕТ
Музеј је угледао светло дана захваљујући програмима Европске уније, подршци Министарства за европске интеграције и Општине Голубац.
Председник Општине Голубац др Небојша Мијовић сматра да је отварање музеја почетак новог поглавља у чувању богате историје и културе.
-Отворити музеј не представља само отварање нове зграде или простора, већ и отварање врата прошлости, наших традиција, наших вредности и свега онога што нас је обликовало као заједницу.
Мијовић је додао да овај музеј није само збирка предмета, већ жива прича о сваком од нас, о свакој генерацији која је овде живела, радила, стварала и борила се.
-Верујем да ће он постати симбол поноса, место окупљања и едукације, које ће инспирисати све генерације, како би очувале културно наслеђе и преносиле га будућим нараштајима. Отварањем овог музеја не завршавамо нашу причу. Напротив, ово је само почетак, а наша обавеза је да наставимо да развијамо Голубац. Нека овај музеј буде симбол заједништва, образовања, поштовања традиције и наде у бољу будућност, поручио је др Мијовић.
Укупна вредност пројекта Градски музеј Голубац износи 232.378 евра, од чега је Европска Унија обезбедила 170.454 евра, а општина Голубац 61.924 евра.
Отварању су присуствовали и заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева и директорка УНОПС-а у Србији МикелаТелатин.
Љубиша Настасијевић