ЈОВАН ЛУКИЋ, ПРЕДСЕДНИК ПРИВРЕМЕНОГ ОРГАНА ОПШТИНЕ ЖАБАРИ

Годину на измаку, када је у питању општина Жабари обележили су залагање општинског руководства на побољшању квалитета живота свих становника. О  томе сведоче инвестиције реализоване у сфери инфраструктуре као и постигнути договори о пројектима који предстоје на пролеће наредне године, a посебно  поверење грађана исказано са више  од 76% гласова што је највећи проценат у  Браничевском округу. 

КАПИТАЛНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ

Јован Лукић

Председник Привременог органа Општине Јован Лукић истиче да је општина Жабари пример мање средине која се развија и осећа бенефите равномерног развоја Србије. Од великих пројеката најавио је обнову пута између Жабара и Велике Плане и за наредну годину пут Жабари – Петровац на Млави. Ту је и пројекат „Чиста Србија“, који подразумава изградњу 76 километара канализационе инфраструктуре, уз постројење за прераду отпадних вода, у вредности од око 11 милиона евра. Такође, кроз пројекат Локалног инвестиционог развоја држава је издвојила 1,2 милиона евра бесповратних средстава, за важне локалне пројекте у општини и веома је битно да локална самоуправа ускоро кандидује пројекте од значаја за њен развој.

-Планирани пројекти на територији општине Жабари у 2023. години несметано су реализовани, упркос отежаним условима. Асфалтирани су путеви у насељима Витежево, Жабари, Симићево и Точка и уређен плато испред Дома културе у Жабарима у вредности од око 30 милиона динара. Такође, асфалтиране су улице у Жабарима, Тићевцу и Влашком Долу, као и плато у Миријеву и спортски терен у Александровцу. Урађена је и ревитализација пољских и атарских путева у више наврата у укупној врдности од око 33 милиона динара, а за крчење шибља и растиња на деоницама улица међумесних и атарских путева опредељено је око 3 милиона динара, наглашава наш саговорник.

Такође, за летње одржавање путева и улица из општинског буџета утрошено је 3,5 милиона динара, уређене су дивље депоније у Александровцу и Породину и набављене бетонске цеви за месне заједнице у вредности од око 2 милиона динара. Изведени су грађевински радови на Дому културе у Сибници, згради Црвеног крста у Жабарима  и степеништу испред Поште у Жабарима у вредности од око 5 милиона динара.

За модернизацију система јавне расвете применом паметне ЛЕД технологије издвојено је 90 милиона динара и од ове године локална самоуправа плаћа и набавку електричне енергије за јавну расвету коју су до сада плаћали грађани у оквиру заједничке потрошње у вредности од око 16 милиона динара. Извршено је и опремање јединице цивилне заштите, а за уговоре, израду пројеката и надзор из буџета издвојено је још око 3 милиона динара.

Поред оквирног споразума о спровођењу програма пројекта развоја локалне инфраструктуре и институционалног јачања локалних самоуправа у износу од око 1,2 милиона евра бесповратних средстава, који је председник Општине потписао са министром грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весићем, потписан је и уговор са Министарством рударства и енергетике о суфинансирању програма енергетске санације породичних кућа и станова у износу од 6 милиона динара. На основу уговора са  Министарством без портфеља задуженим за унапређење развоја недовољно развијених општина набављен је мини багер – гусеничар са приколицом у вредности од око 5 милиона који је предат на коришћење ЈКП „Комуналац“. Такође, Комунално предузеће је извршило набавку неопходне опреме за водоизворишта Витежево, Симићево и Породин и колектор за отпадне воде у Жабарима. У току је и набавка мини буса на основу уговора са Министарством за бригу о селу од кога је добијено 7 милиона динара за ову намену.

