Гордана Тиодоровић, Светлана Божиновић, Дејан Ристић, Тамара Ивковић, Нермина Љубовић и Кристина Ђурић

На седмој седници парламента привредника Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа, којом је председавао Дејан Ристић, 8. децембра у Смедереву, привредници су упознати са делом активности на заступању њихових интереса пред надлежним државним органима и институцијама које су вођене током године, односно покренутим и реализованим иницијативама и представљен је план рада РПК за 2024. годину, У свечаном делу заседања уручена су признања за посебан  допринос развоју привреде Региона и јубиларне награде.

Помоћник директора Сектора за пружање подршке  у заступању и заштити интереса чланова ПКС Гордана Тиодоровић је привреднике упознала са активностима које су вођене на дефинисању Споразума о слободној трговини са Кином, као и са обавезама које у наредном периоду стоје пред привредом. Такође,било је речи о регулативи Европске уније која заиста има утицај на српске извознике.

                                                                РЕАЛИЗОВАНЕ ИНИЦИЈАТИВЕ

Комора је у току ове године покренула 44 законодавне иницијативе, од којих је успешно реализовано 33 и достављено је мишљење чланица на 32 нацрта прописа, махом закона и стратешких докумената. Што се тиче локалних иницијатива, коморски систем је ове године успешно заговарао 9 иницијатива на нивоу локалне самоуправе.

Са презентације

-Први разлог зашто то радимо је, да транспарентно покажемо вама, нашим чланицама и осталим заинтересованим лицима шта то Комора ради у заступању ваших интереса, односно шта привреда види као изазове у примени прописа. Други разлог је врло субјективан, заправо ми вршимо један одређени притисак на државну управу, уколико нема одговора те публикације се упућују њима и они виде статусе тих иницијатива. У претходном периоду то је показивало одређени помак. Ова година је наставак једних кризних момената у којима смо се нашли што кроз пандемију ковида, што кроз ситуацију која се тиче ратног сукоба у Украјини која је изазвала одређене потешкоће и нашој привреди, ако узмемо у обзир да су санкције ЕУ усмерене ка Русији ставиле велики изазов пред наше извознике који су покушавали да прођу територију ЕУ да би дошли до својих партнера у Русији. Потпуно је јасно да на Савету за БДП се поставило и питање проналаска нових тржишта за пословање наших привредника, казала је Тиодоровић.

Потписан је Споразум о слободној трговини између Србије и НР Кине који још увек није ступио на снагу. Поред тога привредницима су послати упити за консултације за споразуме о слободној трговини које Србија намерава да закључи са Уједињеним  Арапским Емиратима и Египтом.

Парламент привредника

-Неке од иницијатива које смо успешно реализовали током ове године односе се на Закон о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи. Више година уназад смо убеђивали доносиоце прописа зашто је потребно и зашто грађевинска индустрија сматра да је битно изменити правилнике или законе о конверзији. У овом случају задатак ПКС је био да заговара да правна лица своје право коришћења грађевинског земљишта могу да пребаце у право својине без плаћања икакве накнаде. То се ове године остварило и то је једна од иницијатива која је била похваљена од стране привреде. Јако је значајно када причамо о секторским иницијативама, да када покушавамо да пренесемо аргументе привредника државној управи, покушавамо да говоримо о томе да ће то системски да унапреди неке проблеме којих има у одређеним секторима. Тако, пар година уназад заговарали смо иницијативу за снижење границе за полагање возачког испита за Ц и Д категорију са 21 на 18 година, због великог одлива возача у иностранство. Чинило нам се да је то прави предлог који у овом тренутку може на неки начин да помогне транспортном сектору у Србији. После три година заговарања, ове године смо успели да кроз измене закона уведемо и предлог привреде. Такође, успели смо да реализујемо две иницијативе везано за технички преглед возила.

Држава је због разних несташица или проблема на тржишту у новембру 2021. године увела уредбу о ограничењу висине цена основних животних намирница. Велика већина чланица је тражила да се уредба стави ван снаге и у преговорима са државом Комора је успела да дође до тога да се уредба делимично мења, временом од 2022. до септембра 2023. године. Ова уредба је на снази до 31. децембра ове године, важи у овом тренутку за две врсте брашна и нема никаквих индиција да ће доћи до њеног продужења. Комора успешно заговара смањење царинских стопа, јер доста добро познаје форму по којој Министарство финансија поступа и које аргументе сагледава да би дошло до одлуке да се спушта царина на одређене врсте производа. Такође, привредним субјектима који послују у општинама које су претрпеле поплаве, на иницијативу Коморе омогућен је грејс период у отплати кредита.

                                                           ОТВАРАЊЕ НОВИХ ТРЖИШТА

Када говоримо о Споразуму о слободној трговини са Кином, ПКС је имала два представника у радној групи за ове преговоре са јасном улогом, да се доставе предлози привреде на царинске концесије, како измене царинских стопа за увоз у Србију, тако и предлоге за измену царина за извоз наших производа у Кину.

-Преговарало се са обе стране о целокупном обиму царинских тарифа, за нешто више од 10.400 појединачних тарифних ознака Србије и нешто више од 8.600 кинеских тарифа. Овај споразум је договорен на највишем политичком нивоу и имали смо само пет месеци за прикупљање инпута чланица. Наш захтев је био да пробамо да убедимо кинеску страну да добијемо асиметричан приступ због неједнаке тржишне економије. Међутим, успели смо да добијемо само додатни транзициони период. Надамо се да ће овај споразум дати шансу одређеном сегменту наше економије да види своју шансу и на кинеском тржишту и зато је неопходно знати шта је слободно за увоз у Кину са царинском стопом нула, како од наших пољопривредних производа, тако и од индустрије. Надам се да ће ово у перспективи отворити нове могућности за конкретне кораке наших компанија. У сваком случају чека се ратификација друге стране, након тога постоји дипломатска процедура која траје 90 дана и реално можемо очекивати да споразум ступи на снагу средином идуће године, нагласила је Гордана Тиодоровић.

