У Браничевском округу, од 1987. године, када је забележен први заражени пацијент ХИВ вирусом, до данас, оболело је 56 особа. Преминуле су 34. Податак је саопштен 1. децембра, када је на отвореном, у пожаревачкој Табачкој чаршији, обележен Светски дан борбе против СИДЕ.
У Србији је иначе, од ове заразне болести, према подацима Института „Батут“, од 1985. године регистровано 4.729 особа инфицираних ХИВОМ. Од тога, 2.212 је оболело од AIDS-а, а 1.362 особе су умрле од инфекције.

Зоран Јовић је испред Омладине ЈАЗАС, која је и ове године са волонтерима Црвеног крста и Заводом за јавно здравље организовала промотивно дељење здравственог материјала, навео да је овогодишњи локални слоган „Пружи руку подршке“:

– То значи да уколико знате да је неко имао ризичан однос без заштите, контакт са туђом крвљу, препоручите да се тестира на ХИВ. То је важно зато што се данас са ХИВ-ом живи. Што се пре сазна и почне са лечењем, веће су шансе да се живот квалитетније живи и продужи. Јако је мали број људи који се тестира јер се плаше дискриминације која и даље постоји. Тестирање на ХИВ је бесплатно у Заводу за јавно здравље у Пожаревцу данас као и током целог децембра. Не треба лична карта, здравствена књижица и осим што је бесплатно потпуно је анонимно и поверљиво.

                      Терапија доступна у Србији

Др Надежда Станковић

У свету у коме се ове године Дан борбе против СИДЕ обележава под слоганом „Нека воде заједнице“, оболело је 76 милиона људи. Подсетивши 1. децембра на застрашујући број од 40 милиона преминулих, др Надежда Станковић из Завода за јавно здравље у Пожаревцу упозорила је да је то јавни здравствени проблем читаве светске заједнице:

– Циљеви које је неопходно постићи до 2025. године су да проценат од 95 одсто инфицираних буде дијагностикован, да 95 одсто дијагностификованих буде подвргнуто лечењу и да се код 95 одсто лечених достигне количина вируса немерљивог у крви. Захваљујући савременој терапији, данас постоји специфична високоактивна антивирусна терапија која, уколико се са њом почне у раном периоду, омогућава дуг и квалитетан живот оболелих.

Уз напомену да период инкубације може да траје јако дуго, др Станковић је нагласила да је Саветовалиште отворено за све заинтересоване током читаве године и да је терапија доступна у Србији.

Осим дистрибуције промотивног едукативног материјала, 1. децембра, у Табачкој чаршији и 2. децембра, у СТОП ШОПУ, за викенд је рађена и обука за волонтере у Црвеном крсту. У пожаревачком пабу „Хомбре“, 4. децембра увече, одржан је квиз едукативног карактера који је организовала пожаревачка Квизотека са питањима везаним за ХИВ.

Д. Д.

Share.

Comments are closed.

Skip to content