НЕВЛАДИНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ГРАДСКЕ ОПШТИНЕ КОСТОЛАЦ

– Невладине организације доприносе стварању позитивних промена у друштву, учествују и имају моћ да својим капацитетима утичу на промену закона, промену локалних политика, сарадњу са институцијама… Отуда је партнерство НВО и локалне самоуправе од великог значаја за грађане, што је у Градској општини Костолац и препознато, констатује члан Већа Градске општине Костолац задужен за ресор социјална питања, верске заједнице и НВО, Бајрам Морина, који и лично има дугогодишње искуство у невладином сектору, изради пројеката и њиховој имплементацији.

– Невладине организације указују на проблеме у друштву, критикују локалне самоуправе у спровођењу одређених политика…, што би свака локална самоуправа  требало да препознаје као добре намере. Такође би невладине организације требало да препознају локалне самоуправе као потенцијалне партнере, јер је то начин да се остваре одређене потребе у различитим сферама које су од значаја за свакодневицу сваког грађанина, истиче Морина. 

РАСПОДЕЛА НОВЦА ЗА ПРОЈЕКТЕ

У Градској општини Костолац, према евиднцији коју воде од 2018. године, активна је двадесет и једна невладина организација. Оне су шароликих праваца деловања, три су удружења ликовних уметника, једно кинолошко, једно удружење одгајивача ситних животиња. Најбројнија су удужења која се баве унапређењем положаја Рома, којих је пет. У сфери уметности активни су Клуб љубитеља књиге „Мајдан“, позориште „Кастелум“ и Удружење „Од књиге до душе“. Има и специфичних удружења попут Психолошког центра „Костолац“, посвећеног младима, ширењу њихових сазнања, искустава, укључујући објављивање часописа. 

Бајрам Морина

– Буџетска средства за финансирање програма и пројеката невладиних организација које су од јавног интереса за Градску општину Костолац, за ову годину износе 7,7 милиона динара. Од тога се за суфинансирање у сфери развоја културе и информисања расподељује 3,4 милиона динара. За активности у сфери социјалне и дечије заштите и социјалне заштите старих лица милион динара, а за програме и пројекте удружења у области јачања културне продукције и уметничког стваралаштва и неговања фолклорне традиције 3,3 милиона динара, наводи Морина и додаје:

– Иницирали смо повећање средстава услед већег броја невладиних организација, као и услед препознавања значаја њихових активности за ГО Костолац, с обзиром на то да доприносе позиционирању Костолца на туристичкој мапи, као и на мапи градова препознатљивих по промоцији уметности, људских права и слично… Став је да би повећање тих новчаних давања требало и даље повећавати, како би активности НВО биле што обимније, учесталије, садржајније, али том питању се приступа са становишта реалних могућности у актуелним околностима. 

КОНТРОЛА ТРОШКОВА И АКТИВНОСТИ

Удуржења у предлогу пројекта описују које циљеве и резултате желе да постигну спровођењем пројектних активности, што би требало да буду индикатори на крају реализације. Градска општина Костолац врши мониторинг кроз посете одређених активности у оквиру пројекта конкретног удружења, као што су подела школског прибора, отварање ликовних колонија, одржавање радионица и слично. Други аспект је контрола укупне реализације, наративних и финансијских извештаја, које проверавају руководилац групе за буџет и финансије и члан Већа Градске општине који је за то ресорно задужен. 

Наш саговорник оцењује да сва удружења Градске општине Костолац, сходно средствима која добију, остварују добре резултате: 

– Не можемо имати превелика очекивања ако су финансијска средства која удружења добију по конкурсу мања у односу на средства која потражују по пројекту. У том случају, удружења прилагођавају активности том мањем финансијском износу, додаје Морина. 

О конретној користи тако утрошеног новца свакако је најзначајнији суд грађана који чине циљну групу пројектних активности. 

– Повратне реакције на реализацију пројеката различитих удружења, пре свега, добијамо од грађана који су укључени у пројекте организација које се баве хуманитарним радом. То су у Градској општини Костолац углавном удружења националних мањина, ромска удружења. У том слисму, било је неколико програма у оквиру којих је обезбеђивана помоћ у виду материјала за адаптацију кућа, потом, подршка обезбеђивању континуитета образовања кроз поделу школског прибора, затим смо имали пројекат којим се поделом хигијенских и прехрамбених пакета покушало помоћи одређеним категоријама суграђана у време јека пандемије корона вируса. 

– Када је реч о другим удружењима, повратна реакција се може видети по одзиву суграђана одређеним манифестацијама као што су ликовне колоније, изложба паса, концерти, глимачке свечаности, публикације и слично… То су манифестације и активности које окупљају велики број људи, што јасно сведочи о ефектима конретног програма.

А. М. 

Comments are closed.