На градилишту ЕПС-овог термоблока „Kостолац Б3“ свакодневно око 600 кинеских радника и више од 100 радника из Србије интензивно ради на завршетку овог пројекта.

      – Број радника на локацији ће расти и очекује се да ће бити ангажовано максималних 1.100 радника. Цела ова година посвећена је монтажним радовима на свим системима, а посебно на систему 50, односно главном погонском објекту електране, каже Жељко Лазовић, пројект-менаџер.

      Од битнијих послова на градилишту се изводе монтажни радови на котлу, кондензатору, хлађењу у оквиру машинске сале, у току су припремни радови на монтажи турбине, блок-трансформатора и завршни радови на системима хемијске припреме воде (ХПВ) и расхладне воде. Очекује се да до краја године буде завршено више од 90 одсто монтажних радова, док су грађевински радови највећим делом завршени. О обиму тог посла говоре подаци да је израђено више од 2.500 шипова, уграђено више од 90.000 кубних метара бетона и више од 30.000 тона челичне кнструкције на читавом објекту.

ПРОИЗВОДЊА ОПРЕМЕ

Жељко Лазовић

      Радници ЕПС-а и остали учесници на пројекту развили су изузетно захтеван систем контроле квалитета производње опреме и праћења квалитета извођења радова на локацији. На реализацији пројекта учествује 130 различитих произвођача главних делова и опреме. Производња главне опреме је почела тек након што су Fidic инжењери 23. јануара 2019. године послали обавештење да су испуњени услови за старт тог посла.

     – Сада је степен реализације производње опреме достигао 94,75 одсто. Већи део опреме је и испоручен. У магацинима на градилишту налази се око 70 одсто опреме. У Панчеву, румунској луци у Kонстанци и на бродовима je више од 25 одсто опреме, истиче Лазовић и додаје:

     – Нови термоблок „Kостолац Б3“ пројектован је према најстрожим европским стандардима и важећим техничким прописима. ЕПС-ове инвестиције у термоелектрану „Kостолац Б“ омогућавају и оживљавање домаће електро и машино градње. Пројекат је укључио савремене технологије и стандарде из области технике, затим све тренутно важеће елементе заштите животне средине…Уговором је предвиђено и да сва опрема уграђена у нови блок, испуњава европске нормативе квалитета. Очекивана годишња производња овог блока номиналне снаге 350 мегавата, са параметрима велике ефикасности, износи око 2,5 милијарди киловат-часова електричне енергије. Сагласност на студију о процени утицаја на животну средину пројекта добијена је од Министарства заштите животне средине у октобру 2017. године. Пројекат се реализује уз успешну сарадњу са суседном Румунијом, у складу са конвенцијом ЕSPOO о прекограничном утицају на животну средину.

        Ради бржег добијања грађевинских дозвола, као и почетка радова, пројекат је подељен на 14 фаза. На реализацији овог пројекта радови се интензивно изводе у три правца.

        – Један од главних предуслова за почетак израде опреме и почетак извођења радова на градилишту била је документација, тачније нили су пројекти за грађевинску дозволу и за извођење, као и добијање сагласности од одговарајућих институција. Документација је ла бити урађена у потпуности у складу с домаћим прописима, јер без тога се нису  могле добити неопходне сагласности, као ни грађевинске дозволе, каже наш саговорник.

         Енергетска дозвола добијена је 30. јуна 2017. године, а онда је уследило решење о давању сагласности на студију о процени утицаја на животну средину пројекта, које је издало ресорно министарство и сагласности румунске стране на прекогранични капацитет. Грађевинске дозволе су до сада добијене за 12 од 14 система, што је отворило могућност извођења значајних радова на градилишту.

        – Интензивно се ради на пројектима за извођење радова, као и на добијању дозвола од противпожарне полиције. У овом тренутку статус израде пројектне документације је 98,15 одсто. Од почетка пројекта присутно је кашњење у изради пројектне документације за добијање грађевинске дозволе и пројеката за извођење због различитог начина и приступа при изради пројектне документације у Републици Kини и Републици Србији. Зато су ЈП ЕПС и Fidic инжењери уложили велики напор да се овај сегмент пројекта унапреди. С кинеском страном је побољшано разумевање, што је позитивно утицало и на укупну реализацију пројекта, посебно у делу пројектовања. И поред предузетих мера за убрзавање реализације пројекта, постоје кашњења проузрокована утицајем ковида 19. Све стране континуирано улажу напор да се тај ефекат на реализацију пројекта што више смањи, каже Жељко Лазовић.

 АНГАЖОВАЊЕ ДОМАЋЕ ПРИВРЕДЕ

      Овај пројекат је веома сложен, тако да у његовој реализацији учествује велики број реномираних фирми из Републике Kине, а поред њих, укључена је и привреда Србије преко великог броја компанија, које се баве производњом опреме и извођењем радова. Осим тога, учествују и реномирани домаћи институти, факултети, као и велики број пројектантских кућа. Уговором је дефинисано ангажовање компанија ван Kине у проценту од 49 одсто.

       Пројекат изградње новог блока „Kостолац Б3“ у костолачком огранку ЕПС-а омогућио је покретање српске привреде и један је од највећих пројеката који се тренутно реализују у Србији. Укупна вредност пројекта „Друга фаза пакет пројеката ТЕ Kостолац Б“ је 715,6 милиона долара, од чега су улагања у изградњу новог блока Б3, снаге 350 МW, 613 милиона долара. Укупно 85 одсто средстава за финансирање пројекта обезбеђено је из дугорочних кредита кинеске Ексим банке, док 15 одсто средстава обезбеђује ЕПС. Рок отплате је 20 година, укључујући грејс период од седам година и фиксну камату од 2,5 одсто годишње.

Share.

Comments are closed.

Skip to content