Велики број пројеката, од којих су многи капитални, реализован је у протеклим годинама у општини Велико Градиште. Новац за њихову реализацију стигао је из Европске уније и ресорних министарстава Владе Србије, али и општинског буџета.
Велико Градиште је град традиције и културе, место о којем говоримо са поносом, јер су га таквим створили људи који су његова највећа вредност, поручује на почетку разговора за наш лист председник Општине Драган Милић.
У сарадњи са српском Владом и државним руководством који га препознају као изузетан потенцијал, Велико Градиште креће ка врху туристичке лествице Србије, оценио је председник, наглашавајући да су приоритети завршетак изградње брзе саобраћајнице, марине и наставак улагања у инфраструктуру. Тако се стварају услови за квалитетнији живот грађана, долазак инвеститора, економски развој свих насеља и бржи развој туризма и аграра.
-Ја често кажем да када је неко одлучивао где ће ко да живи, да смо ми били привилеговани. Првенствено, јер живимо на обали реке Дунав, где нам се Пек улива у Дунав у близини центра града и где имамо прелепо Сребрно језеро, које је база за развој туризма и постаје врло озбиљна туристичка дестинација. Морамо да признамо да мало који град или општина то имају и ја сам заиста поносан што сам на челу једног од најлепших градова. Имамо врло добру комуникацију са Владом и председником Вучићем, министрима, директорима јавних предузећа и установа, који су ову нашу дестинацију препознали као врло интересантну и то даје резултате. Градиште се развија озбиљно, а имамо предиспозиције у људима. Имамо вредне домаћине који су добри произвођачи, који знају да цене госте.
У окружењу од тридесетак километара можемо да понудимо језеро као базу, комплетно реконструисану Рамску тврђаву, Виминацијум – римски логор, Ергелу „Љубичево“, Голубачку тврђаву, манастире Тумане и Нимник и Лепенски вир. То је богатство историјско и природно, које нам даје смернице за даљи развој туризма и унапређење сарадње између општина Велико Градиште, Голубац и Пожаревац, нагласио је Драган Милић.
БРЗА САОБРАЋАЈНИЦА – ВЕТАР У ЛЕЂА РАЗВОЈУ ТУРИЗМА
Велико Градиште и ова општина имају још пуно других вредности. Поред туризма у којем сваке године дижу лествицу више, што се тиче броја гостију и разноврсности понуде, ту је и брза саобраћајница која идуће године треба да буде завршена што ће омогућити лакши и бржи долазак у Велико Градиште и Сребрно језеро.
-Оно што има Велико Градиште неке друге општине могу само да пожеле и заиста завршетак брзе саобраћајнице „приближиће“ ово место не само Београду, већ и другим градовима у Србији и региону. Подсетимо да је само пре петнаестак година на овом подручју када је туризам почео интензивно да се развија било регистровано само осам кревета, а сада их има близу 4.000. У међувремену, ово је постала веома цењена дестинација, што се види по броју инвеститора, а посебно је важно истаћи да велики број људи живи од туризма на директан или индиректан начин. Ми имамо већ неколико породица из Београда које су купиле станове и апартмане на Сребрном језеру и преселиле се ту да живе. Наравно, ту је и марина која се гради и до средине идуће године треба да буде завршена прва фаза. Када буде потпуно завршена имаће 160 везова, бензинску пумпу, друге пратеће садржаје за поправку чамаца, хангар за извлачење чамаца, ресторан…
Такође, можемо да се похвалимо шетно бициклистичком стазом која се практично протеже од Беле Цркве до Дунава и по преласку Дунава скелом, 10 километара се иде од Рама до Затоња, затим од Затоња до језера и даље од Градишта до Винаца, а биће завршена код Голубачке тврђаве.
Жеља нам је да пре свега домаћинства у селима око језера која имају вишак стамбеног простора почну да га стављају у функцију туризма путем издавања. Такође је приметно, а ми посебно то желимо, да нам се наши људи полако враћају из иностранства, а мислим да ова држава ствара услове да и овде може све боље и квалитетније да се живи. Годишње на језеру имамо преко 160.000 ноћења, а негде око 700.000 људи борави у викенд кућама којих има близу 3.000. Наши пољопривредни произвођачи који су јако вредни, продају своје производе гостима, тако да код нас директно од туризма овог момента живи 400 људи, а индиректно то је много већи број, истакао је наш саговорник.
ПУТЕМ ИНТЕНЗИВНОГ РАЗВОЈА
Поред туризма и производње хране, један од највећих упеха тима који тренутно води Општину, према председниковим речима је то што је прорадила Фабрика уља „Дунавка“. Око 100 људи директно је укључен у процес рада, а индиректно велики број пољопривредних произвођача може ту да пласира своју производњу уљаних култура без бојазни око наплате потраживања.
-Поносан сам што се дуги низ година налазим на челу града који има интензивни развој и треба тим путем да настави, казао је Милић.
Социјална заштита, брига о породици и младима у самом врху је приоритета, нагласио је председник, указавши и на изградњу и реконструкцију комуналне и саобраћајне инфраструктуре, унапређење енергетске ефикасности и коришћење обновљивих извора енергије, као и унапређење система доброг управљања.
