Сузбијање амброзије на територији Града Пожаревца и Градске општине Костолац почело је 24. јуна и трајаће до септембра. До тада је планирано још једно кошење на оним местима где се очекује регенерација ове алергогене биљке. 

Заменик градоначелника Пожаревца Бојан Динић истиче да је ове године предвиђено кошење укупне површине од 240 хектара, а да је до сада одрађено 160 хектара. Из градског буџета за ове намене издвојено је 15 милиона динара, а извођач радова је предузеће „Екосан“ из Београда.

– Амброзија је најраспрострањенија и најопаснија алергогена биљка на свету, јер ствара високу концентрацију полена у ваздуху, изазива пецкање у очима, упалу синуса, упалу грла и алергијску кијавицу, која, ако се благовремено не лечи, прелази у алергијску астму, каже Динић и  додаје:  

Бојан Динић

– Једна биљка амброзије може да израсте до 2,5 метара у висину и иза себе оставља до 62.000 семенки, које у земљишту могу да опстану и до 40 година. Размножава се првенствено генеративно путем семена, али и вегетативно путем бочних изданака. Зато је потребно да висина откоса буде на 5 центиметара од површине земљишта. Веома је битно да се амброзија покоси пре цветања, односно максималне полинације која је око 15. августа и због тога ћемо се потрудити да до тада већина површина буде покошена.

Подсећа и на то да су власници приватних парцела и предузећа дужни да сами уклоне овај алерген са својих поседа, јер је Град надлежан за кошење искључиво на јавним површинама.

САВЕТИ АЛЕРГОЛОГА

Почело је цветање амброзије, једног од најагресивнијих алергена. Процењује се да више од двадесет посто становнишптва у Србији има неки облик алергије. С обзиром на то, реч је о нарастајућем проблему јер је амброзија широко распрострањена и лако се размножава.   

Симптоми алергије на амброзију се манифестују кијањем, пецкањем и сузењем очију, запушеношћу и цурењем из носа, као и отежаним дисањем са осећањем недостатка ваздуха. Особе које знају да су осетљиве на ову коровску биљку већ би требало да се јаве свом лекару.

Препорука је да се не чека да се симптоми развију до краја, јер је онда теже вратити их на почетак, односно ставити под контролу. Потребна је већа количина лекова него када се почне на време са терапијом, а то је и за пацијента много боље и елегантније.

Алерголози саветују и да особе алергичне на амброзију мање времена да проводе у природи, јер ове биљке има свуда. Такође не излазити у шетњу у току преподнева до 9 сати, поготову када је топло и ветровито, јер је тада концентрација полена у ваздуху највећа.

Може помоћи и ношење маски, које не морају да буду тако густог ткања, као оне против вируса и бактерија, а представљају физичку баријеру. Када дођете кући промените гардеробу и истуширајте се. Ко има могућност може да угради филтере у клима уређаје, код куће и у колима, то више није толико „скуп спорт“, поручује доктор.

Такође би са лекаром требало проверити у којој мери је прошлогодишња терапија имала била делотворна и направити план за нову сезону.

Д. Д. 

Share.

Comments are closed.

Skip to content