Међународно удружење за борбу против рака покренуло је нову, трогодишњу кампању која ће у првој години бити фокусирана на смањењу препрека у приступу превентивним услугама, дијагностици, лечењу и нези оболелих од рака.
Наиме, како Светска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака, сваког 4. фебруара обележавају Светски дан борбе против опаке болести, поменутог датума започела је поменута кампања са основим покретачом да сваке године 19,3 милиона особа оболи од неког облика карцинома, а 30-50 одсто свих облика рака може се спречити усвајањем здравих стилова живота, редовним скрининг прегледима, раним откривањем и благовременим лечењем. Међутим, 75 одсто свих превремених смртних исхода од рака у свету до 2030. године и даље ће се регистровати у неразвијеним и средње развијеним земљама.
Водећи узроци оболевања и умирања од рака у нашој земљи готово су идентични водећим узроцима малигних тумора у већини земаља у развоју. Мушкарци код нас највише оболевају од рака плућа, колона, ректума и простате. Код жена малигни процес је најчешћи на дојци, плућима, колону, ректуму и грлићу материце.
Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ у контроли малигних болести. Чак 40 одсто малигних болести може бити избегнуто једноставним мерама. У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који ће у наредном периоду значајно смањити оболевање и умирање од малигних тумора. На скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање.
Завод за јавно здравље Пожаревац заједно са свим здравственим установама Браничевског и Подунавског округа планира промотивно-едукативне активности усмерене ка информисању становништва о препознавању раних симптома и знакова малигних болести, као и њиховом оснаживању да преузму одговорност за сопствено здравље и да се на време јаве лекару ради контроле здравља, ране дијагностике и правовременог лечења. Превенција и рано откривање су најуспешније оружје у борби против рака, подсећају из Завода за јавно здравље Пожаревац.