Др Милица Лазић и Јасна Стевановић

Више од 200  ветеринара, агронома, представника ветеринарских фармацеутских кућа и сточара окупило се на Симпозијуму о здравственој заштити, селекцији и репродукцији свиња. Дводневни скуп који се по двадесети пут одржава, организовали су Ветеринарски специјалистички институт из Пожаревца у сарадњи са Факултетом ветеринарске медицине Универзитета у Београду.

Симпозијум који је ове године, на Сребрном језеру, у предивном амбијенту хотела „Данубиа“, окупио учеснике из свих делова Србије и са Балкана, имао је међународни карактер, а у његовом стручном и научном раду, подељеном по пленарним заседањима, учествовали су експерти из земаља региона и Европе.

                                                 КОВИД И УКРАЈИНСКИ РАТ ПОРЕМЕТИЛИ ТРЖИШТЕ

У име Организационог одбора двадесетог Симпозијума „Здравствена заштита, селекција и репродукција свиња“, на отварању  скупа у четвртак, 8. јуна, учеснике је поздравио председник, доктор ветеринарске медицине Иван Добросављевић, који је нагласио да су циљеви саветовања увек били приказ и међусобна размена најновијих сазнања из свих области узгоја и здравствене заштите свиња, као и међусобно упознавање и повезивање произвођача са стручњацима различитих профила.

Професор Милорад Мириловић и др Иван Добросављевић

-Ове године симпозијум отварамо у сенци, рекао бих, никад већих изазова за ову грану сточарства. Ковид криза 2020. и сукоби у Украјини 2022. године довели су до драстичног поремећаја на светском тржишту енергената, хране и хране за животиње. Афричка свињска куга већ четврту годину заредом представља највећу опасност са којом се свињарство наше земље сусрело током читавог свог постојања. У наредна два дана покушаћемо да дамо бар неке одговоре на питања и проблеме са којима се сусрећу одгајивачи, инжењери сточарства и доктори ветеринарске медицине на фармама у нашем делу Европе, казао је др Иван Добросављевић.

                                                            ПРВИ ПУТ О МЕСУ ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ

Током два дана колико је скуп трајао, одржана су четири пленарна заседања. На првом пеланарном заседању говорило се о селекцији и економици у свињарству. Представник Привредне коморе Србије Јасна Стевановић осврнула се на економски значај малих фарми свиња у сектору сточарства, док је професор Иван Радовић одржао предавање о генетском унапређењу у свињарству кроз систем оцене меснатости на линији клања. Први пут учесници симпозијума су се дотакли теме производње култивисаног или лабораторијски узгајаног меса, о коме је излагао професор Милан Балтић. На другом  пленарном заедању посвећеном  здравственој заштити свиња акценат је био на пролиферативној ентеропатији изазваној бактеријом Lawsonia-ом intracellularis и њеним економским ефектима, респираторним болестима свиња, карактеристикама инфекције изазване бактеријом Streptococcus suis, као и везикуларном синдрому свиња. О  биосигурносним мерама у екстензивној производњи свиња и значају човека у ширењу афричке куге свиња излагала је Јасна Проданов Радуловић, а на њено предавање надовезала се Ана Васић која је говорила о значају артропода у преношењу исте вирусне болести. У наставку се излагало о свињама као резервоарима зооноза, болестима које се са животиња преносе на људе, затим болестима јетре свиња у интензивном узгоју и метиљима код свиња. Заседање је завршено предавањем из области безбедности хране и законске регулативе под називом „Контрола квалитета присуства фосфата у димљеној свињској печеници“, које је одржала Александра Васић.

Са отварања Симпозијума

У петак, 9. јуна, треће пленарно заседање „Исхрана – савремена технологија гајења и репродукције  свиња“ је започео Дамир Римац предавањима из области нових технологија исхране свиња, њиховом утицају на економичност пословања и заштиту околине, као и утицају додатака исхрани на скраћење интерим периода крмача и економичност пословања. У оквиру истог заседања говорило се о значају микробиома гастроинтестиналног тракта и метаболизму свиња, значају адекватног  нивоа целулозе у исхрани крмача, а два предавања из области репродукције: „Цитоплазматске капи сперматозоида нерастова – абнормалност или физиолошка појава?“ и „Ефикасност примене природних и синтетских простагландина у индукцији прашења – наша искуства“ одржали су доктор Иван Галић и професор Милан Малетић.

