Лик и дело чувене пожаревачке уметнице Милене Павловић Барили инспирисали су овогодишње представљање туристичких знаменитости Пожаревца на 45. Међународном сајму туризма у Београду. 

 Највећи и најпосећенији сајам туризма у региону,  одржан је од 22. до 25. фебруара, под слоганом „Авантура почиње овде!“.  Промовисане су нове дестинације,  домаћи и инострани смештајни капацитети, туристичке регије и атракције. 

Туристичка организација Града Пожаревца акценат је ове године, представљајући се на највећој сајамској манифестацији,  ставила на светски познату Пожаревљанку Милену Павловић Барили, односно на Галерију која у Пожаревцу носи њено име. Посетиоци су, осим изгледа нове зграде Галерије, могли да виде и богату колекцију сувенира са мотивима њеног живота и дела које је стварала.

Званична презентација новог галеријског простора, али и остале туристичке понуде Пожаревца,  одржана је на Сајму у петак, 23. фебруара, а присуствовали су јој народна посланица Ана Миљанић, градоначелник Пожаревца Саша Павловић, са сарадницима, чланови Градског већа,  представници Туристичке организације Града, директори јавних предузећа и установа, као и гости из суседних општина.

                       У ФОКУСУ МИЛЕНИНО НАСЛЕЂЕ

 

Василије Балдић

Директор Туристичке организације Града Пожаревца Василије Балдић рекао је да је ове године жеља била да се јавност подсети  наслеђа велике Милене Павловић Барили, поред осталих садржаја које Пожаревац и околина имају да понуде.

-Током свакодневних контаката које имамо са туристима из свих крајева Србије, па и Европе и света, увидели смо да многи од њих као незаобилазну станицу имају управо галерију наше уметнице. Посебно нас радује намера града да оснажи ово место које ће својим новим изгледом, али и функционалношћу допринети да се јавност још боље упозна са њеним наслеђем. Као неко ко је на задатку да што боље представи лепоте и знаменитости Пожаревца, желим посебно да истакнем допринос локалне самоуправе на том путу.  Поред галерије и реконструкције још неколико целина које ће бити интересантне туристима, не смемо заборавити ни то како данас изгледају комплекс Пожаревачког мира, Ергела Љубичево или Хиподром. Улагање у ове објекте последњих година већ је дало ефекта у броју посетилаца и њиховом задовољству које носе са ових места. Зато сам уверен да ће сви они који су били већ у Пожаревцу, поновним доласком у наш град открити неке нове његове лепоте и вредности, рекао је Балдић.

Саша Павловић

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић посебно је истакао да су Пожаревљани поносни  на пожаревачке  уметнике и ствараоце, попут Миливоја Живановића, када је драмска уметност у питању и  Милену Павловић Барили, у жанру поезије и сликарства.

    – Ове године смо одлучили да наш наступ на Београдском сајму туризма буде инспирисан управо великом уметницом. Нашу Милену и њен таленат су запамтиле готово све престонице Европе и света између Првог и Другог светског рата.  Као локална самоуправа, ослушкујући управо жеље гостију града, али и самих Пожаревљана, ушли смо у процес изградње новог комплекса Галерије посвећене нашој чувеној сликарки. Мишљење стручне јавности је да смо идејним решењем успели да помиримо дух времена у коме је живела, као и визије које је представљала на својим платнима, а које су биле далеко испред њеног времена. Можда и највећа вредност нове галерије ће бити то што ће дати прилику да уметничка јавност види преко 300 њених дела, од којих многа од њих до сада нису имала пажњу коју заслужују. Овим подухватом желимо да подстакнемо инспирацију код домаћих али и страних уметника коју ће им пружити можда баш нека од њених слика, рекао је Павловић и додао:

   – Живот једног града, ма колико он био развијен, није потпун, уколико у њега не долазе пријатељи, стари и нови и на тај начин му донесу још космополитског духа. Тај дух је увелико  био присутан у нашем граду почетком 20. века, а чему сведочи и утицај који је имао на Миленино одрастање. Зато позивамо све путнике и туристе који, поред класичног одмора желе и задовољење културних потреба и уметничке сензације, да буду драги гости Пожаревца, рекао је Павловић. 

