У оквиру пројекта „Водоснабдевања и пречишћавања отпадних вода у општинама средње величине у Србији VI“, у свечаним салонима градског здања у Пожаревцу је потписан посебан уговор за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода и канализационe мрежe у Пожаревцу између Владе Републике Србије и Немачке развојне банке.

Потписници уговора су министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић, градоначелник Пожаревца Саша Павловић, директор представништва Немачке развојне банке (КФМ) у Србији Reudiger Hartman и директор Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација“ Александар Димитријевић.

-Потписивањем уговора званично отпочиње друга фаза реализације програма изградње постројења за прераду отпадних вода, рекао је градоначелник Пожаревца Саша Павловић и додао да ово постројење значајног капацитета има за циљ да обезбеди еколошки и хигијенски безбедан третман отпадних вода, у складу са стандардима Европске уније и Републике Србије, као и заштиту површинских и подземних вода.

-Захваљујући програму „Србија 2020 – 2025“ у току је велика модернизација Србије и приближавање стандардима модерних европских земаља. Драго ми је да се и Пожаревац томе прикључује великим и ужурбаним корацима. Овде не мислим само на бенефите за најуже градско језгро, јер ће поред градске канализације овим пројектом вредним преко 16,5 милиона евра, третманом бити обухваћена и еоска насеља Лучица, Пругово, Пољана, Драговац и Живица, истакао је Павловић.

Немачка развојна банка остварила је успешну сарадњу са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, посебно на пројектима водоснабдевања, отпадних вода, а однедавно и у области управљања чврстим отпадом.

Директор представништва Немачке развојне банке у Србији Reudiger Hartman истакао је да је портфолио КМФ до сада обухватао више од 300 милиона еура. Помогла је више од 20 локалних самоуправа. Око 1,6 милиона становника у Србији осетило је, или ће тек осетити корист од оваквих пројеката.

-Данашње потписивање уговора заправо је 6. фаза програма водоснабдевања и одвођења отпадних вода. Свеукупно средства износе 83,5 милиона евра, од чега су 13,5 милона донације. Средства је обезбедила Влада Републике Немачке заједно са Европском унијом, рекао је Hartman.

Према речима Александра Димитријевића, директора Водовода и канализације, Град Пожаревац и ово Јавно комунално предузеће, програму Немачке развојне банке прикључили су се 2020. године. Након две године, стигло се и до потписивања уговора, односно до друге фазе реализације пројекта изградње постројења за пречишћавање отпадних вода и канализационe мрежe у Пожаревцу. Димитријевић је подсетио да је у првој фази програма урађен идејни пројекат, а завршени су институциони захтеви програма.

Претходно постројење за пречишћавање отпадних вода старо је 63 године и оно више није у функцији.
Нажалост, све отпадне воде, према речима Томислава Момировића, министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, данас се изливају директно у Велику Мораву. Са том праксом, како је рекао, на територији Браничевског округа, односно целе Србије, у наредним годинама мора се престати.

-Морамо да очистимо наше реке, да нашој деци обезбедимо чисту воду у рекама, то је наша дужност, истакао је Момировић који се овом приликом захвалио Немачкој развојној банци која је до сада доста улагала у пројекте који се односе на решавање проблема са отпадним водама и водом за пиће. То су свакако најважнији пројекти које Србија данас мора да спроведе.

Share.

Comments are closed.

Skip to content