-Водимо веома озбиљне разговоре и прошао је пројекат система за пречишћавање отпадних вода и девет километара транзиционе мреже за град и урбани део на језеру. Очекујем да наредне године почне изградња високорангираног хотела са 4 звездице, а имамо и усмено обећање да ће се градити и затворени базен. Поред оног текућег што смо радили у општини, а то се тиче нормалног функционисања јавних предузећа и установа, асфалтирали смо пут од Мајиловца до манастира Нимник, затим пут од Рама, преко Кличевца, Речице до Братинца, који повезује и Виминацијум. Такође, сређивани су поједини домови кулуре, доведен је гас у Велико Градиште и Сребрно језеро, истакао је Милић.
ВИСОКА УЛАГАЊА У ОБРАЗОВАЊЕ И СПОРТ
У Општини су веома поносни на образовање које се реализује у три основне, Средњој и Музичкој школи, као и Предшколској установи, што се огледа и у одличним резултатима које ученици у њима постижу. Зато општина као подстицај ученицима, наставницима и васпитачима, улаже значајна средства за стварање услова за учење и рад у њиховим школама и вртићима, али и стипендије.
-Улагање у образовање и децу је улагање у будућност. Имамо три спортске хале, Кошаркашки камп Милоша Теодосића, веслачки центар, јако добре установе културе, два музеја, Културни центар, Галерију… Поред тога што Република издваја средства за свако рођено дете и локална самоуправа се прикључује подршци, опредељујемо новац за сваки склопљени брак, обезбеђујемо бесплатне уџбенике за прваке и планирамо у наредном периоду да то проширимо на сва одељења основних школа уколико школе прихвате наш савет и определе се за уџбенике који су десет пута јефтинији на тржишту. Финансира се ужина и превоз ученика, опредељујемо стипендије и награде у виду лаптопова за прва три места на републичким такмичењима. Пред Нову годину смањили смо средства за кићење града и одвојили 600.000 динара за помоћ болесној деци.
За спорт издвајамо близу 7 одсто буџета, јер нам је жеља да децу одвратимо од неких нежељених ствари и тренутно близу хиљаду деце се бави различитим спортовима. Једна смо од ретких општина која има клизалиште за децу. Организујемо низ манифестација, почевши од триатлона, полумаратона, четвртмаратона, преко Царевчевих дана, Првомајског уранка, Дана цвећа и меда, Аласких вечери, Пасуљијаде, Гитаријаде, Међународног шаховског турнира, Јепуријаде…
Наш дом здравља је међу пет најбољих у Србији, а ових дана захваљујући прекоганичној сарадњи са Румунијом набављен је мамограф. Имамо веома развијено Одељење за локални економски развој које ради пројекте и то нам доноси бенефите, нагласио је председник.
Улагањем у развој инфраструктуре нису створени само услови за квалитетан и добар живот грађана, већ и за економски развој насеља у општини. Тиме је омогућен и долазак нових инвеститора, а да се туризам брзо и успешно развија, била је потребна и модернизација локалне путне мреже.
-Ми немамо услова да отворимо неку велику фабрику, али можемо да очувамо то што тренутно имамо од привреде и да даљем економском развоју доприносимо мерама које омогућавају унапређење туризма и пољопривреде, као основним привредним гранама, али и подршком малим и средњим предузећима, у циљу стварања пословног окружења и смањења стопе незапослености.
Наша је жеља да нам се гости који једном дођу поново врате и радујем се што то у великом проценту случајева успевамо. Честитао бих грађанима празнике уз поруку да ми немамо резервну општину и морамо да је чувамо. Циљ нам је да нам села и град буду чиста и здрава средина, где ће инвеститори и даље да улажу свој капитал. Да нам долази све више гостију, а посебно подвлачим, да наша деца остану да живе овде, као и да нам се полако враћају наши људи из иностранства, закључио је председник Општине.
БУЏЕТ ВРЕДАН ПРЕКО МИЛИЈАРДУ ДИНАРА
Општина Велико Градиште је прва општина у Браничевском округу која је усвојила буџет за 2025. годину. Буџет је „тежак“ милијарду и педесет милиона динара и према речима нашег саговорника он доноси стабилност свим јавним предузећима и установама.
-Обезбедили смо нормално функционисање свих предузећа и установа, немамо дуговања, сви рачуни су плаћени и тако планирамо да наставимо и убудуће. Наравно, ради се о скромним средствима са којима можемо да радимо само најосновније, али захваљујући сарадњи са републичким органима наставићемо да реализујемо низ капиталних пројеката.
Издваја се неколико кључних проблема. Урадили смо водоизвориште и дошла је вода до Тополовника. Предали смо захтев Републици да се уради водовод до свих села и та инвестиција је вредна 15 милиона евра без секундарне мреже по селима. Прошао је пројекат пречишћавања отпадних вода и канализационе мреже у граду у вредности од 12 милиона евра и надамо се отпочињању радова. Наравно, ту су и ситније инвестиције попут асфалтирања сеоских улица, уређење домова културе, одржавања атарских путева…
Буџет, иако је скроман пружа сигурност, а наш је задатак да преко Владе Србије и пројеката прекограничне сарадње успемо да довучемо што више средстава у општину Велико Градиште.
Д.Динић