У оквиру имплементације Пројекта „Јачање капацитета за усклађивање са правним тековинама ЕУ у области пољопривреде, руралног развоја, безбедности хране, ветеринарске и фитосанитарне политике“, у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Пожаревац одржана је регионална конференција за директна плаћања. Главни циљ овог пројекта јесте да подржи Србију у процесу европских интеграција везано за поглавља 11 и 12.

Према речима директора ПССС Пожаревац Бојана Стевића циљ је пре свега да се дође до крајњих произвођача и да им се помогне да могу на пристојан начин да живе у сеоским срединама.

Знање, ширење иновација и нових технологија до пољопривредника су кључни за успех пољопривредног сектора.

-Едукација и преношење правих информација везаних за услове производње и помоћ коју добијају пољопривредници у ЕУ, треба да послужи за отклањање многих заблуда које ми имамо везано за то на који начин се то ради у земљама чланицама, истиче начелница Одељења за европске интеграције у Министарству пољопривреде Миланка Давидовић.

Експерт на Пројекту Снежана Благоева наглашава да је сврха пројекта да се пружи подршка дохотку пољопривредним произвођачима како би могли да зараде довољно новца уз додатну помоћ државе и на тај начин се подстакну да остану у пољопривредној производњи и производе храну за све становнике.

-Последњих година у ЕУ приоритети се односе на очување животне средине, природних ресурса, руралних подручја и ублажавање климатских промена. Такође, директна плаћања доприносе очувању статуса младих произвођача, јер се њима додељују већа средства. У ЕУ дошло је до преласка са давања подршке великим произвођачима, на пружање веће помоћи малим и средњим произвођачима. Што се тиче Србије, директна плаћања су намењена повећању производње и потребно је да се додају приоритети који важе у ЕУ, а то подразумева да се средства више усмере на очување  животне средине и да се фокус стави на младе и мале пољопривредне произвођаче, рекла је Благоева.

Представник Сектора за пољопривредну политику Министарства пољопривреде Милица Јевтић говорила је о директним плаћањима која се спроводе у Србији из националних мера, као и начинима на које ће се ове мере ускладити са заједничком пољопривредном политиком током претприступног периода.

Овом приликом представници ЕУ, Министарства пољопривреде и ПССС Пожаревац обишли су и представили мере директних плаћања газдинствима Владимира Ловра, произвођача крушке, Иване Марјановић, произвођача ароније и Дејана Милошевића, који се бави производњом и прерадом меда.

Конференцији су присуствовали представници Делегације ЕУ у Србији Ласло Рендаш и Андреј Папић, пољопривредних стручних служби, Пољопривредне школе, удружења произвођача и пољопривредници.

                                                                                                Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content