У прелепом амбијенту смедеревске Винарије „Јеремић“, у сарадњи са Министарством привреде и уз подршку IFC-a, Међународне финансијске корпорације чланице групе Светске банке, одржана је трећа седница Парламента привредника Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа.

Седницом је председавао Дејан Ристић, а представници Министарства привреде Републике Србије, Фонда за развој и Агенције за осигурање и финансирање извоза презентовали су отворене позиве и програме подршке привреди.

Привредна кретања у оба округа представила је Јасна Јовановић, координатор за индустрију РПК. Јовановић је истакла да су, упркос отежаним условима пословања због повећања цена енергената и недостатка квалификоване радне снаге, привредници успели да сачувају ликвидност и радна места.

Говорећи о извештају о раду за 2021. годину, директорка РПК Браничевског и Подунавског управног округа Тамара Ивковић је између осталог нагласила да Комора привреду подржава и кроз одређене пројекте. Један од њих је „Стварано у Србији“, где компаније конкуришу за жиг „Чуваркућа“. 

-Током протекле године жиг је добила компанија „МилаМи“ која има једну од најразвијенијих платформи за онлајн продају дечије обуће са преко 500 различитих модела. Поносни носиоци жига су и „Еко Степ Пелет“ из Петровца на Млави за производ буков паркет, Бамбијева плазма и кекс „Златни пек“. Регионалнa комора заступа интересе дијаспоре кроз директно учешће у пројекту „LinkUpSerbia“. Остварили смо 1.857 директних контаката са члановима и решено је 856 захтева, електронским путем послато је 2.312 мејлова на преко 1.900 електронских адреса. Послато је преко 40 позива у којима је учествовало око 2.000 привредних друштава и физичких лица, казала је Ивковић.

О подстицијама за инвестиционе пројекте који имају оба аспекта,  не само улагање у опрему, машине и производне погоне, већ и запошљавање, говорио је представник Министарства привреде Бранислав Пејчић.

Испред Сектора за развој малих и средњих предузећа и предузетништва, програме  подршке привредницима у виду додељивања бесповратних средстава, представила је Анкица Момчиловић.

-Ове године Министарство привреде је издвојио буџет од 2,5 милијарди динара распоређених на 4 програма које у континуитету спроводимо од 2015. године. У оба округа у овом периоду подржали смо 168 привредних субјеката, доделивши им бесповратну помоћ у износу од око 330 милиона динара, што је дало нове инвестиције у вредности од око 1,6 милијарди динара. 

Директорка Фонда за развој Слађана Бацковић је подсетила привреднике да ова институција има најповољније кредитне услове.

Директор Агенције за осигурање и финансирање извоза Дејан Вукотић подсетио је да ова институција у данашње време највећу подршку пружа привредницима у области осигурања потраживања и уступању истих.

-Осигурање потраживања јесте у суштини осигурање од комерцијалних и некомерцијалних ризика којима су изложени купци. Ми преузимамо ризик наплате од стране домаћих и иностраних купаца, у случају њихове неликвидности, стечаја или продужених рокова неплаћања. Са друге стране, пример некомерцијалног ризика су   тренутна дешавања између Русије и Украјине и когод је пријавио штету извршили смо исплату, закључио је Вукотић.

Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content