Кукурузни пламенац (Ostrinia nubilalis) је једна од најпознатијих штеточина у пољопривредној производњи. Полифагна је врста, користи преко 200 врста биљака. Највеће штете наноси кукурузу, али постаје све већи проблем на другим ратарским усевима, поврћу и воћу. Храни се генеративним и вегетативним органима. Масовни лет лептира почиње обично у доба метличења кукуруза.
Штете од кукурузног пламенца могу бити директне и индиректне. Директне причињавају ларве, које се убушују у стабиљке и клипове кукуруза као и плодове паприке. Услед њиховог убушивања и исхране у стаблу, клипу и плодовима, долази до ломљења стабљике и оштећења зрна на клипу, док се индиректне штете огледају у појави фитопатогених гљива на клипу кукуруза.
Поред кукурузног пламенца, у кукурузу можемо имати и присуство памукове совице (Helicoverpa armigera), која оштећује клип и изазива појаву секундарних гљивичних инфекција, цикаде (Reptalus panzeri), која проузрокује црвенило на кукурузу као и гриње Tetranychus које се хране ћелијским соком.
У циљу смањења бројности популације кукурузног пламенца примењују се механичке, биолошке и хемијске мере сузбијања.