Награђени

Централна свечаност поводом прославе Дана ослобођења града Пожаревца у Првом и Другом светском рату, на којој су традиционално заслужним појединцима и организацијама уручена признања, организована је у великој сали Центра за културу.

Саша Павловић
Александар Мартиновић

Свечана академија отпочела је државном химном „Боже правде“ у извођењу Градског женског хора „Барили“, под диригентском палицом Каталин Тасић, након чега је присутне поздравио градоначелник Пожаревца Саша Павловић. Петнаести октобар, истакао је, за све грађане је симбол победе, правде над неправдом која је граду Пожаревцу на исти датум дошла у оба светска рата.

-Нажалост, мало је оних који су и данас међу нама, а који су преживели ратне страхоте и страхоте живота под окупацијом. Ипак, њихове приче и сведочења обавезују нас да ценимо оно што смо од њих добили на поклон. Тај поклон, односно дар слободе, кроз историју људског рода већина није умела да цени и поштује све докле га не изгуби. Будући да историју још зову учитељица живота, ми данас овом свечаном академијом, а нешто раније и полагањем венаца на спомен обележјима ослободиоцима, ту лекцију не желимо да заборавимо, рекао је између осталог Павловић.

Повеље

 -Мушка одбојкашка екипа Пожаревачке гимназије, двоструки шампион Србије и Европе у свом узрасту. Изузетан успех ученика резултат је напорног рада, преданости и талента. Ови млади спортисти велики упех остварили су и на Светском првенству у Бразилу 2022. године, у коме су освојили седмо место. Тиме су на достојан начин репрезентовали свој Град и Републику Србију.

-Секција волтижера при Коњичком друштву „Кнез Михаило“ Пожаревац. Чланови секције су најмлађи чланови Друштва који се баве волтижовањем, њихови родитељи и тренер. Волтижовање или гимнастика на коњу је коњичка дисциплина у којој такмичар изводи фигуре на леђима коња у покрету. Циљ дисциплине је да покаже лакоћу и увежбаност извођења фигура, као и развијен осећај баланса и координације покрета током извођења радњи. У Србији, приказ ове коњичке дисциплине може се видети само у Пожаревцу, на Љубичевском коњичким играма, у извођењу најмлађих чланова КД “Кнез Михаило”, старости од неколико месеци до 10 година. Тачка волтижовање деце први пут је уврштена у програм ЉКИ 1970. године. Већ више од једне деценије, волтижери тренирају под будним оком Сузане Јанковић.

Секција вишебојаца при Коњичком друштву „Кнез Михаило“ Пожаревац. Секција окупља чланове Друштва који се такмиче и који су се такмичили у љубичевском коњичком вишебоју, судије, реквизитере и тренера. Љубичевски коњички вишебој је скуп витешко – спортских и традиционалних историјских дисциплина, које се одржавају као јединствена манифестација коњичког спорта и оригинални облик народног коњичког такмичења у оквиру ЉКИ. Победник вишебоја добија титулу “Витез Љубичевских коњичких игара”, као и витешка знамења – плашт и сабљу. Љубичевски коњички вишебој је нераскидиви део Љубичевских коњичких игара и већ 60 година се одржава прве недеље у септембру.

 Служба хемодијализе Опште болнице у Пожаревцу основана је 1978. године као Центар за дијализу. Оснивач службе био је др Драгољуб Бојовић. У то време, Центар је избио у врх српске нефрологије изнедривши много лекара и сестара. Данас служба броји више запослених и опслужује цео Округ. Има тесну сарадњу са другим медицинским службама и центрима у Србији. Очекују поново отварање стационара нефрологије у новом реновираном простору.

