Гости на манифестацији

У туристичком комплексу „Заова“ одржана је петнаеста по реду манифестација „Стишко посело“, која на специфичан начин представља туристичке потенцијале Стига, Млаве и Хомоља. Ова смотра окупља чуваре старих заната, мајсторе традиционалних јела и све оне који негују музички фолклор овог краја.

Штандови удружења жена

Окупивши велики број учесника и посетилаца у Заовачкој шуми, надомак истоименог језера, манастира и ловачког дома, ова традиционална манифестација је изнова подсетила на све стишке лепоте, знаменитости и драгоцености културног наслеђа.

Овај фестивал игре, песме, љубави и лепоте организовала је Туристичка организација Општине Мало Црниће, под покровитељством Општине Мало Црниће и Министарства туризма и омладине.

Обраћајући се присутнима, директорка Туристичке организације Јасна Јовић се захвалила председнику Општине Малиши Антонијевићу, сарадницима и пријатељима Туристичке организације који су, како је рекла, дали несебичан допринос у организацији овогодишње манифестације.

Обраћање Јасне Јовић

-За данашњи дан можемо се похвалити да имамо чак 98 пријављених екипа за такмичење у спремању гулаша и рибље чорбе, 17 удружења жена, као и излагаче из Смедеревске Паланке, Јагодине, Аранђеловца, Бора. Велико је задовољство бити домаћин тим дивним људима који се радују доласку на манифестацију „Стишко посело“. Надам се да ћете и ове године понети лепе утиске са манифестације и да ћете се лепо провести, казала је Јасна Јовић.

Стишко посело је основано 2008. године са циљем неговања традиције, културе и обичаја општине Мало Црниће и поред традиционалне песме и игре током културно – уметничког програма, на овој манифестацији могу се видети бројни излагачи домаће радиности и удружења жена са специјалитетима који су јединствени и специфични за ово поднебље.

Жири је имао тежак задатак

Дуж Заовачке шуме ватрице су гореле на све стране. Примамљиви мириси из котлића су се мешали са звуцима хармонике и других инструмената, уз чије су се звуке на бини смењивали фолклорни ансамбли:  „Бранко Радичевић“ из Божевца, „Фолклор је више од игре“ из Београда и „Властимир Павловић Царевац“ из Смољинца. Концерт је одржао електрични гудачки квартет „Динамика мјузик“.

Електрични гудачки квартет “Динамика мјузик”
Наступ фоклорних ансамбала

ВРЕДНЕ РУКЕ СТИШКИХ ДОМАЋИЦА

Награда за најлепши ручни рад припала је Удружењу жена „Чешљевобарке“ из Чешљеве Баре, које су представиле умиваоник у дуборезу. Најбоље старо јело, гулаш од фазана и зечетине припремило је Удружење жена „Видовдан“ из Великог Села, док је признање за најлепшу „сунцокрет“ погачу освојило Удружење жена „Извор“ из Мале Крсне. За највеселији штанд награђена је Етно секција „Младост“ из Пољане, а за најбоље слано јело „џигерица у марамици“, Удружење жена „Кленовник“ из Кленовника.

Најбоље слатко јело „човолинке – колач од суве шљиве на листу од винове лозе“ приредило је Удружење жена „Ћовдинке“ из Ћовдина, док је најинтересантнији стари предмет „буклију“ стару преко сто година приказало Удружење жена „Моравски бисери“ из Осипаонице. Најлепшу декорацију израдило је Удружење жена „Прело“ из Лугавчине, најлепши штанд је имало Удружење жена „Сестра Јелица“ из Малог Црнића, док је свеукупни победник Удружење жена „Стамничанке“ из Стамнице. Најлепшу униформу израдило је Удружење жена „Млавски цветови“ из Брадарца, а награда за најбољи вез отишла је у руке чланица Удружења жена „Рашанчанке“ из Рашанца. Признање за очување традиције припало је Културно – издавачком  центру „Српска кућа“, а захвалница КУД-у „Фолклор је више од игре“.

ЛАЗИЋИ НАЈБОЉИ КУЛИНАРИ

Рибља чорба и гулаш кувани су у стотинак котлића. По боји и садржини исти, по укусу различити. Жири у саставу Богољуб Милошевић, Ратко Цветковић и Данијела Станковић, имао је тежак задатак. После већања одлучено је да је најбољи гулаш припремио Горан Лазић из Пожаревца, друга награда припала је екипи Месне заједнице Тићевац, док је треће место освојио Дејан Петровић из Дубочке. Награду за најбољу рибљу чорбу освојио је Зоран Лазић из Дубравице. Друго место припало је Александри Лазић из Пожаревца, а треће Горану Лазићу из Кленовника. Награде им је уручила директорка Туристичке организације Јасна Јовић.

НАЈЛЕПША АНЂЕЛА БУДИМИР ИЗ БЕОГРАДА

Круна програма на летњој позорници био је избор за мис Стишког посела. Међу једанаест кандидаткиња, пут до ласкаве титуле лепотице Посела изборила је деветнаестогодишња Анђела Будимир из Београда. Прва пратиља је Ива Јаковљевић из Аранђеловца, а друга пратиља Теодора Рајчић из Пожаревца. Ленте и награде уручила им је председница жирија Ивана Лабан. Завршница програма била је резервисана за наступ естрадних уметника Биљане Јевтић и Аце Илића.

Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content