У спортској дворани на Сребрном језеру, 1. новембра, у присуству бројних званица свечаном академијом обележено је сто година постојања најстаријег фудбалског клуба у овом делу Србије, ВГСК из Великог Градишта.
ВГСК је основан на Светог Илију, далеке 1924. године на иницијативу младих људи и њихових васпитача. Први ривал баш на тај празник била је екипа пожаревачке Викторије. Хроничари бележе, недуго потом, Градиштанци играју у суседној Румунији и први интернационални сусрет, али се у званична надметања укључују тек по окончању Другог светског рата. Од тада до данас, овдашњи клуб прошао је вишедеценијски пут испуњен победама и поразима, успонима и падовима, а у његовом окриљу стасале су бројне талентоване генерације.
ПРАВА ШКОЛА ЖИВОТА
Последњих година, Фудбалски клуб ВГСК са више или мање успеха такмичи се у зонском рангу, од ове јесени у Зони „Дунав“. Стручни штаб предводи Срђан Димитријевић, некадашњи фудбалер из Великог Градишта, а на челу клуба је група младих проверених фудбалофила. Предводи их некадашњи ас и интернационаланц Горан Стокић. Он наглашава да је обавеза спортског погона и руководства клуба, да наставе путем који су трасирале бројне генерације од 1924. године до данас.
-Од тренутка када су Драги Радовановић, Миодраг Стефановић и Бата Краиновић покренули иницијативу о формирању Великоградиштанског спортског клуба, прошло је сто година. То је период испуњен поносом, романтиком, жељом да се на терену надигравамо са ривалима у спортском духу, да окупљамо младе и да их кроз игру оспособљавамо за живот. Да је фудбал непролазна љубав потврђују и наши ветерани, некадашњи асови зеленог терена, активно се дружећи са саиграчима и ривалима, евоцирајући успомене и брижно чувајући пријатељства из играчких дана, истиче председник ФК ВГСК Горан Стокић.
У складу са друштвеним околностима клуб је мењао име, али никада није променио основну функцију и циљ: спортско едуковање младих и њихово оспособљавање за живот. ВГСК је мењао име у Млади борац, Црвена звезда и Граничар, али је битно утицао на популаризацију новог спорта у окружењу и на оснивање клубова. Клуб је изнедрио много талената који су се потом доказали на југословенском и европском простору, али и познате лекаре, професоре, инжењере, рекордере у производњи здраве хране, мајсторе свог заната.
На стогодишњем путу било је резултатских осцилација, успона и падова, сјајних победа и српсколигашких партија, али и финансијских и других проблема. Неколико сезона Клуб се није званично такмичио, али никада није изостајала подршка љубитеља спорта и верних навијача. Привредни и друштвени развој окружења допринео је реактивирању Клуба 1966. године и од тог тренутка уследиле су сезоне успона до српсколигашког каравана 1972. Тај статус остварен је у три наврата.
-Ако пажљиво посматрамо историју нашег клуба, евидентно је да су најзначајнији спортски домети остварени захваљујући, пре свега, доброј организацији, квалитетном и стручном раду са играчима, залагању фудбалера, али и великој подршци локалне заједнице, њене привреде и општинског руководства. Један од главних циљева нам је формирање спортског пула, који ће окупити успешне привреднике из Браничевског округа. Други циљ је подизање нивоа стручног рада са млађим категоријама, како би у наредним годинама сениорски погон попуњавали сопственим играчким кадром. Трећи приоритет је даља реконструкција и изградња спортске инфраструктуре. Требало би поставити додатне столице и уредити трибине главног терена. Посебан задатак је изградња новог игралишта. Захваљујући подршци локалне заједнице и Фудбалског савеза ушли смо међу осам центара који ће ускоро добити нове терене са вештачком подлогом из програма Европске фудбалске федерације, закључио је Стокић.
ВЕЛИКА СПОРТСКА ПОРОДИЦА
Честитајући стогодишњицу постојања, председник Општине Велико Градиште Драган Милић је казао да мало клубова у Србији могу да се похвале таквим јубилејом и таквим резултатима.
-У годинама за нама Клуб је стекао стабилне финансије од стране Општине. Сада се покривају сви трошкови превоза, хранарине, службених лица… Такође, услови су на завидном нивоу, нове свлачионице, терени, трибине које ће ускоро бити покривене. Успели смо да дођемо до тога, да се преко хиљаду деце бави спортом. То је богатство Великог Градишта, то се финансира из буџета и то треба да се настави тако, да не би деца кренула неким другим путем. Наравно, није случајно сниман филм „Више од игре“ у Великом Градишту. Неко је то препознао и дошао у Велико Градиште да то овековечи. За наш клуб се не навија, он се воли, он је једна велика породица и мислим да тако треба да остане, рекао је председник.
У години великог јубилеја, поред издавања нове монографије, припреме изложбе фотографија и трофеја, израде документарног филма, одигравања ревијалних утакмица против београдске Црвене звезде и пожаревачког Младог радника, требало би подсетити да су млађе селекције са доста успеха наступале против својих вршњака, а првотимци су освојили титулу победника Купа на подручју ФСБО и наставили надметања у зонском рангу.
ДОБИТНИЦИ ПРИЗНАЊА
Признање председнику ФК ВГСК Горану Стокићу уручили су представници ФСРЗС, ФСБО, општинских фудбалских савеза Велико Градиште и Жабари. Поводом обележавања сто година постојања ФК ВГСК плакете су додељене Спортском центру Велико Градиште, ФСБО, ФС РЗС, Општини Велико Градиште, Општинском фудбалском савезу Велико Градиште и председнику Општине Драгану Милићу.
Захвалнице су завредели ФСРЗС, Спортско друштво ВГСК, ФС Србије, ФСБО, Дом здравља, Основни суд, ОШ „Вук Караџић“ из Мајиловца, Полицијска станица Велико Градиште, ОШ „Миша Живановић“ из Средњева, Средња школа „Милоје Васић“ из Великог Градишта, ОШ „Иво Лола Рибар“ из Великог Градишта, Драган Милић, Дарко Пајкић, Владимир Штрбац, Горан Стокић, Дејан Радовановић, Жељко Бојковић, Томислав Лазовић, Александар Антић, Милан Ђуричић, Драгослав Милојевић, Чедомир Карамарковић, Александар Локнер, Драган Живановић.
Дарко Динић