Проузроковач трулежи плодова јабуке је гљива Monilinia fructigena, економски најзначајнија гљива из рода Monilia на јабуци. Плодови могу бити заражени током целе вегетације, од заметања до бербе, али су најосетљивији у каснијим фазама зрења. Оболели млади плодови се суше и опадају. Инфицирани старији плодови најпре труле, а касније се суше и мумифицирају. На плодовима се уочавају сивопепељасте гомилице са правилним кружним распоредом око места заразе. Патоген продире у плод кроз врата тј. оштећења која су изазвали инсекти, град, ветар итд. Услед ширења болести плодови губе воду, смежурају се и претварају у мумије. Ова гљива најчешће презимљава у мумифицираним плодовима у крошњи воћака или на површини земљишта, а ређе и на зараженим гранама и рак ранама. Велики проблем представља то што се ова болест може развијати и у складиштима. 

Као превентивне мере контроле, препоручују се: сакупљање и уништавање инфицираних плодова, сузбијање инсеката у циљу спречавања оштећења плодова, орезивање и спаљивање сувих грана, адекватна резидба.

Веома значајна мера је и примена препарата на бази бакра у јесен када опадне 70% лисне масе и након резидбе неким од препарата на бази бакра. У циљу спречавања трулежи плодова у складишту, препоручују се хемијски третмани пред бербу, у фази сазревања плодова, неким од регистрованих препарата. При томе, неопходно је да се узме у обзир период каренце заштитног средства.

Кристина Лазаревић,
дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац
Share.

Comments are closed.

Skip to content