После две године паузе, Удружењe пчелара Пожаревац одржало је своју скупштину. Прошле године редовно годишње окупљање чланства одложено је због пандемијске ситуације. Управо због тога је, извештај о раду, који је поднео председник Удружења Дејан Стефановић, обухватио двогодишњи период. Осврћући се на 2020. годину, Стефановић је апострофирао проблеме који су пратили пчеларе и утицали на смањење производње меда. Између осталог, он је подсетио  да пчелари због забране кретања у току ванредног стања нису могли квалитетно да припреме своја друштва.  Цена меда је повишена, како због лоших временских услова, тако и због смањене производње. Те године Удружење пчелара Пожаревац заједно са Савезом пчеларских организација Србије организовало је низ хуманитарних акција поклонивши, уз помоћ Црвеног крста, више од 200 килограма меда. Првацима је те, као и 2021. године, традиционално,  првог школског дана поклоњено по једно мало паковање меда. 

Стефановић подноси извештај о раду

-Удружење је и 2021. године учествовало на конкурсу Града Пожаревца и преко програма суфинасирања из Аграрног фонда успело да својим члановима обезбеди аутоматске пакерице и компресоре, сублиматор и  инвертер за рад са оксалном киселинином, заштитне маске, млин за шећер, две коморе за кристализацију меда и 11 рефрактометара за анализу влаге, као и шејкер за контролу варое у пчелињој заједници. Све што је набављено, доступно је свим члановима Удружења.

МУЗЕЈ ПЧЕЛАРСТВА

Стефановић је нагласио да је сарадња са Градом Пожаревцем била изузетно добра и да је Удружење кроз конкурсе добило  500.000 динара 2020. године, док је 2021. добијено још 400.000 динара. Захваљујући томе набављена је опрема потребна за рад. Говорећи о програму Удружења за 2022. годину, Стефановић је на Скупштини рекао:

-Циљ нам је да у договору са Градом пронађемо одговарајући простор за отварање Музеја пчеларства да би свима приближили свест о одрживости и потреби заштите пчела и целог биосистема. Пчеле су незаменљиве у опрашивању биљака, без њих нема живота на планети и то се несме заборавити. Због тога ћемо инсистирати да се у Пожаревцу, као и већини градова у Србији донесе Декларација о заштити пчела у чему нас подржавају НАЛЕД и Министарство пољопривреде.

Удружење пчелара Пожаревац инсистираће и само ће водити акцију да се и ове године настави садња медоносног дрвећа. Колико то епидемиолошки услови дозволе, речено је, настојаће да испуни све програмом планиране активности, попут обележавања значајних датума, едукација и посета сајмовима у земљи и иностранству. Председник Удружења пчелара је најавио и одржавање Међународног саветовања у Пожаревцу, 20. фебруара, уз учешће еминентних стручњака из Србије, Македоније и Хрватске.

Добитници признања и захвалница

ПОДРШКА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ

Окупљене чланове Удружења пчелара поздравио је Предраг Мијатовић, председник Скупштине Града Пожаревца које је подсетио на тежак период током  протекле две године уз добру оцену у сарадњи са локалном самоуправом:

-Пчеларство се последњих деценија развијало постепено и константно, начином којим се нису прескакале степенице и то је управо довело до резултата који имају јасне параметре. Они говоре да су се пчелари овде приближили колегама из иностранства где постоји дуга традиција пчеларења. Следећи ту визију, Град Пожаревац је средствима подржао пројекте које је Удружење промовисало. Увидели смо да улагања праћена фантастичним резултатима. Та улагања су се потврдила на различите начине, како кроз рад Удружења, тако и кроз позицију међу осталим пчеларским организацијама у Србији. Потврда резултата је и да је значајном броју наших суграђана пчеларство извор прихода.

Мијатовић је додао да ће Удружење пчелара и убудуће у локалној самоуправи имати партнера који ће подржати напоре који за циљ имају развој Пожаревца.
На Скупштини су уручена признања и захвалнице члановима и сарадницима Удружења пчелара за 2020. и 2021. годину.

 Д. Д.

Share.

Comments are closed.

Skip to content