Једна од развијених привредних грана у општини Голубац је и производња еколошког меда. Преларством се бави око 50 породица којима локална самоуправа, преко Пчеларског друштва „Голубачки град“, помаже у реализацији бројних пројеката. Удружење је основано 2012. године са циљем да окупи пчеларе, едукује их и ради на заштити географског порекла меда и других пчелињих производа.
– Добили смо решење од Завода за заштиту интелектуалне својине да је брендиран наш мед у оквиру производње у атару Националног парка „Ђердап“. Урађене су све анализе у надлежним лабораторијама и са поносом могу да кажем да је мед са ових простора веома квалитетан производ. Прошле године на Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду освојили смо златну медаљу за квалитет меда, што потврђује у ком правцу иде наше Удружење и шта је циљ наших пчелара, кажу у Удружењу пчелара „Голубачки град“.
Национални парк ,,Ђердап“ пружа добре услове за развој пчеларства, што је шанса за младе који желе да се породично баве производњом меда и других пчелињих производа.
-Овај крај је на добром месту, заштићен је, не постоји ни један природни или вештачки загађивач који би могао да угрози чистоћу природе. Квалитету меда доприноси и разноврсност флоре. Ова година је донекле медоносна. У почетку су временски услови били добри, међутим, касније је дошло је до промена што је утицало на саму пчелињу пашу, жале се голубачки пчелари.
Подршку у раду Удружења пчелара „Голубачки град“ пружа и локална самоуправа у виду давања субвенција и организовањем саветовања и едукације.
Љ.Н.