                               УЛАГАЊА У ПОЉОПРИВРЕДУ  

За инвестиције које се тичу развоја пољопривреде у 2023. години из општинског буџета опредељено је девет милиона динара. Улагало се у физичку имовину пољопривредних газдинстава што је подразумевало: набавку квалитетних приплодних грла, подизање нових или обнављање старих воћњака, подизање и опремање пластеника за производњу поврћа, воћа и цвећа, набавку противградних мрежа и прикључних машина за примарну и секундарну обраду земљишта. Радило се на јачању удружења из области пољопривреде, развоју технолошких и иновативних пројеката у пољопривреди и руралном развоју, одрживом коришћењу пољопривредног земљишта и подстицању промотивних активности. Организована су предавања из области пољопривреде, додељиване су захвалнице и поклони за младе носиоце газдинстава и потписан је споразум са фабрикама „Гоша“ Симићево, „Дал Деган“ Александровац и ПТР „Вељко“ Александровац, којим се, регистрованим пољопривредницима, приликом куповине одобрава попуст од 5 одсто.

Опремање здравства                                       

-Једна од важнијих инвестиција је и она која се односи на побољшање услова лечења становника наше општине. Уз подршку Фонда „Немачка помаже“  Дому здравља Жабари донирана је медицинска опрема и то: два ЕКГ апарата, два стерилизатора, шест добоша за стерилизацију, четири пулсна оксиметра и исто толико мерача крвног притиска. Потписани су и уговори о допунском раду са специјалистима кардиологије, хирургије и гинекологије за обављање прегледа пацијената једном недељно и ендокринологије два пута месечно, у Дому здравља Жабари као и једног техничког секретара. Набављен је ултразвучни апарат са кардиолошком сондом у вредности од око два милиона динара, као и биохемијски анализатор за потребе лабораторије. Средствима Министарства за заштиту животне средине и локалне самоуправе замењен је котао у Дому здравља Жабари у вредности од око 4 милиона динара. Такође, замењен је котао и извршена неопходна адаптација и санација у амбуланти у Александровцу, уређено је двориште испред Дома здравља Жабари и набављена опрема за возаче санитета, сазнајемо од Лукића.

                                 ОБНОВЉЕН РАД ЦРВЕНОГ КРСТА

Захваљујући иницијативи Црвеног крста Србије, уз подршку локалне самоуправе  почетком године обновљен је рад Црвеног крста Жабари.  Стамбено је збринута породица са седморо деце, а акцији су се придружили и грађани који су овој породици донирали намештај, храну и одећу. Црвени крст реализовао је доделу пакета за новорођене бебу уз паролу „Да нас буде што више“ и пакете школског прибора за 63 детета из социјално угрожених породица од предшколског узраста до осмог разреда. У сарадњи са школама организоване су радионице на тему здравих стилова живота, развијању солидарности и хуманих вредности, као и новчане донације за децу ометену у развоју у Удружењу „Кључ“ Жабари. Црвени крст Жабари има и лиценцираног предавача Прве помоћи који уз набављену адекватну опрему презентује своје знање деци школског узраста. У сарадњи са Центром за социјални рад Жабари, спроводи се и акција „Брига о старима“ за кориснике социјалне помоћи и за све грађане који живе сами. После више година организована је и акција добровољног давања крви, прикупљено је 28 јединица ове драгоцене течности, а велика пажња посвећује се и повећању броја чланова.

Радило се доста и у области социјалне заштите где су обезбеђена средства за даљи рад Службе помоћи у кући одраслим и старим лицима у вредности од 9,8 милиона динара. Ову услугу користи око 80 одраслих и старих особа и на овим пословима ангажовано је 11 лица: 9 геронтодомаћица, стручни радник и возач. Центар за социјални рад своје редовне  активности спроводи у потпуно реконструисаној и опремљеној згради. Активно сарађује са предшколском установом, основним школама, полицијом, тужилаштвом, судом и Домом здравља на откривању, спречавању и превенцији насиља у породици.  

