И у 2024. години, као и у годинама које су иза нас, Општина Мало Црниће била је у великој мери посвећени уређењу инфраструктуре на територији општине Мало Црниће. Као најважније пројекте у овој области издвајају се радови на унапређењу и уређењу путне инфраструктуре у насељима: Шапине, Смољинац, Салаковац, Мало Градиште, Топоница, Крављи До, Врбница, Батуша, Калиште, Мало Црниће, Велико Црниће, Смољинац, Црљенац, Кула, Божевац, Аљудово и Велико Село.
Председник Општине Мало Црниће напомиње и да је завршен процес куповине парцеле за иградњу терена малих спортова у насељу Црљенац и парцеле за проширење гробља у насељу Божевац.
-У 2024. години смо били посвећени и изради пројеката путне инфраструктуре који ће у знатној мери побољшати квалитет живота мештана наше територије, а и омогућити да будемо што конкурентнији када су у питању конкурси министарстава. Општина Мало Црниће спада у ред неразвијених општина, те су нам средства која добијамо преко конкурса министарстава од великог значаја у реализацији зацртаних циљева.
У току је спровођење пројекта појачаног одржавања некатегорисаног локалног пута Божевац – Кобиље, које општина спроводи заједно у сарадњи са Кабинетом министра без портфеља задуженог за унапређење развоја недовољно развијених општина на територији Републике Србије.
Општина Мало Црниће је у претходном периоду учинила значајне помаке и на унапређењу бриге о деци, као резултат тога постављена су најмодернији мобилијари дечијег игралишта у насељима Смољинац, Велико Црниће, Црљенац, Батуши, Топоници, Калишту, Аљудову, Забрези и Шапину.
За све ове активности општина је из свог буџета издвојила преко сто милиона динара.
Једна сте од ретких општина у Србији која обезбеђује бесплатне уџбенике за све основце и бесплатан вртић. Шта још спада у улагање у образовање и подршку младима?
-Неизоставан део дечијег одрастања чини и систем образовања за који Општина сваке године издваја средства у износу од 50 милиона динара. И ове године смо, као што сте споменули, у сарадњи са Министарством за бригу о породици и демографију успели да обезбедимо суфинансирање бесплатних уџбеника за све ученике са територије општине од 1. до 8. разреда основне школе. Овај пројекат представља већи издатак у буџету Општине Мало Црниће, али сазнање да чините све да сваком ученику са ваше територије обезбедите основна средства за образовање и срећа на њиховим лицима је немерљива и то нам само предствља ветар у леђа да само тако наставимо. Морамо се похвалити и чињеницом да је број корисника бесплатних уџбеника у односу на 2023. годину у овој години повећан за 160 ученика.
Подршка је пружена и високошколском образовању доделом стипендија у месечном износу од 15.000 динара. Поред наведеног додељују се и бесплатни школски прибори свим ученицима који крећу у први разред основне школе, вуковцима и ђацима генерације су и ове године додељени вредни поклони, финансирају се и трошкови смештаја ученика из социјално угрожених породица у домовима ученика средњих школа и трошкови смештаја и превоза особа са посебним потребама, рефундирају се трошкови месечне карте на целој територији Браничевског округа за све средњошколце са територије општине. На територији општине Мало Црниће је вртић бесплатан, а ове године смо се одлучили за једну новину, а то је да то право проширимо и на децу која нису са територије општине Мало Црниће, али чији су родитељи запослени на сталном раду на територији наше општине. Поред наведених мера обезбеђена је и бесплатна ужина за свако дете у предшколским установама и свако треће и наредно дете у основним школама.
У 2024. години број новорођених беба се у односу на неке претходне године удвостручио, а у односу на 2023. годину повећао за 43. Ово је показатељ да мере пронаталитетне политике које се спроводе на локалном и државном нивоу дају резултате и да само треба да наставимо у том смеру.
Породицама са троје и више деце настављена је додела картица Цена минус за три плус која омогућава бесплатне услуге и разне попусте. Нисмо заборавили ни на децу из социјално угрожених породица којима се сваке године додељују новогодишњи пакетићи.
Можемо рећи да је 2024. година била револуционарна што се тиче улагања у област пољопривреде. Колико је захтева реализовано и за те сврхе колико је новца уложено?
Заиста јесте, препоносан сам на програм који је реализован у овој години и на то што су наши пољопривредници препознали помоћ општине. У 2024. години је реализовано укупно 256 захтева, а издвојена средства износе око 20 милиона динара. Што се тиче поднетих захтева, она се по мерама могу разврстати на: регрес за репродуктивни материјал – 55 захтева, суфинансирање камата на пољопривредне кредите – 52 захтева, подстицаје у физичку имовину пољопривредног газдинства, која подразумева куповину: квалитетних грла оваца, коза, свиња и набавку пољопривредних машина, као и подизање нових или обнављање постојећих производних и матичних засада воћњака, хмеља и винове лозе, подизање пластеника за производњу поврћа, воћа, цвећа и расадничку производњу.
У овој области је поднето укупно 148 захтева и један за промотивне активности у пољопривреди и руралном развоју.
Руководство општине због великог интересовања наших мештана за подстицаје, одлучило се да у 2024. години повећа висину давања. Тако је у области инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава која подразумева набавку квалитетних грла (оваца, коза, свиња) одлучено за увећање подстицаја са 5 на 10 грла по пољопривредном газдинству, као и за повећање износа субвенције за куповину женских грла свиња са 20.000 динара на 35.000 динара, а за куповину нераста са 30.000 динара на 40.000 динара по газдинству.
