ИЗГРАДЊА ВЕТРОПАРКА  „КОСТОЛАЦ“ 

За изградњу ветропарка „Костолац“, новог постројења за производњу зелене енергије, које ће се налазити на локацијама Ћириковац, Кленовник, Петка и Дрмно при крају су геомеханичарска истраживања тла на коме ће се постављати ветростубови, трафостаница и прикључно разводно постројење. Према речима руководиоца пројекта Предрага Ђорђевића геомеханичка истраживања тла су најбитнији сегмент у грађевинарству, јер показују квалитет и стабилност тла, као и потенцијалну појаву подземних вода. Он још истиче да се очекује да радови на изради темеља ветростубова почну у фебруару. Цео пројекат састоји се из 20 ветрогенератора, 20 стубова, изградње трафостанице, разводног постројења и унутрашње кабловске мреже. 

Предраг Ђорђевић

        − Планирамо да већ у децембру почне изградња темеља за разводно постројење и трафостаницу, који ће се налазити на локацији Дрмно. Изградња путева је у току, што је предуслов да се омогући физички прилаз свакој позицији ветрогенератора. Интензивни радови се одвијају на локацијама Ћириковац, Кленовник и Петка, објашњава Ђорђевић. 

          Главни уговор са „Сименс Гамес“, извођачем радова за испоруку ветрогенератора, стубова, трафостанице и разводног постројења, потписан је у априлу 2022. године. 

          − Вредност тог уговора је 103,7 милиона евра и предвиђена је испорука 20 ветрогенератора, снаге по 3,3 МW, тако да ће ветропарк „Костолац“ бити укупне снаге 66 МW. Рок за завршетак радова је 853 дана, односно календарски до септембра 2024. године. План је да тада постројење почне да ради. После тога следи добијање употребне дозволе. До краја 2024. године требало би да добијемо употребну дозволу и заокружимо цео овај инвестициони циклус,  најављује Ђорђевић.

          Оно што пројекат изградње ветропарка издваја од неких других у „Електропривреди Србије“ јесте то што је компанија домаћим снагама, заједно са пројектантима, радила на изради пројектне документације на основу које је добијена грађевинска дозвола. Та дозвола је и предуслов да ЕПС добије статус привременог повлашћеног произвођача. Ђорђевић наводи да је ветропарк пилот-пројекат у „Електропривреди Србије“ и први оваквог типа који компанија реализује. 

         − Бенефити овог пројекта за производњу електричне енергије из обновљивих извора су бројни, а све се ради у сагласности са Стратегијом развоја енергетике Републике Србије до 2025. године. Студијом оправданости предвиђено је да годишња производња буде око 151 милион kWh, што представља солидну количину додатне енергије у ситуацији када је енергија у свету постала изузетно скупа. И зато се треба борити за сваки киловат-сат. Добра околност за реализацију овог пројекта је та што у огранку „ТЕ-КО Костолац“ имамо велики простор, око пет квадратних километара земљишта, које је у власништву ЕПС-а, истиче Ђорђевић. 

 Безбедно за животну средину

 -Један од предуслова за реaлизацију пројекта изградње ветропарка у Костолцу је израда процене утицаја на животну средину, као и урађена студија о птицама и слепим мишевима, коју је KfW банка тражила. Без тога нисмо могли да аплицирамо за кредит. Подручје региона Костолац богато је птицама и слепим мишевима и предуслов је био прво да се испитају њихова станишта како би се утврдило да их овај ветропарк ни на који начин неће угрозити. Све ће бити урађено у складу с домаћим законима, али и прописима Европске уније, истакао је Предраг Ђорђевић. 

           Транспорт опреме која треба да се монтира обављаће се специјализованим камионима са 10 осовина, који су дугачки око 60 метара. Посебна транспортна студија показала је да је транспорт опреме за монтажу могућ од луке Смедерево до сваке од четири локације. Постоји само неколико тачака које је потребно да се прошире или спусте.  

          Ђорђевић подсећа да је 29. новембра 2017. године потписан уговор с Немачком развојном банком KfW за добијање финансијских средстава за реализацију овог пројекта у износу од 80 милиона евра из кредита, као и додатни милион евра из донације. 

          − Након тога расписан је међународни тендер за избор консултанта, то јест фидик инжењера, што је била уговорна обавеза „Електропривреде Србије“. Уговор с консултантом је потписан 2018 с реномираним конзорцијумом „Фихтнер/Енергопројект Ентел“, а потом је расписан међународни тендер за извођача радова по два основа. Један се односио на изградњу интерних саобраћајница и прикључака на државне путеве, а други на избор извођача радова за испоруку и монтажу главне опреме, односно ветрогенератора. 

           Пројекат изградње ветропарка „Костолац“ је изазов и за „Сименс Гамесу“, јер је то први ветропарк с њиховом опремом у Србији. Ни ЕПС није имао искуства са оваквим пројектима, тако да је учешће у његовој реализацији озбиљан професионални изазов за све стручњаке из управе ЈП ЕПС и огранка „ТЕ-КО Костолац“. ЕПС заслужује да добије једно овакво постројење као што је ветропарк „Костолац“, истиче Предраг Ђорђевић.

  Р. Н.

Share.

Comments are closed.

Skip to content