Голубац, једна од општина у браничевском округу, са правом се може сврстати међу водеће туристичке дестинације не само у овом крају већ у читавој Србији. Завршетак изградња бициклистичке стазе од Винаца до Голубачке тврђаве и стазе за планински бициклизам, за ову општину представља посебну туристичку понуду.
За све оне који свој годишњи одмор желе да проведу активно и у природи, туристички посленици Голупца шаљу поруку да ова идеална дестинација нуди и светски познат национални парк Ђердап, који се простире на 64.000 хектара и обилује богатом флором, фауном, а посебно лековитим биљем.
Из Туристичке организације општине Голубац такође истичу да они који овде дођу да се одморе на располагању имају многобројне стазе за шетњу у дужини од 11 километара, од којих неке воде до водопада и вирова, до Гвоздених врата Дунава са четири клисуре и три котлине. Успут ће наићи и на 15 видиковаца, са којих се пружају прелепи, панорамски погледи. Ту је и клисура Госпођин вир као и кањон Брњичке реке, чије се бочне стене уздижу и до 300 метара висине.
Никако не треба пропустити обилазак Голубачког града и манастира Тумане. У самом граду Голупцу гости имају све услове за спортове на води, нарочито за једрење, јер је овај део Дунава најповољнији за једриличаре и има најбоље регатно поље. Постоје и бродићи за крстарење и једнодневне излете, који се организују према жељама гостију. Разноврстан је и избор смештаја, почев од хотела „Голубачки град“ на самој обали Дунава, преко соба и апартмана у приватним кућама у Голупцу, Добри, Винцима и Усију, до дрвених кућица у насељу Чезава.
Град на обали Дунава, раскошни рај богат Хомољским планинама и оплемењен снеготинским Црним врхом, клисурама, изворима и водопадима, туристички је магнет не само за посетиоце који желе да се одморе већ и за инвеститоре који овде намеравају да граде.
Љ. Настасијевић