                              БРИГА О МЛАДИМА И СПОРТУ

-Осим бриге о старима Општина посвећује пажњу и деци. За свако рођено дете локална самоуправа исплаћује 25.000 динара, а преко Савета за безбедност саобраћаја обезбеђена су и бесплатна ауто седишта. Сви ученици од 1. до 4. разреда имају бесплатну ужину, бесплатан превоз обезбеђен је за све ученике основних и средњих школа који путују у Свилајнац, Велику Плану и Пожаревац. Прваци добијају поклоне на почетку, а одлични ученици, вуковци, ђаци генерације и победници на разним такмичењима награде на крају године. Такође, обезбеђени су бесплатни уџбеници за све прваке  и  материјална помоћ породицама ученика и студената који испуњавају потребне услове, наглашава председник.

Основана је Канцеларија за младе која има за циљ подстицање младих да се организују, удружују и учествују у друштвеним токовима и сарађују са другим омладинским огранизацијама и удружењима. У ОШ „Херој Роса Трифуновић“ у Александровцу извршене су неопходне реконструкције и санације на школским зградама осим у Александровцу и у Полатни и Ореовици. Ради унапређења и дигитализације набављене су нове интерактивне табле са пратећом опремом. У ОШ „Дуде Јовић“ Жабари започета је санација крова на школској згради у Четережу и набављена је нова опрема за потребе администрације. У оквиру пројекта које Општина спроводи уз подршку Министарства спорта извршена је реконструкција спортског игралишта  у вредности од око 9 милиона динара. Предшколска установа „Моравски цвет“ у протеклом периоду обавила је неопходне поправке на објектима у Жабарима и Александровцу. Набављена је неопходна стручна литература за рад, дидактичка средства и играчке. На националној конференцији Министарства просвете, ПУ „Моравски цвет“ проглашена је за најбољу установу на нивоу Србије  у оквиру избора за најбоље инспиративно двориште које позива на игру,  у складу са новим основама „Године узлета“ .

-За развој спорта издвојено је 15,2 милиона динара и преко Спортског савеза редовно се финансирају такмичења фудбалских клубова и донира спортска опрема спортским клубовима и матичним школама. ФК „Поморавље“ Влашки До и ФК „Напредак“ Симићево представљају општину Жабари у Браничевској окружној лиги, а ФК „Полет“ из Александровца пласирао се у Међуопштинску лигу „Млава“. Нови чланови Спортског савеза од ове године су ФК „Младост“ из Свињарева и Клуб борилачких вештина Жабари, каже наш саговорник.

                                           НЕГОВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ

             Центар за културу „Војислав Илић Млађи“ институција је позната и ван граница жабарске општине. Годинама успешно афирмише културно – уметничко стваралаштво и негује традицију овог краја. У сарадњи са културно – уметничким друштвима, школама, вртићем, црквом, и месним заједницама, под покровитељством Општине, организатор је бројних манифестација. То су „Петровдански сабор“ у Витежеву, „Тројички сабор“ у Влашком Долу, „Илиндански сабор“ у Симићеву, „Играј, певај Србијо“ у Породину, „Србијански вез“ у Четережу, „Пантелејмонски дани“ у Александровцу и „Ореовачка шетња“ у Ореовици, којом је ове године обележено 20 година од смрти чувеног класика народне музике Витомира Вите Животића. 

Према речима председника Лукића „Четерешко прело“, као највећа и најзначајнија манифестација, ове године организована је по 20. пут. Имали смо две манифестације такмичарског карактера „Смотру фолклорних ансамбала села Србије за Браничевски и Подунавски округ“ у Симићеву и „Видовдански сабор хароникаша“ у Сибници. По први пут организована је академија „Завичајно звоно професора Вучковића“ и проглашени су победници на конкурсу за најбољу песму и причу о завичају. Такође, традиционална манифестација „Дани Војислава Илића Млађег“ обележена је низом активности, сазнајемо од председниа Јована Лукић,а који нас је на крају разговора подсетио да Туристичка организација, Центар за културу и Народна библиотека „Проф. Др Александар Ивић“ и ове године организују дружење деце са Деда Мразом. За све основце од 1. до 4. разреда, предшколце из вртића „Моравски цвет“ и кориснике у Удружењу „Кључ“ обезбеђени су новогодишњи поклони.

                          Д. Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content