Сафет Павловић и Александар Вучић

За нама је тринаеста манифестација „Дани проје и сира“ приређена у Медвеђици, у организацији Туристичке организације и под покровитељством Општине Жагубица. Ову гастрономску, културну, спортску и туристичку манифестацију посетио је председник Србије Александар Вучић. Он је у пратњи председника Општине Жагубица Сафета Павловића обишао штандове са производима које су припремила бројна удружења жена, као и несвакидашње етно куће.

Говорећи о инфраструктури у овој општини, Вучић је казао да је урађена претпројектна документација и да је само за канализацију потребно издвојити 980 милиона динара, да је вода скупља, а путеви најскупљи.

– Увек изађе више. Има пут према Бору и Мајданпеку који мора да се направи, као и још неколико локалних путева. Важно је да се разговара са људима, јер ту има много проблема. Хтели су да угасимо рудник, али ми већ 12 година одолевамо. Не би имали посла, то би десетине, да не кажем стотине људи без посла остали. И то смо држали колико смо могли. Овај крај је фантастичан за туризам. Такву природу мало где можете да видите. Али, није искоришћен, констатовао је Вучић.

На питање новинара, да ли је за Жагубицу велика шанса отварање Чукару Пекија, председник је одговорио:

– Брзо и добро су Кинези то урадили, дубоко у земљи. То је важно за читав крај. Сматрам да у Жагубици има много потенцијала од врела Млаве, па надаље, то је величанствена природа.

У обиласку штандова

Вучић је казао да има још једно налазиште злата у југозападној Србији.

– То је огромно налазиште. Они који су открили, навели су ширу локацију, али полако. Рударство  је код нас убијано деценијама, замало да затворимо Бор, рекао је Вучић.

Он је навео  да се у Бору данас добро живи, захваљујући компанији “Зи Ђин” и да људи одлазе у Бор и Мајданпек и то је проблем Жагубице, Кучева и других општина у овом крају.

– Хвала дивним људима и домаћинима овог краја на срдачном и топлом дочеку и разговору, јер увек желим да чујем шта је то што им треба, који су им планови и како држава може да помогне, закључио је председник.

ВЕЛИКИ ТУРИСТИЧКИ ПОТЕНЦИЈАЛИ

Ово је била прилика да се окупе мештани Медвеђице и они који воде порекло из овог места, јединствени у циљу да очувају нематеријалну културну баштину свог села, које је препознатљиво и по већинском влашком становништву.

Проју са највећим пречником припремило Удружење жена “Хомољке” из Жагубице

Овогодишњу манифестацију отворила је председница Скупштине општине Оливера Пауљескић наглашавајући да је Жагубица између осталог позната по бројним и веома карактеристичним манифестацијама које обухватају широк спектар културних, привредних, спортских, музичких и других догађаја, који привлаче велики број посетилаца из различитих делова земље и света.

– Оне нису само прилика за забаву, разоноду и провод, него једноставна шанса за упознавање са различитим аспектима наше богате културе, традиције, гастрономије и нематеријалне баштине. Манифестације доприносе и развоју туристичке привреде и окупљању заједнице.  Због својих разноврсних садржаја, манифестација „Дани проје и сира“ привлаче велики број гостију и учесника, а посебно је значајна промотивна вредност изворног народног стваралаштва, као и промоција туристичких вредности Хомоља. Без обзира на то да ли сте домаћин или посетилац, ова манифестација из године у годину увек пружа незаборавно искуство, оправдавајући на тај начин и циљ свог постојања, казала је Пауљескић.

Председник Општине Сафет Павловић, који је и сам пореклом из Медвеђице, истиче да Смотра има за циљ изложбу хомољског сира и проје, коју месе вредне руке домаћица из Хомоља. Такође је осмишљена да афирмише развој сеоског туризма у овом крају.

Од директора Туристичке организације Владана Лазића сазнајемо да су у оквиру манифестације организовани и „Михољски сусрети села“, које подржава Влада Србије и Министарство за бригу о селу.

– На овом такмичењу бројна удружења жена и кувара учешћем на штандовима представљају неговање традиције у кувању и чувању старих рецепата и заната. Програм „Дана проје и сира“ је употпуњен новом манифестацијом под називом „Пут сира“. Ове године обухвата подручје југоисточне Србије, од Бабушнице, преко Сврљига, Петровца на Млави, Кучева, Жагубице, Бољевца до Пирота и подразумева промоцију малих произвођача сира, рекао је Лазић.

            НАЈУКУСНИЈА ПРОЈА И СИР МИЛАНА БОГИЋА И ЖЕЉКА ИЛИЋА

Богат целодневни програм почео је избором „најпроје“ и „најсира“. Најукуснију проју приредио је Милан Богић, док је проју са највећим пречником од 165 цм умесило Удружење жена „Хомољке“ из Жагубице. Награда за најукуснији сир припала је Жељку Илићу, а највеће парче сира приказао је Игор Њамцић. Најбољи свадбарски купус приредила је Туристичка организација Града Кикинде, а најбољи кувари свадбарског купуса су чланови екипе „Ловачка прича“ из Ћовдина.

Такмичење у гурању запрежних кола

Након оцењивања посетиоци су били у прилици да дегустирају проју, сир и свадбарски купус и увере се у њихов укус, мирис, сласт… Уследио је спортски део манифестације – сеоске игре које изискују посебну снагу и издржљивост. У дисциплини „пењање уз конопац“ најуспешнији је био Марко Јанковић, у гурању бурета Ивица Илић, гурању точка и гурању запрежних кола Зоран Грујић.

Најбржа водоноша је Соња Јовановић, најбржа предиља Зорица Илић, док је у дисциплини „бацање камена са рамена“ победио Слободан Максимовић. У надвлачењу конопца најбоље се показала екипа „Крупајски омладинци“, док је најбржи пивопија Ненад Атанасијевић. У дисциплини „трчање у пару“ победили су Данијела Петровић и Соња Јовановић, трчању у џаку Димитрије Петровић, надвлачењу на брвну Александар Грујић, надвлачењу штапом Зоран Грујић, „на кркачу на грбачу“ Татјана Вуковић и Драгана Пецарски, шут на гол Димитрије Петровић (јуниори), Милан Богић (сениори). Награда за најдужи пољубац у „тунелу љубави“ отишла је у руке Војкана и Љиљане Милорадовић из Зајечара.

Најуређени штанд по оцени жирија имала је кројачка радња „Мадам“ из Лесковца,  а најмаштовитији штанд занатска радња „Дрвено доба“ из Зајечара. Признање за најоригиналнији штанд припало је КУД-у „Младост“ из Крепољина, за најукуисније донето слано јело Удружењу жена „Трновчанке“ из Трновча и најукуснији дезерт Удружењу жена „Етно даме“ из Лазнице.

У културно – уметничком програму влашким и српским играма представили су се ансамбли из општине Жагубица.

Са конференције за медије
Наступ фолклорних ансамбала
Најбољи у припремању свадбарског купуса
Награде за најлепше штандове
Победници у сеоским играма

Дарко Динић

Share.
Leave A Reply

Skip to content