Борба за заштиту и остваривање права особа са инвалидитетом одвија се свакодневно. Главни ослонац, од најранијих година, неизоставно је породица.
Међутим, ова основна ћелија друштва остаје немоћна уколико нема одговарајућих правних оквира и бар елементарне подршке и разумевања друштвене заједнице. Чак и када друштво достигне тај ниво свести, на врло дугом штапу остаје остваривост права, подједнако природних и позитивних.
Најбитније у датим околностима је чињеница да породице особа са инвалидитетом и удружења која их окупљају не одустају. Истрајни су у настојањима да допринесу унапређењу услова и животних могућности особа са инвалидитетом.
УЗАЈАМНО ОСНАЖИВАЊЕ
На територији града Пожаревца броја су удружења која заговарају права и потребе особа са инвалидитетом и сва су сагласна по питању важности подршке локалне самоуправе.
У том циљу је и недавно, у Дому глувих и наглувих у Пожаревцу, одржан координантни састанак представника локалне самоуправе и удружења која се баве заштитом и остваривањем права особа са инвалидитетом.
О сарадњи и будућим плановима, са чланицом пожаревачког Градског већа Маријом Влајовић и помоћником градоначелника Пожаревца Дејаном Kрстићем, разговарали су чланови Међуопштинске организације слепих и слабовидих, Међуопштинске организације глувих и наглувих, Друштва за церебралну и дечију парализу Пожаревац, затим Удружења „Веритас“, Удружења за помоћ особама са инвалидитетом „Фортуна“, Удружења за помоћ особама са Даун синдромом ,,Осми дан”, и осталих удружења која пружају помоћ особама са инвалидитетом.
Том приликом је Влајовић подвукла је да је Град и до сада подржавао рад ових организација, као и да ће се та пракса наставити. Циљ састанка је сумирање досадашњег рада и изношење планова удружења за наредну годину.
Председница Удружења за помоћ особама са Даун синдромом ,,Осми дан” Невенка Гајић истиче да све организације оваквог типа, кроз свакодневни рад, иду малим корацима напред. Наглашава да је важно не тапкати у месту и не ићи уназад.
– Важно је да се помичемо, да се развијамо и да нам у свему томе помаже Град. С обзиром на то да је наше Удружење међуопштинског карактера, наш рад помажу и остале општине Браничевског округа. И то је управо оно што нас чини јакима. Јакима нас чини и заједништво са другим удружењима, са којима смо остварили одличну сарадњу, истиче Гајић.
ЗА УСПЕШНИЈУ СОЦИЈАЛИЗАЦИЈУ
Удружење „Осми дан“, током ове године, у оквиру пројектних активности, реализује четири радионице.
У првом реду, ту је креативно музичка радионица, са циљем стимулације говора и дружења деце. Друга у низу је ткачка радионица, захваљујући којој се развијају моторика, истовремени покрети руку и ногу.
– Циљ нашег удружења и јесте јачање породице. Гледамо да на све начине, кроз учествовање у оваквим и сличним активностима, укључимо све чланове, да здраворазвојна деца из породице буду покретач, мотиватор, да заједно са браћом и сестрама раде и активно учествују у њиховом одрастању. И не знам да ли то човек навикне или прихвати, ми као породице практично и не осећамо да имамо децу са сметњама у развоју, истакла је председница Удружења за помоћ особама са Даун синдромом ,,Осми дан” Невенка Гајић
Чланови Удружења „Осми дан“ учествују у шаховској радионици и део су креативне радионице која се бави стимулацијом функција деце.
У основи свих тих активности управо је социјализација особа са Дауновим синдромом.
– Проблем настаје тек са растом деце, када се заврши школовање, наглашава Невенка Гајић и додаје:
– Популација особа са инвалидитетом враћа се на почетак, у своје домове. То значи да њихове функције без активације опадају, чак не могу да се одржавају на оном нивоу који је постигнут кроз школовање и кроз мукотрпно залагање породице.
М. П.