Град Пожаревац већ годинама спада у ред подручја у Србији са добро решеним и квалитетним даљинским грејањем. Међутим, од времена када је топловод почео да се гради и мрежа шири, прошло је око 35 година па су поједини делови система зрели за реконструкцију – изградњу нових објеката и замену опреме и цеви. 

Топлификациони систем се данас састоји од примарне и секундарне мреже у дужини од око 205 километара. Јавно предузеће „Топлификација“ редовно одржава 124 зонске и 484 индивидуалне топлопредајне станице, као и 66 мини зонских станица. На мрежу је прикључено 11.929 домаћинстава, од којих су 11.504 физичка, а 425 правних лица. 

 ВИШЕ ПРИКЉУЧАКА – МАЊЕ ДИМЊАКА

Циљ Топлификацијe је да квалитетно греје сва домаћинства и пословне просторе прикључене на топловод. Већи број корисника даљинског грејања значи мање димњака  чиме се доприноси смањењу загађења околине и побољшању квалитета животног окружења.

На последњој седници Скупштине града Пожаревца одборници су, поред осталог разматрали и усвојили документ који се непосредно односи на даљи развој даљинског грејања Пожаревца, Костолца и насеља која им гравитирају. Дата је, наиме сагласност на Средњорочни план пословне стратегије и развоја Јавног предузећа „Топлификација“ за период од 2022. до 2026. године.  

Славишa Стојковић

У разговору са директором Топлификације Славишом Стојковићем о основним циљевима овог плана сазнајемо да је изградња препумпне станице апсолутни приоритет у одржавању квалитета грејања и даљем ширењу капацитета.

-Топлификација тежи да у наредним годинама повећа своје капацитете. Значајна средстава из Буџетског фонда за заштиту животне средине, у претходном периоду искоришћена су за ширење топлификације и прикључење нових корисника на топловод. Средства Топлификације су у мањој мери чинила инвестициону изградњу могућом. Систем градње био је заснован на изградњи примарног прикључка и топлопредајних станица од којих се дистрибутивном мрежом повезују објекти купаца. Основни предуслов за повећање капацитета, као што сам већ више пута истакао, јесте изградња препумпне станице за подизање притиска. Ова инвестиција сматра се апсолутним приоритетом. Вредност радова на овом објекту процењена је на 600.000.000 динара, каже директор и додаје да је након изградње препумпне станице могуће започети изградњу прикључења нових зона на даљински систем грејања по равномерној динамици 10 – 15 ТПС на годишњем нивоу. Укупна вредност инвестиционих радова на проширењу система даљинског грејања процењује се на 2.800.000.000 динара.

ШИРЕЊЕ МРЕЖЕ ЗАХТЕВ ГРАЂАНА                 

Стратегијом развоја ЈП „Топлификација“ планира ширење мреже што је у складу са захтевима грађана. Овим документом, такође апострофира се поузданост у снабдевању енергијом, повећање степена наплате услуга, смањење непланираних прекида у испоруци енергије, смањење рекламација… У наредних пет година, како се наводи у Стратегији, радиће се и на смањењу губитака, на повећању сопствених прихода, оспособљавању и усавршавању кадрова…

-Предузеће које не успева да задовољи потребе својих купаца, не може дугорочно опстати у садашњим условима. Топлификација свакодневно трага за решењима како би одговорила свим захтевима својих корисника, објашњава Стојковић и додаје: 

-Тежимо и повећању степена наплате грејања. У претходном периоду забележена су извесна побољшања, међутим резултати могу бити и бољи. Успели смо да успоставимо добру комуникацију са корисницима наших услуга, којима је измирење дугова омогућено на рате, потписивањем споразума. Предузели смо и кораке у циљу лакшег закључивања судских и вансудских поравнања за доспела дуговања како грађана тако и привреде, наводи Стојковић.

 ОБНОВА TПС И ЗАМЕНА ЦЕВИ

У наредном периоду планира се и улагање у замену постојеће опреме и занављање мреже. Када је у питању смањење нивоа губитака топлотне енергије, боље  резултате могуће је постићи искључиво у условима када на свим објектима буде постављен систем мерења енергије. 

Велики број топлопредајних станица изграђен је пре 35 година тако да је  уграђена опрема поприлично застарела. Неке топлопредајне станице потребно је изместити, неке објединити, а неке повећати по топлотном капацитету. Документ о средњорочном развоју предвиђа њихову реконструкцију у прихватљивом годишњем обиму. 

Као што су застареле поједине топлопредајне станице тако је и део  дистрибутивног цевног система, који је постављен пре више од 30 година, дотрајао.  Зато је неопходна њихова реконструкција и замена савременим предизоловним цевима, које су енергетски ефикасније и поузданије. У неким деловима града реконструкција система биће неопходна и због потребе повећања пропусне моћи топловода.

                                                                                                                                             М. П.

Share.

Comments are closed.

Skip to content