Десетогодишњи локални план управљања отпадом Града Пожаревца био је повод дебате на последњем заседању Скупштине Града Пожаревца. Иначе, јединице локалне самоуправе имају обавезу да доносе планове управљања отпадом на десет година, а пожаревачки план, који је усвојен на последњој седници, садржи и Акциони план на три године, до 2025.
(НЕ)ПОДУДАРНОСТ ПОДАТАКА
За одборницу опозиције Татијану Стојадиновић реч је о веома занимљивом и обимном документу који поседује интересантне податке. Стојадиновић је, ипак, изнела одређене примедби на поменути документ:
– Основни параметар, број становника, не подудара се са подацима из Завода за статистику. Ослањамо се на попис из 2011. године, када смо на нивоу Града имали 75.334 становника. Према попису од прошле године у Граду живи 68.648 становника, што је за око 7.000 мање. Питање је, како, уколико овај податак није тачан, а основни је параметар, можемо даље да правимо овај план, упитала је представница Одборничке групе „Доста је било“.
Координаторка процеса и израде нацрта Плана Александра Ђорђевић објаснила је да је радна група користила податке из 2011. године, с обзиром на то да је План управљања отпадом рађен од септембра до децембра.
– Радна група комплетно се ослањала на резултате пописа које је у том тренутку имала. Званичан податак о броју становника на сајту Републичког завода за статистику још није објављен. То су још увек прелиминарни резултати из 2022. године, истакла је и додала да је јавна расправа поводом овог документа трајала месец дана, те да се на њу нико није јавио, осим једне новинске куће.
НА ЈЕРЕМИЈИНОМ ПОЉУ ВИШЕ ОД 35.000 ТОНА ОТПАДА
Посебна пажња посвећена је рециклажи и индивидуалним сакупљачима отпада, на што је Татијана Стојадиновић поставила питања: Ко су они, где су запослени и зашто се углавном ослањамо на њих?
– У документу се наводи да се отпад издваја на самом месту настајања путем примарне рециклаже, која иначе подразумева и примарно одвајање. Такође, један од циљева који су овде децидирани је да ћемо до 2023. године отпад сакупљати по селима, што није случај. Такође, наводи се да није набављена опрема за складиштење посебних врста отпада који је углавном опасан, рекла је Стојадиновић и питала где се складишти опасан отпад, шта подразумева мера унапређења система за сакупљање и рециклажу отпада и да ли ће се до 2025. године увести примарно селектовање отпада.
Координаторка пројекта Александра Ђорђевић истакла је да се отпад тренутно сакупља на територији града Пожаревца и Градске општине Костолац, и додала:
– Током 2021. године, на Јеремијином пољу је одложено више од 35.000 тона отпада, а у Костолцу преко 11.000 тона. Имамо 55 дивљих депонија, а у план су детаљно уписане и количине отпада на тим депонијама, као и простор који оне обуватају. Овде је углавном реч о комуналном органском, кабастом отпаду, има и опасног отпада, животињског. Укупна површина дивљих депонија су четири хектара.
– Постављена је тачна структура власништва тих депонија која претходним планом није била постављена. Када је у питању чишћење дивљих депонија, уздамо се у формирање Регионалног центра управљања отпадом. Обавеза је да до 2032. године обухват домаћинстава, када је реч о изношењу смећа, буде стопостотни, нагласила је Ђорђевић.
Подсетимо, на овом скупштинском заседању, као што је недељник „Реч народа“ већ писао, одборници су за в.д. директора пожаревачког Јавног предузећа „Топлификација“ именовали Предрага Јанковића.
Такође, овом приликом измењен је ценовник услуга ЈКП „Паркинг сервис“ и усвојена одлука о отуђењу делова производне опреме некадашње шећеране, поступком јавног надметања.
Скупштином је председавао председник локалног парламента Предраг Мијатовић.