У организацији Савеза друштава инжењера и техничара Града Пожаревца, Друштва хемичара, технолога и металурга Пожаревац и у сарадњи са Академијом техничких струковних студија Београд Одсек примењених инжењерских наука Пожаревац, одржано је десето саветовање на тему „Нови материјали и могућности њихове примене“.

Ове године, на саветовању се говорило о компаративним предностима нових материјала у односу на класичне материјале (метал, керамика, пластика) са становишта постизања оптималних својстава, економичности израде и могућности њихове практичне примене. Истакнути и специјализовани стручњаци представили су теме које репрезентују област савремених материјала који се могу самостално или у комбинацији са другим материјалима применити у модерним технологијама и конструкцијама.

Од секретара СДИТ-а Мирољуба Трифуновића сазнајемо да је на саветовању представљено 7 радова који су између осталог обухватили композитне материјале са пластичном матрицом, као и композитне материјале који се примењују у грађевинарству.  Такође, било је речи о апликационим материјалима који се користе са металном матрицом на бази легуре бакар – цинк, примени ласера за каљење и наваривање алатних челика, а обрађена је и тема старог златарства у периоду од 1937. до 1941. године.

У свом раду, проф. др Стеван Максимовић са Војнотехничког института осврнуо се на целовит приступ пројектовања беспилотних летелица.

-Беспилотне летелице у основи морају бити невидљиве на радарима и оне се зато и праве од композитних материјала и изузетно је битна њихова минимална тежина. Са друге стране, у Институту смо ревитализовали  главне и репне роторе на хеликоптерима који су били метални, заменивши их композитним материјалима који имају знатно боље статичке и динамичке особине и успешно се користе у нашем ваздухопловству, казао је др Максимовић.

                                                                                                Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content