На Београдском сајму од 24 до 27. новембра одржан је 16. Сајам етно хране и пића. Реч је о традиционалној манифестацији која је, по шеснаести пут, на Београдском сајму окупила преко три стотине малих произвођача традиционалних производа, углавном руком рађених по старој рецептури, од органски гајених сировина, али и нових производа насталих на темељима традиције. Покровитељи Сајма етно хране и пића су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Град Београд.
Овогодишњи Сајам отворила је државна секретарка у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Милица Ђурђевић која је том приликом подсетила на вишегодишњи раст тражње, али и цена традиционалних производа који су заштићени неком од ознака географског порекла.
Државна секретарка је, у свом обраћању, обећала и будућу подршку овoj манифестацији која промовише српско село и традиционалну производњу и нагласила да производња органске хране представља за Србију и њену пољопривредну велику шансу и изазов за 7.000 регистрованих газдинстава.
– Вредност извоза ових производа је око 60 милиона евра на годишњем нивоу, што говори и о значају овог сектора и о интересу државе у поспешивању његовог развоја, рекла је Ђурђевић.
БОГАТА ПОНУДА
Под мотоом „Утемељење робне марке етно производа“ и овогодишња манифестација је имала за циљ да помогне у представљању и дефинисању традиционалних прехрамбених производа, унапређењу презентације и продаје, заштити географског порекла и рецептура и широј примени ових производа у понуди ресторана и хотела и свакодневној исхрани становништва.
Ђурђевић је обишла штандове међу којима и штанд Регионалне привредне коморе Пожаревац, где се упознала са богатом понудом хране са подручја Браничевског и Подунавског округа.
Регионална привредна комора Пожаревац, као и ранијих година, уз свесрдну подрушку општина Жагубица и Кучево, али и пријављивањем појединачних учесника са других територија локалних самоуправа, као што су Пожаревац, Смедерево, Смедеревска Паланка, Велика Плана, Мало Црниће, Велико Градиште и Петровац на Млави, окупила је на штанду 25 излагача. Реч је о произвођачима широке палете производа за које су били веома заинтересовани како пословни посетиоци тако и локални купци.
-Сајам је био изузетно успешан. И ове године пријављен је велики број произвођача који су остварили одређене пословне контакте и договорили сарадњу са будућим купцима у наредној години, што и јесте сврха овог Сајма. Осим пословних контаката, медијске покривености и тренутне продаје својих производа многи произвођачи добили су и низ корисних савета за унапређење производње, заштиту имена и друго, истакла је директорка Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа Тамара Ивковић.
ДИПЛОМА И СПЕЦИЈАЛНА ПРИЗНАЊА
Комисија за оцену квалитета производа и ове године је, оцењујући укус, мирис, али и визуелни изглед, доделила дипломе и специјална признања произвођачима са подручја Браничевског и Подунавског округа.
Пољопривредно газдинство „Природно и здраво“ Милосаве Гроздић из Жагубице добило је диплому Етно храна и пиће за палету традиционалних производа хомољског краја, као и специјално признање за слатко од дивље боровнице и џем од мушмула.
Специјално признање завредео је и жагубички СДС “Property solutons” за грамина полутврди козији сир. Кланица „8. октобар“ АД из Петровца на Млави добила је исто признање за јагњеће обликовано месо, производне линије Агнец.
Специјална признања припала су и ПР „Неро-еко-имуно-концепт’’ из Царевца, Велико Градиште, за матични хладно цеђени сок од ароније, завредело га је и бело вино „Амбелос тамјаника’’ Винарије „Амбелос“ манастира Копорин, као и Пољопривредно газдинство Војислава Аврамовића-Саве из Кучева за багремов и ливадски мед.
Производ сачињен од мешавине меда и лешника заслужио је специјално признање, а производи га „Медлес“ Београд, производни погон Дубока-Кучево.