Народне песме и игре, народни обичаји и светковине, вековима су окупљали српски народ. Тако је то и у Ореовици, селу жабарске општине где је и ове године на дан Велике Госпојине, 28. августа, на летњој позорници одржан Фестивал фолклора „Ореовачка шетња“. Смотра која настоји да сачува оно што је најлепше и најтрајније, традицију, овога пута била је посвећена двадестогодишњици од смрти Витомира Животића, легендарног класика наше народне музике, хармоникаша, композитора, аранжера и шефа једног од најтраженијих оркестара тог времена.

Наступ фолклорних ансамбала

Тога дана у Ореовици се певало, играло и наздрављало као некада давно, а манифестација је отпочела звуцима народног кола „Ореовачка шетња“ коју је компоновао и свирао чувени Ореовчанин. Овога пута то коло извео је Витин најуспешнији ученик, виртуоз на хармоници Мирко Кодић.

                                                                ТРАЈНЕ МУЗИЧКЕ ВРЕДНОСТИ

Отварајући овогодишњу смотру, директорка Центра за културу „Војислав Илић Млађи“ Јелена Стојадиновић подсетила је на биографију и траг који је Вита Животић оставио у српској музици.

-Ако знаменита Бранковина има највећу песникињу српског народа Десанку Максимовић. Ако Тршић има Вука Караџића највећег реформатора српског језика. Ако мало село Глободер има познате хармоникаше Тинета и Радојку Живковић. Ако је Лугавчина позната по Жики Лазићу, сценаристи, новинару и књижевнику који је својим делима осветлио многе личности из овог села као што су Бурдуш, Лепи Цане и Рајко Животић, као и познате хармоникаше Рајка Маринковића Буџу и Драгишу Дрењаковића Пикавлеа, у чију част се већ две деценије организује Сабор хармоникаша.

Јелена Стојадиновић

Ако Драговац код Пожаревца има Бисерку Мишић и њеног оца Драгољуба Мишића Кеца, захваљујући коме је ово мало село у међувремену изнедрило Радета Богића Жумајца и још 15 врхунских хармоникаша и чак три шампиона на такмичењу „Прва хармоника“ у Сокобањи, у сениорској конкуренцији и једну титулу у дуету. Ако нам је малено село Црљенац из суседне општине Мало Црниће подарило песнике Милисава Павловића и Србољуба Митића, књижевника Мићу Антонијевића и генерацијски познате хармоникаше из породице Зорана Стевића Пиже, од којих је већина свирала са Витомиром Животићем, а неколико њих били су и његови ученици, као и Миливоја Јовића Миду, његове „Црљеначке бисере” и Јерину Јовић.

Онда мештани Ореовице могу бити поносни, а и сви ми са њима, што се у та малобројна знаменита села може сврстати и Ореовица у којој је рођен један од најбољих и најомиљенијих српских песника Војислав Илић Млађи, у чију част се организује традиционална манифестација која се високо котира на културној мапи Србије. Исто тако, име родног села Ореовице је прославио један од највећих задужбинара народне музике, композитор, хармоникаш, аранжер, шеф оркестра и музички педагог Витомир Вита Животић. Његово музичко стваралаштво временом добија обрисе праве, не само музичке, већ и културне  вредности. После две деценије од његовог одласка, многи музички посленици и љубитељи народне музике се све више упознају са богатим музичким стваралаштвом легендарног Витомира Вите Животића. Његова „Ореовачка  шетња“ је настала давно, али и даље траје и не престаје да нас надахњује и подсећа да трајне музичке вредности немају рок трајања, казала је Јелена Стојадиновић.

Ореовачка шетња у извођењу виртуоза Мирка Кодића

Организатори манифестације су КУД „Војислав Илић Млађи“ из Ореовице, Центар за културу Жабари и Месна заједница Ореовица, а покровитељ Општина Жабари. Ове године је на посебан начин обележено 20 година од смрти легендарног Витомира Животића, тако што су у програму учествовали његови ученици, успешни хармоникаши и певачи, који су певали његове песме са њим и још увек певају, као и млађи уметници, који негују и чувају од заборава његово музичко стваралаштво.

Поред Мирка Кодића своје умеће приказали су и други успешни хармоникаши и певачи, који су извели Витине песме: Радиша Ранковић Дила, Милош Јовић, Дејан Јовановић, Љупче Ризов, Зорица Минић, Звездан Томић, Никола Лукић и Ђорђе Грујић. Својим играчким умећем програм су употпунили чланови фолкорних ансамбала „Војислав Илић Млађи из Ореовице, „Дукат“ из Симићева, „Четереже“ из Четережа, „Кушиљево“ из Кушиљева и „Ресава“ из Пругова.

                                                                     ПОСТХУМНО ПРИЗНАЊЕ

Престижно признање за животно дело, које је Министарство за културу Србије и Удружење естрадних уметника Србије СЕМУС, постхумно доделило Витомиру Животићу, његовој унуци Исидори Илић, уручио је Мирко Кодић.

Постхумно признање додељено Вити Животићу примила је Исидора Илић

-Иако већ двадесет година више није са нама, његова музика и даље живи као што је он живео за музику, казала је на додели Исидора Илић.

О животу и раду Вите Животића и његових ученика говорио је Бора Васић. Признање и посебна захвалница за изузетан допринос у промовисању Ореовице звуцима кола „Ореовачка шетња“, аутора Витомира Вите Животића, додељене су Мирку Кодићу. Такође, директорка КУД-а „Војислав Илић Млађи“ Драгана Миловановић уручила је признања и захвалнице свим учесницима манифестације. Завршница програма била је резервисана за наступ естрадне уметнице Лепе Ђорђевић, у пратњи оркестра Звездана Томића Витежевца.

Признања учесницима манифестације
Изложба фотографија
Наступ Лепе Ђорђевић у пратњи оркестра Звездана Томића Витежевца

                                                                                    Текст: Д. Динић

                                                                                    Фото: В. Милић

Share.

Comments are closed.

Skip to content