До новина је дошло и када је у питању област набавке пољопривредних машина, где је износ подстицаја повећан и то са 50% на 75% по газдинству, односно максимално до 200.000 динара. Ову меру сматрамо изузетно значајном због тога смо се и одлучили за повећање подстицаја за 25%, узевши у обзир велико интересовање мештана које влада за набавку пољопривредних машина, што је и резултирало подношењем 126 захтева у овој области.
У оквиру програма Локалног економског развоја колико је предузетника добило подстицаје?
Општина Мало Црниће је и ове године као и претходних три година, пружила подршку привредним субјектима који послују на територији општине. Овај вид помоћи се одвија кроз ,,Програм локалног економског развоја“ који је општина први пут увела 2021. године. Од 2021. године укључивши и добитнике подстицаја у 2024. години реализовано је више од 50 уговора.
Унапредили смо локалну привреду, повећали број привредних субјеката на нашој територији, развили процес рада наших привредних субјеката и најважније од свега је што у тим привредним субјектима раде људи са наше територије. У прилог томе говоре и подаци о повећању броја привредних субјеката, као и о повећању броја ангажованих радника, што је резултирало да се на евиденцији НСЗ са територије општине налази мање од 200 незапослених лица.
Сарадња са министарствима је од изузетног значаја за даљи напредак општине Мало Црниће. Шта се радило на том плану?
Сарадња општине Мало Црниће са Владом Републике Србије и са председником Републике Србије Александром Вучићем је на завидном нивоу. Општина Мало Црниће спада у неразвијене општине те је сарадња коју има са министарствима од изузетне важности за њен напредак. У току је као што сам претходно напоменуо реализација пројекта са Кабинетом Министра без портфеља задуженог за унапређење развоја недовољно развијених општина на територији Републике Србије који је доделио општини средства за појачано одржавање некатегорисаног локалног пута Божевац – Кобиље.
У 2024. године реализовани су и пројекти са: Министарством за бригу о породици и демографију које је доделило средства за суфинансирање комплета уџбеника за ученике од 1. до 8. разреда основне школе, Министарством рударства и енергетике које је доделило средства за енергетску санацију породичних кућа и станова, Министарством за бригу о селу са којим је реализована манифестација под називом ,,Михољски сусрети села“, Министарством заштите животне средине са којим је реализован пројекат превенције нелегалног одлагања отпада и његово уклањање. За неколико јавних конкурса још увек чекамо одлуку министарстава, али се надамо позитивном исходу.
Споменуо бих и посету делегације експерата Светске банке који су посетили општину Мало Црниће и том приликом прикупили информације о стању у општини.
Колико су напредовали услови рада у Дому здравља и да ли су корисници задовољни?
Локална самоуправа препознаје значај улагања у здравство. Иако Општина више нема оснивачка права над Домом здравља, и у овој години је издвојила знатна средства за ову установу и за набавку потребне опреме. Поред наведеног општина издваја око 7 милиона динара за финансирање недостајућих лекара, стручног кадра, радове на текућем одржавању зграде и опреме Дома здравља и остало. Унапређењу здравства на терторији општине се спроводи заједничким снагама, Министарства здравља, Општине Мало Црниће и Дома здравља. Оно што бисмо могли издвојити је проширење возног парка Дома здравља Мало Црниће, опремање лабораторије новим средствима за рад, велики број превентивних прегледа који се обављају готово сваког викенда и набавку заштитне опреме за запослене на пословима радиолошке дијагностике. Почев од јула 2024. године, Дом здравља Мало Црниће је носилац и дозволе за обављање радијационе делатности.
Спорт као најбитнији део рекреације младих и стварања здравог окружења за окупљање, завредео је и ове године велику подршку локалне самоуправе?
– Спорт заиста представља један од главних покретача мештана општине Мало Црниће, он наводи на активност како млађу тако и старију популацију. У току 2024. године потписани су Уговори о реализацији програма и преносу финансијских средстава спортским организацијама. Средства су по овом програму одобрена 14 подносиоцима програма у укупном износу од 6.725.000 динара. Овај програм се спроводи сваке године у сарадњи Општине Мало Црниће и спортских организација, а ради задовољавања потреба и интереса становника Општине Мало Црниће у области спорта, активирања друштвене заједнице, ширења познанства, развијања такмичарског духа и омогућавање функционисања такмичарског спорта.
Поред средстава додељених спортским организацијама, општина наставља и са улагањима у спортску инфраструктуру, од 2016. године до сада је много уложено у овај вид унфраструктуре. Само су у току 2024. године спроведени радови на спортском терену у насељу Божевац, уређењу спортског терена у насељу Калиште и куповина опреме за кошаркашке терене. Ових дана очекујемо и завршетак радова на спортском терену у насељу Мало Црниће, које ће самом насељу дати посебан печат. Важно је напоменути и то да је Општина Мало Црниће једина општина која сваке године даје новчана средства за одржавање спортских манифестација и то у износу од 100.000,00 динара.
На нашој територији је регистрован и први клуб ветерана из Смољинца под називом ,,Авантуристи“, где ће општина свакако узети учешће што око финансирања клуба, што око пружања подршке његовом функционисању. Фудбалски клуб ,,Интеграл“ из Батуше је 2024. године прославио свој 50. рођендан. Године борбе су довеле до тога да је ФК ,,Интеграл“ ове године завршио на четвртој позицији Браничевске окружне лиге.