Она је овом приликом скренула пажњу на уредбу ЕУ о механизму прекограничног прилагођавања цене угљеника која се потенцијално односи на одређене робе у индустријама гвожђа, челика, цемента, алуминијума, ђубрива, електричне енергије, водоника. Сви који потпадају под ове сегменте који се налазе у анексу 1 ове уредбе, биће  позвани од стране партнера из ЕУ да доставе крајем јануара идуће године први извештај на тему емисије угљеника у својим производњама.

                                ЗАСТУПАЊЕ ИНТЕРЕСА ПРИВРЕДЕ И ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ

Представљајући план рада Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа за наредну годину, директорка Тамара Ивковић је истакла да ће Комора бити фокусирана на контакте са чланицама, законодавне и локалне иницијативе, заступање интереса привреде и оперативне задатке, дуално образовање, састанке и скупове, едукације, јавна овлашћења, сајмове, пројекте, медијске наступе….

-У 2024. години планирано је 620 посета микро, малим, средњим и великим привредним друштвима. Такође, у плану је да се покрену три законодавне и десет локалних иницијатива. Спровешће се око 700 оперативних активности у секторима пољопривреде, услуга и индустрије. У оквиру заступања интереса привреде спроводе се активности на захтев привредних друштава по разним основима. Дакле, то су давање контаката и посредовање са другим привредним субјектима и локалним органима власти, повезивање са компанијама у другим регионима преко мреже регионалних привредних комора, Привредне коморе Београда и Привредне коморе Војводине. Један од најважнијих наших задатака је повезивање државних институција преко Привредне коморе Србије, повезивање са страним компанијама преко мреже страних представништава ПКС и остале активности по захтеву привредних субјеката, наглашава Ивковић.

И у 2024. години наставиће се активности везане за промоцију дуалног образовања. Привредницима ће се сугерисати да је дуално образовање најбољи и најекономичнији начин да реше недостатак квалификоване радне снаге. Од 15. септембра ступила је на снагу измена допуне Закона о дуалном образовању и у понуди је 83 профила за школску 2024/2025. годину.

У наредној години планирано је да се одрже три седнице Парламента привредника, шест седница одбора сектора, осам седница секција и 15 осталих скупова привредника (савети, форму, комисије). Очекује се присуство преко 500 привредника. У циљу боље информисаности, унапређења рада и положаја чланова, њихових запослених, али и самог коморског система одржаће се 21 едукативни догађај (семинари, радионице, округли столови). Такође, очекује се одржавање шест семинара, пет обука из области предузетништва, пет радионица и пет округлих столова. РПК ће учествовати на пет регионалних сајмова и планирана је сарадња са локалним самоуправама на пројектима који су започети у претходне две године.

-Када су у питању јавна овлашћења од ове године новина је да смо почели да издајемо и АТА карнете, уверења о непреференцијалном пореклу робе, уверења о пореклу робе из треће земље, овере експортних докумената, ценовника, фактура… Планирамо укупно 200 овера ових докумената.

У оквиру пројекта Link Up! Serbia II Регионална привредна комора Браничевског и Подунавског управног округа је заузела значајно место и реализовала низ активности које се односе на сарадњу са дијаспором. Током претходне године реализована су два велика скупа у Бечу и Штутгарту и са таквом праксом наставиће се и у 2024. години. Успостављена је одлична сарадња са Амбасадом Републике Србије у Берлину и Бечу. РПК је једина комора која је пре два месеца постала чланица Савета за дијаспору Привредне коморе Србије. У 2024. години планирано је преко 20 јавних наступа на локалним телевизијама, телевизијама са националном фреквенцијом, редовно се ажурирају вести на сајту и на око 1.500 електронских адреса из оба округа обавештавају се привредници о активностима Коморе, закључила је директорка Тамара Ивковић.

                                                                                  НАГРАЂЕНИ

Комисија за доделу награда Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа донела је одлуку да се награда за посебан допринос развоју привреде Региона у сектору индустрије додели компанији „Промек“ из Велике Плане и у сектору услуга предузећу „Цмана“ из Крњева. За пословног лидера Региона проглашен је  Никола Ристић, из предузећа „Југотекс“ из Смедерева. Плакете им је уручила директорка РПК Тамара Ивковић.

Награде за допринос привреди и пословном лидеру уручила је Тамара Ивковић

Јубиларна награда за 100 година пословања припала је предузећу „Гоша Фом“ АД из Смедеревске Паланке, за 40 година предузећима Југопревоз“ из Велике Плане и  „Дис“ из Крњева, за 30 година предузећима „Ауто Миркос“ Пожаревац, „Супериор“ Велика Плана, „ПСП“ Смедерево“, „Grapps“ Смедерево, „Центродуст“ Смедерево, „Клима“ Смедерево“, „Минел Еним“ Смедерево“, за 20 година „Авала“ Пожаревац и „Boom 93“ Пожаревац. Признања им је уручила директорка Директората за парламенте привредника Нермина Љубовић.

Јубиларне награде доделила је Нермина Љубовић

                                                                                    Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content