У Свечаном салону Градског здања Пожаревац приређен је скуп на коме су уручене Повеље културе за 2023. годину.   Највише признање за допринос развоју и унапређењу културе и образовања ове године припало је магистру технологије Славомиру Бати Радовановићу, професору разредне наставе Јелени М. Илић и Културно-уметничком друштву „Младост“ Пољана.

Данијела Жуковски

Присутне је најпре поздравила председница КПЗ Града Пожаревца Данијела Жуковски истичући:

– Повеља културе је награда која препознаје допринос појединца или институција на пољу културног деловања. И данас су пред нама наши суграђани који су изашли из оквира редовног рада, дали мало више себе, унапредили видике своје и наше. Предлагачи су то препознали, Културно-просветна заједница то вреднује. Честитам славодобитницима што су развили један другачији вид владања својим талентом и временом уложивши их у узвишеније циљеве и идеје уз наду да ће им ова награда бити подстрек за даљи допринос култури и образовању.

Испред локалне самоуправе овом приликом гостима и награђенима обратио се градоначелник Пожаревца Саша Павловић.

Саша Павловић

-Допринос у просвети и уметности није област која се може одмерити егзактним инструментима. Зато се морамо поклоници и свим оним чичностима и удружењима која су била у ширем и ужем избору а нису ове године добили Повељу. Сетимо се да свка, па и ова, има за циљ да истакне резултате, али и подстакне оне будуће. Повеља културе у Пожаревцу има још већу тећину јер су у овом граду свој траг оставили или из њега потекли  Миливоје Живановић, Павле Савић, Милена Павловић Барили, Слободан Стојановић и многи други уметници и радници из просвете и науке, рекао је између осталог Павловић.

 

Повеље културе уручила је Данијела Жуковски док се у име награђених захвалила Јелена Илић. Пригодан уметнички програм овом приликом извели су чланови бенда Пожаревачке гимназије “Фус Нота” и представници КУД-а „Младост“.

О НАГРАЂЕНИМА

У образложењу жирија који је одлучивао у саставу:  директор Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ Вера Зарић Митровић, управник Фондације Миленин дом  Љиљана Дабић, директор Народног музеја Пожаревац Гордан Бојковић и директор Центра за културу Пожаревац Галина Павленко Перић, између осталог је наведено:

Славомир Бата Радовановић из Пожаревца

Дуги низ година бавио се музиком и то најпре у пожаревачкој групи „Марке“, а затим у многим групама, међу којима „Пепел ин кри“ (представљала Југославију на такмичењу Песма евровизије) и „Зебра“ , са којом је снимио албум у Лондону и два албума за РТВ Београд. Свирао је са многим познатим музичарима и био у бендовима који су пратили Слађану Милошевић и Бети Ђорђевић…  Похађао је академију за хемонд оргуљаше у Хамбургу. Крајем осамдесетих оснива бенд „Као Банг“, који издаје албум за издавачку кућу Дискос. Године 1994. оснива клуб „КБ“ са идејом да промовише и прави програме алтернативне урбане културе. До данас у клубу су организовани концерти, промоције књига и ликовне изложбе многих стваралаца. У клубу КБ концерте су имале групе из Енглеске, Шкотске, Ирске, Њујорка, Калифорније, Израела, Русије, Украјине, Аустралије, Шведске, Данске, Холандије, Хрватске, Словеније, Македоније и сви значајни бендови домаће и регионалне рок сцене: Ван Гог, Дисциплина кичме, Електрични оргазам, Хладно пиво, САРС, Бркови, Психомодопоп… Организовао је  Међународни фестивал алтернативне културе Рефракт. Репортажу о клубу направио је и британски канал BBC World…

Јелена М. Илић професор разредне наставе из Пожаревца,

Образовање је стицала у ОШ „Д.  Обрадовић“, где и сада ради, Гимназији, Педагошкој академији у Београду и на Учитељском факултету у Врању.  Од школских дана учествује у манифестацијама неговања културе сећања: Припремала је и реализовала академије поводом обележавања Дана ЈНА,  те је добитник  Захвалнице Војске Југославије, у манифестацијама поводом Ослобођења Пожаревца,  Дана борца и програмима за учеснике НОБ-а. Године 1999. испред 1.500 ученика и просветних радника Града Пожаревца говори на протествном скупу против НАТО бомбардовања, а као члан женске репрезентације СР Југославије у билијару, учествује у такмичењу „Спортом против насиља“… Некадашњи је руководилац секције беседништва у школи, чији су полазници освајали  прва места на такмичењу. Петнаест година руководи радом рецитаторске секције у својој школи. Од 2014. године је сарадник Културно-просветне заједнице за организацију и реализацију Општинске смотре рецитатора и стални члан жирија, а на Окружном такмичењу у Жагубици 2017. године била је представник општине Пожаревац. Такође, била је члан жирија Аматерских глумачких свечаности…

Културно-уметничко друштво „Младост“ из Пољане

Основано је 1933. године, а у  континуитету активно ради од 2001. године. Броји 80 чланова окупљених у три селекције играча, као и 30 чланова етно секције… Активно и сарађује са дијаспором и гостује у Републици Српској, Грчкој, Бугарској. Стални је учесник Балкан Фолк феста који се одржава у Бугарској. КУД „Младост“ организује концерте у сарадњи са другим КУД-овима и институцијама, као и хуманитарне концерте, кад год се укаже потреба, негујући кроз све ове активности код младих културу сарадње и бриге о другима.Манифестације важне за КУД су Сестрољински дани Преображења и Ускрашњи етно фестивал. Сестрољински дани Преображења први пут су одржани  2001. године а Етно секција КУД-а је један од организатора и реализатора ове манифестације… КУД „Младост“ је добитник великог броја признања и пехара, а последњи велики успех је освојено прво место на Међународном фестивалу фолклора, одржаном ове године  у Сан Рему…

Share.

Comments are closed.

Skip to content