Свечаној академији у великој сали пожаревачког Центра за културу, поред представника Града Пожаревца на челу са градоначелником Сашом Павловићем и председником Скупштине Младеном Ничићем, присуствовали су и бројни гости међу којима и министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић, државни секретар у Министарству рада, запошљавања, социјалних и борачких питања Дејан Антић, затим представници руске амбасаде и Републике Белорусије, народни посланици…

Награде

Традиционално, на свечаности поводом Дана ослобођења Града Пожаревца у Првом и Другом светском рату, уручене су награде и повеље о награди. Ова признања додељена су:

-Милени Гроздановић, лиценцираном мастер инж. архитектуре, рођеној 1988. године у Пожаревцу. Након завршетка студија на Универзитету Никола Тесла у Београду, одсеку архитектура и урбанизам 2018. године, отвара и своје Предузеће за пројектовање и инжењеринг „ДеНиро М.Г.“ доо у Пожаревцу. Године 2021. постаје члан Инжењерске коморе са лиценцама за пројектовање и извођење радова, а од 2014. редован је члан Комисије за планове Града Пожаревца. Са радним искуством од 14 година, иза себе има више од 250.000 изграђених квадрата. Донирала је више важних пројеката за потребе Града Пожаревца и цркава у Браничевској епархији.

-Горану Јовановићу, филмском критичару, есејисти и романописцу. Јовановић један је од најцењенијих филмских критичара у земљи и региону. Рођен је 1964. године у Пожаревцу, у коме се и школовао. Од 1995. до 2010. године био је уредник филмског програма у Центру за културу. Од 1990. до 2000. године редовни је филмски критичар у листу „Реч народа“. Идејни је творац и селектор Фемуфа, Фестивала музичког филма који се организује више од деценије у Центру за културу. Аутор је многих књига филмских есеја. Добитник је многих признања.

-Милутину Станковићу, дипл. инжењеру електротехнике из Пожаревца.  Члан је најужег руководства Савета инжењера и техничара Србије. Рођен је 1952. године. Електротехнички факултет завршио је у Београду. Свој рад започео је у Фабрици каблова у тадашњем Светозареву. Године 1986. почиње да ради у ПД „ТЕКО“ Костолац, на радним и руководећим функцијама. Водио је изградњу и реконструкцију више објеката. У Савезу друштава инжењера и техничара Пожаревца активан је од 1986. године. Објавио је више радова и добитник је више признања.

Славољубу Стојадиновићу, пензионеру из Дрмна, рођеном 1948. године. Био је председник Савета МЗ Дрмно, организатор „СФАС – а» у Кличевцу, али и одборник у више мандата у Скупштини града Пожаревца. Дугогодишњи је председник Удружења потомака ратника 1912-1920 Градске организације Пожаревац, борац за очување традиције српског народа и неговање родољубља и славних подвига наших предака. Аутор је бројних чланака и публикација.

Честитајући граду празник, министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић истакао је да осим што се присећамо прошлости, истовремено се одаје почаст српским војницима који су положили животе за одбрану земље.

-Данашњи дан прилика је да поменемо успехе и остварене резултате и разговарамо о будућности. Због наших славних предака, али још више због генерација које долазе, наша је дужност да стварамо лепшу и бољу Србију у којој млади остају да живе и имају перспективну будућност. Као министар Пожаревац сам посетио у мају ове године и том приликом сам са градоначелником Павловићем и његовим сарадницима обишао зграду Начелства за чије је декоративно осветљење Министарство државне управе и локалне самоуправе издвојило 10.000.000 динара. Модерно осветљење даће нови печат овом објекту од историјског и културног значаја. Ово није једини пројекат који надлежно министарство и Град Пожаревац удруженим снагама спроводе. Успешна сарадња државне власти и локалне самоуправе оставрена је и у претходним годинама што је допринело да Пожаревац последњу деценију напредује изузетном брзином. Држава је уложила и наставиће да улаже значајна средства и енергију у развој целокупног Браничевског управног округа и да у овом делу Србије реализујемо нове капиталне пројекте, истакао је министар Мартиновић.

Полагање венаца

Свечаној академији претходило је полагање венаца крај Споменика српском војнику у Косовској улици и спомен обележја страдалим родољубима и Црвеноармејцима на Чачалици.

Окупљенима се овом приликом обратио државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дејан Антић.

-Град Пожаревац је као и читав српски народ у 20. веку, више пута био изложен ратним страхотама и разарањима и то у Великом рату, за време Другог светског рата и током НАТО агресије. О свирепости нацистичке власти најбоље сведочи Спомен парк Чачалица и он представља једно велико стратиште на којем је убијено око 3.000 српских родољуба, а данас представља меморијални спомен комплекс који је ту да нас подсећа на жртву српског народа, али и на жртву његових савезника Руса у борби за слободу, рекао је Антић.

М. П.

 

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content