Гости на манифестацији

Шеснаеста етно манифестација „Жумаријада“ у петровачком селу Кладурову и ове године била је велика туристичка атракција.

Реч је о такмичењу у припремању чувеног влашког специјалитета жумјере или жмаре, које се прави према јединственом рецепту. Такође, ово јело једно је од најстаријих икада записаних, а припрема се само у селима на подручју Хомољских планина. Сматра се да су жмаре први пут припремљене пре око 300 година у Кладурову, а по њему су познати и Рановац, Мелница, али се може пробати и у другим селима, као што су Старчево и Манастарица. Свакако, посетиоци су у недељу, 27. јула, у ишчекивању да жмаре буду послужене, имали бројне друге садржаје који су заокупирали пажњу.

НАЈУКУСНИЈЕ ЖМАРЕ ПРИПРЕМИО МИЛАН ЈОВАНОВИЋ

Но, кренимо од почетка и 16 сати кувања овог аутентичног специјалитета. Много пре почетка „Жумаријаде“, стављено је да се бари овчје месо, у које су потом додавани кукурузно брашно, празилук и уље. Након много мешања и стрпљења, добијено је јело изузетног и несвакидашњег укуса, које се раније, у влашким селима петровачке општине, послуживало на свадбеним весељима након печења или уместо њега.

Здравицу је казивао Власта Бачиловић

Циљ ове манифестације је очување традиције и неговање културних вредности. Жири је пресудио да је најукусније жмаре припремио Милан Јовановић из Рановца. Он је уз помоћ својих зетова Андреја Паулескуа и Стефана Пећића освојио и трећу награду. Друго место припало је Добрици Петровићу из Кладурова. Награде им је уручио заменик председник Општине Петровац на Млави Борис Гвоздић. Захвалнице учесницима, организаторима и спонзорима манифестације доделио је председник Месне заједнице Кладурово Златко Тодоровић.

 

Најбољи у припремању жмара

ТРАДИЦИЈА НА ДЕЛУ

Поред главног јела, изложени су и други домаћи производи попут меда, сира, ракије, воћа, етно хране, а било је и разних сувенира и народне ношње. Како је наглашено, циљ ове манифестације је очување традиције кроз припрему старијих јела, приказ некадашњег начина одевања, игре и песме. Управо тако и беше. Циљ је недвосмислено остварен, а посетиоци су имали привилегију да у аутентичном окружењу осете и гледају традицију на делу. Посебну пажњу привукла је продајна изложба и других старих јела, као и рукотворина. Приређена је испред Етно куће коју су неуморне чланице Удружења жена „Златне руке“ из Кладурова потпуно опремиле у аутентичном етно стилу.

Рукотворине су изложиле и представнице Удружења жена „Буникуцуле“ из Уздина, „Добрњке“ из Добрња, „Доловке“ из Долова“, „Стамничанке“ из Стамнице, „Витовничанке“ из Витовнице, „Манастиричанке“ из Манастирице, „Мелничанке“ из Мелнице, „Старчевљанке“ из Старчева, „Рановачки извор“ из Рановца и КУД „Штуле“ из Волује“ .

Изложба производа удружења жена

Културно – уметнички програм у оквиру манифестације био је уједно и представљање Кладурова у оквиру „Такмичења села“ општине Петровац на Млави.  На летњој позорници, испред Дома културе у Кладурову, играли су фолклорни ансамбли „Вук Караџић“ из Стамнице, „Младост“ из Бистрице, „Доња Ресавица“ из Свилајнца и домаћин „Извор младости“ из Кладурова. Солисте и играче пратио је Народни оркестар КПЦ „Сербиа“.

Наступ фолклорних ансамбала

„Жумаријада“ је приређена под покровитељством Општине Петровац на Млави, а у организацији Месне заједнице Кладурово, Удружења жена „Златне руке“, Културно – уметничког друштва „Извор младости“ из Кладурова, Туристичке организације и Културно – просветног центра.

Добитници захвалница

Д. Динић

Leave A Reply