Тема последњег, четвртог заседања била је безбедност хране и законска регулатива. О резидуама ветеринарских лекова и токсичних метала у храни, прегледу меса на присуство ларви Trichinella spiralis и сумпор диоксид у производима од меса излагале су  Јелена Петровић, Јелена Петковић и Јасна Курељушић.

                                                                         ОПАДА БРОЈНОСТ СВИЊА

Директорка Ветеринарског специјалистичког института „Пожаревац“ докторка Милица Лазић је подсетила на стање и оквире за узгој свиња у Србији.

-Изазови у свињарској производњи су ове, као и ранијих година огромни. Зато верујемо да ће нам одговоре на многа од ових питања током трајања овог симпозијума дати наши цењени предавачи. Желели бисмо да са овог скупа одете обогаћени са многобројним новим сазнањима која ће вам помоћи да унапредите сопствену производњу, рекла је др Милица Лазић. Овом приликом представница Привредне коморе Србије Јасна Стевановић уручила је признање ВСИ Пожаревац за дугогодишње успешно организовање Симпозијума.

Званично, јубиларни 20. Симпозијум је отворио декан Факултета ветеринарске медицине професор Милорад Мириловић. Он је нагласио да је ова образовна установа по први пут суорганизатор Симпозијума на Сребрном језеру.

-Драго ми је да је овај симпозијум остао на високом нивоу, јер је свињарство врло важна грана сточарства и на оваквим местима могу се добити праве информације из ове области. Година је заиста тешка, бројност свиња рапидно опада, ветерина иде ка малој пракси и то је неминовност којој се морамо прилагодити. Морамо се борити за место наших товљача, односно фармера, да имају економску исплативост и унапреде производњу, рекао је професор Мириловић.

Наступ оркестра ученика Музичке школе “Стеван Мокрањац”

Ветеринарски специјалистички институт „Пожаревац“ је петнаести пут организатор овог скупа. И ове године реализацију су значајно помогли спонзори Boehringer“, „Mediport“ и „UBM Feed“ d.o.o. Испред компаније „Берингер Ингелхајм“ окупљенима се обратио Здравко Томић подсетивши да је у последње четири године бројност свиња значајно смањена, а понајвише је томе допринела висока цена сточне хране и енергената, као и недостатак квалитетне радне снаге.

Свечану ноту отварању Симпозијума на Сребрном језеру својим музичким програмом дао је оркестар ученика Музичке школе „Стеван Мокрањац“, под диригентском палицом професорке Весне Богдановић, док је композиције аранжирао професор Илија Рајковић.

                                                                         ПРИЗНАЊА

 Доделом плакета, Организациони одбор се на симболичан начин захвалио појединцима, институцијама и компанијама које су током протеклих година дале велики стручни, научни и организациони допринос одржавању Симпозијума. За допринос организацији овог скупа плакета је уручена директору Управе за ветерину доктору Милошу Петровићу. За посебан стручни и научни допринос награђени су Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду и Департман ветеринарске медицине Пољопривредног факултета у Новом Саду, а плакети су примили професор Милорад Мириловић и професор Иван Станчић. Из области здравствене заштите и савремене технологије гајења свиња награђени су професор Мирослав Валчић и професорка Оливера Валчић са Факултета ветеринарске медицине у Београду. За изузетан стручни и допринос у организацији симпозијума протеклих година плакете су додељене доктору Здравку Томићу, стручном сараднику компаније „Boehringer“, Ивану Милојевићу, стручном сараднику компаније „Mediport“ и Дамиру Римцу, саветнику компаније  „Sano“ за велике свињогојске системе.

Плакете је уручио др Иван Добросављевић

                                                                                            Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content