Ово једна од најзначајних проузроковача болести у усеву Уљане репице која се јавља у јесен након сетве односно ницања ове уљане културе.У периоду након ницања уколико се јаве повољни услови за развој болести а то су кишно време слабо и неједнако ницање усева, док је оптимална спољна температура за развој овог патогена око 20°C.
Рана појава ове болести већ на почетку може да смањи потенцијални принос ове значајне ратарске културе до 50%.
Сиптоми се јављају на тек изниклим биљчицама које при том спорије напредују заостајући у расту и развоју,негде полежу до потпуног пропадања целе биљке.Сушно време у периоду ницања може
Сиптоми на младом лишћу се јављају у виду јасно разгранићених жућкастих пега са светлосмеђим центром унутар пега овалног облика најчешће на доњим листовима док се касније шире и на горње листове.Уколико се пеге рашире лишће се кида и одумире.
Касније у току вегетације сиптоми се јављају и на стабљици у облику прстена у основи листа на месту где је лишће причвршћено за стабљику. На корену могу да се јаве мале тамносмеђе до црне пеге.
Даље се из пега кишним капима разносе плодоносна тела ткз.пикниди са пикноспорама која даље шире заразу на усеве уљане репице на производним парцелама.
Мере заштите састоје се од поштовања четворогодишњег плодореда,одржавању парцела чистим без жетвених остатака и коровских биљака, оптимално и избалансирано ђубрење,како би се Уљана репица равномерније развијала и тиме предупредила појава овог патогена,нарочито кад је кишно време.Примена неким од регистрованих фунгицида системика на бази активне материје дифеноконазола и димксостробина и боскалида у време формирања лисне розете(4-6 листова) који могу уједно да послуже као регулатори раста.
Дипл.инг. Милош Радовановић,
саветодавац за заштиту биља у ПССС Пожаревац