Зграда Музеја културне историје у Немањиној улици у Пожаревцу бележи свој трећи век постојања. Саграђена је шездесетих година 19. столећа. Историја није забележила ко је пројектовао и саградио, зна се да је кућу у то време поседовала трговачка породица Несторовић.
Изузетно је здање архитектуре тог доба и о њој треба да брине Завод за заштиту споменика културе Смедерево. Зато није случајно што је стотинак година од њене градње, 1966. године тадашња Општина откупила и дала на управљање Народном музеју. Намера је била да као репрезентативно здање архитектуре и начина живота грађанске породице тог доба, буде отворена за посетиоце. Нажалост, иако сачуваних осликаних и маланих зидова, препуна драгоценог намештаја и предмета, сведока времена, није била доступна за јавност.
Рестаурација зграде коју је зуб времена доста оштетио, почела је децембра прошле године под надзором Завода за заштиту споменика. У овој почетној фази реконструише се фасада зграде и она треба тачно да изгледа онако каква је била у 19. веку. Радове финансира Град Пожаревац. За овај део посла издвојена су 22 милиона динара. Пројектом је предвиђена реконструкција сутеренског и приземног дела као и поткровља.
КОНЗЕРВАЦИЈА ЗИДОВА И НАМЕШТАЈА
Оно што треба да уследи да би зграда заиста постала културни споменик, је конзервација унутрашњих зидова. Изузетна фреска четири годишња доба на таваници куће је јако оштећена због прокишњавања и биће потпуно рестаурирана и конзервирана, каже др Гордан Бојковић, директор Народног музеја Пожаревац и скреће пажњу на вредност не само таванице и зидова већ и подова:
-Друга карактеристика која је откривена тек овим радовима, јесте под куће. То је посебна врста пода, специфична за доба барока. Карактеристичан је за подове у репрезентативним зградама попут двораца. Такви подови могли су да приуште само богати људи, јер су захтевали значајна материјална средства. Поред тога било је потребно и техничко знање.
Фреска на таваници
По стручном мишљењу експерата Завода за заштиту споменика у Смедереву, зграда представља изузетно редак и веома репрезентативан примерак европске архитектуре 19. века. Број таквих зграда у Србији је веома мали. Сачувана фреска на плафону салона четири годишња доба, и плава соба са маланим зидовима сведочи да је њено зидање завршено око 1860. године. Тада је тај мотив био веома популаран у Европи и стигао је до Пожаревца.
Конзервација сачуваног намештаја и употребних предмета биће урађена по посебном пројекту.
Као следећи корак, напомиње др Бојковић, увешће се електрична струја и поставити спољно осветљење које треба да нагласи амбијенталност и лепоту зграде. Такође, биће урађена и хидрантска мрежа и уређено двориште.
У Музеју ће се чувати изложени предмети везани за градски живот у Пожаревцу између друге половине 19. и прве половине 20. века.
ОБРЕНОВИЋИ У ПОЖАРЕВЦУ
Један део Музеја културне историје, када буде реконструисан, биће посвећен српској владарској породици Обреновић:
-Пре свих, кнезу Милошу који је уздигао Пожаревац, али и Михаилу који је одрастао у Пожаревцу на добру Љубичево крај своје мајке, кнегиње Љубице. Доста је предмета сачувано из доба Обреновића, али како нису у поседу Музеја, покушаћемо да урадимо верне реплике. На тај начин ћемо одати дужно признање династији која је Пожаревац уздигла, али и Пожаревљанима који су тада живели и стварали овај град. Тиме ћемо сачувати прошлост града онакву каква је била, јер историју стварају људи, каже др Бојковић.
Др Мирољуб Манојловић, историчар:
Несторовићи и Трифуновићи
-Трговачка породица Несторовић је била први власник куће. У њој је одрастао Иван Несторовић, архитекта, професор Архитектонског факултета у Београду. Његов син Богдан је такође био архитекта и оставили су запажен архитектонски опус у Србији. Несторовићи су своју кућу продали такође богатој пожаревачкој трговачкој породици Трифуновић, која је између осталог била власник и зграде коју и сад зову Делиград. Зорка Трифуновић је средином шездесетих година прошлог века кућу продала тадашњем Хигијенском заводу. Међутим, општина је искористила право прече куповине и откупила је, због њене изузетне архитектонске и културне вредности, за музеј.
Поставка ће осветлити мали део династије Обреновића који се временски поклапа са сачуваном кућом Несторовића. Обреновићи су значајни за прошлост града и у њихово доба Пожаревац је достигао раст од касабе до европског града.
Иначе, од Завода за заштиту споменика културе Смедерево као регионалне институције, покренута је процедура да зграда постане споменик под заштитом првог реда Републике Србије.
Д. Деурић