На Површинском копу „Дрмно“ у дужини од око 56 километара налазе се транспортери од којих се неки померају и по неколико пута годишење у зависности од технологије рада багера. За померање је задужена Служба припремних радова за коју кажу да обавља један од најтежих послова на копу.

Запослени у овој Служби увек су на терену, раде по свим временским условима и стално су притиснути роковима. Померање транспортера рудари у жаргону називају „рукање“, а у складу са тим извршиоци ових послова „рукачима“.

− Служба припремних радова практично постоји од када је отворен коп „Дрмно“. Како се временом коп ширио, повећавала се производња угља и јаловине, а са производњом повећавала се и улога и значај ове службе. Припремни радови на ПК „Дрмно“, уз вулканизерску и Службу одводњавања, сврставају се у Службу одржавања. Наша активност је делом олакшана употребом модернијих алата и машина. Најбитније је очување безбедности, здравља радника и имовине и поштовање процедура како би се повреде и хаварије свеле на минимум, каже Владимир Марковић, инжењер рударстства иначе, руководилац Службе припремних радова.
Главни послови службе везани су за померање трачних транспортера, њихово продужавање, скраћивање и премештање, односно реконструкцију система. Конкретно, у њиховој надлежности су послови на одржавању комплетног колосека на свим транспортерима на копу, постављање бетонских прелаза преко транспортера, транспорт и постављање обртних и претоварних транспортера, повратних станица, косих чланака и друге опреме потребне за функционисање трачних транспортера.

− На ПК „Дрмно“ тренутно су активни трачни транспортери у дужини од око 56 километара. Померање се ради на етажним и одлагалишним транспортерима, а њихова дужина је тренутно око 36 километара. Осталих двадесетак километара чине везни транспортери, који се продужавају или
скраћују, у зависности од потребе, док је померање на њима веома ретко. Током 300 дана годишње обави се од 110 до 130 померања, каже Марковић.

Померање и све активности у оквиру тог посла, на једном транспортеру у просеку трају од једног до четири дана, понекад и дуже. Готово сви послови којима се Служба припремних радова бави захтевају уску сарадњу са осталим службама, почевши од рударске, машинске и електро службе на БТО и БТД системима, па преко вулканизерске службе до службе одржавања.

Служба припремних радова је подељена у две групе, које раде по два дана наизменично 365 дана у години. Радно време је 12 сати, од седам ујутру до 19 сати. Због низа специфичности, служба не ради ноћу, осим у случајевима значаја и хитности одређеног посла којом приликом се формира посебна група. Посао Службе припремних радова је веома обиман, физички захтеван, непредвидив, везан искључиво за теренски рад на отвореном. Сматра се да је то најтежи посао на копу.
Служба има четири техничара, недостаје бар још један.
– Када сам овде дошао почетком 2012. било је више од 30 неквалификованих радника. Сада их имамо 12. А посао је обимнији него тада. У оквиру наше службе је и столарско-стаклорезачка радионица, тренутно са два запослена, од којих један има још годину дана до пензије. Мало нас је али смо сложни. Поштујемо један другога, помажемо се, па ако нам нешто и недостаје, успевамо да превазиђемо.

Р. Н.

Share.

Comments are closed.

Skip to content