ИСТОРИЈСКИ И КУЛТУРНИ САДРЖАЈИ 

Павловић је  истакао је да му је драго што се Пожаревац налази у еминентном друштву земаља, градова и општина које се диче својим садржајима на Београдском сајму туризма.

     -Иако се можда у овој области може чинити као недостатак то што немамо на својој територији море или планину, као класични туристички магнет, мишљења сам да нам нове тенденције и те како иду на руку. Путници и туристи данас све више трагају за новим доживљајима и новим успоменама које ће им донети јединствени, оригинални историјски и културни садржаји. Град Пожаревац под својим окриљем, али и у најближем комшилуку, има споменике сећања на многе важне моменте људског рода и цивилизације, и то је наша предност. Почевши од римског доба и нашег Виминацијума, Пожаревачког мира, па преко Голубачке или Рамске тврђаве, које се налазе крај Дунава у нашој околини, имамо готово комплетну историјску читанку у Браничевском округу, рекао је Павловић додавши да је традиција српског народа осликана и у облику наших Љубичевских коњичких игара и Ергеле и Хиподрома, који су њихов стожер. 

-Ове године Игре су прославиле 60 година постојања и учврстиле су се у јавности као манифестација коју морате посетити барем једном у животу. Све наведено:  Љубичевске коњичке игре, тврђаве, древне градове, можете посетити и на тај начин доживети дух тог времена. Уколико сте неко ко нарочито поштује културу и уметност и трага за свим њиховим облицима, Пожаревац је  град за вас.

Кратки перформанс кроз Миленину поетску реч и ауторску музику на њену поезију, у улози Арлекина, Милениног алтер ега, присутног у њеном стваралаштву, извео је Миодраг Ковачевић, мултимедијални уметник, вишедеценијски истраживач Милениног света и филолог, док је у улози Милене одабрану поезију говорила  Тијана Вишковић, професионална глумица, продуценткиња и организаторка за сценску уметност и  председница Удружења уметника „Артиста“.

Нова галерија достојна Милениног имена

Љиљана Дабић

Милена Павловић Барили рођена је 1909. године у Пожаревцу, у родној кући своје мајке, Данице Павловић Барили. Даница је, по женској линији) била праунука Саве Карађорђевић, удате Ристић, најстарије Карађорђеве ћерке, а са очеве стране уметничком породицом Барили из италијанске парме. Преминула је 6. марта 1945. године у Њујорку.

У знак захвалности и сећања на нашу чувену, рано преминулу сликарку у Пожаревцу је, 24. јуна 1962. године под кровом преуређене старе породичне куће Павловића, отворена Галерија Милене Павловић Барили. Иницијатор и главни дародавац је сликаркина мајка Даница Павловић Барили, која је одлучила да имовину коју је наследила од својих родитеља и уметнички фонд своје преминуле кћери дарује српском народу и да се ова заоставштина сачува као целина.

Управница Фондације „Миленин дом – Галерија Милене Павловић Барили“ Љиљана Дабић, представила је нацрте идејног решења нове Галерије у Пожаревцу. Она је истакла да на овом пројекту раде већ осам година, те је представила фазе реконструкције и доградње, чиме ће бити испуњена жеља Миленине мајке Данице, да град сагради Галерију достојну њене кћерке.

-Нова галерија биће зидана у дворишту садашње галерије Милене Павловић Барили. У њој ће бити изложено преко 300 Милениних дела. На крову галерије предвиђен је простор за кафе где ће људи када погледају сва Миленина дела моћи да се опусте и сажму утиске. Према Улици Воје Дулића формираће се галеријски простор који ће у свом саставу имати преко 60 дела савремених уметника који су били учесници Бијенала „У светлости Милене“.  Изнад поменутог простора предвиђена је школа цртања и сликања за најмлађе. У старој кући биће амфитеатар у коме би се лети одржавали концерти класичне музике и поезије, а у зимском делу би тај простор био испод старог дела галерије. Постојећи део старе куће остаје под заштитом као споменик културе и представљаће меморијални део са предметима из Милениног живота, рекла је Дабић.

 


И.Р.

Share.

Comments are closed.

Skip to content