
Међународни дан Рома, 8. април, обележен је у костолачком Дому културе свечаном академијом која је почела интонирањем српске, а затим и ромске химне. Организатор манифестације је Удружење „Креативни Роми“ у сарадњи са Канцеларијом за ромска питања у Костолцу и свим ромским невладиним организацијама, а под покровитељством Градске општине Костолац.
Ово је један од најзначајнијих датума у ромској историји, јер је на тај дан 1971. године у Лондону одржан Први конгрес Рома, који је резултирао усвајањем обележја припадника ромске заједнице – заставе и химне. Тада је усвојен међународни назив Ром, што на ромском језику значи човек, а за химну је изабрана песма „Ђелем, ђелем“.
ЗАЧЕТНИЦИ РОМСКОГ АКТИВИЗМА
Поздрављајући госте на свечаности, председник Удружења „Креативни Роми“ Реџеп Алијевић је подсетио да је ово удружење најстарије ромско удружење у Костолцу и уједно иницијатор и зачетник ромског активизма.

-Циљ Удружења је да подигне грађанску свест Рома, али и побољшање положаја и њихових услова живота. Велику пажњу обраћамо на образовање, здравство, становање и запошљавање. Роми имају проблеме у свим сегментима живота и зато је веома важно да се укључе у све друштвене токове. Важан циљ за Роме и Градску општину Костолац је развој инфраструктуре у свим махалама у којима живе Роми, јер је то основни услов за побољшање живота. Када буду завршени радови на изградњи канализационе и водоводне мреже и асфалтирање улица у Костолцу, моћи ћемо да се похвалимо целој Србији да смо једини који уживају у свеобухватној инфраструктури.
Алијевић је отвореним дланом подигнуте руке поздравио припаднике ромске заједнице и рекао да је „то поздрав јер се остварио сан да се свуда у свету слави ромски дан“.
Честитајући припадницима ромске заједнице празник, председник Градске општине Костолац Серџо Крстаноски је изразио уверење да ће се у наредном периоду заједничким снагама доприносити побољшању услова живота Рома, као и очувању ромске културе, традиције, језика, наслеђа и идентитета, али и изазова са којима се свакодневно суочавају.

-Овде у нашој заједници нема места за поделе. Сви ми живимо под истим небом, делимо исту будућност и зато је важно да радимо заједно на томе да наша Градска општина буде место у коме ће сви имати једнаке шансе.
Крстаноски је истакао важност инклузивности и сарадње, јер како је рекао, без обзира на различитости треба да радимо заједно на стварању друштва које ће бити засновано на једнакости, правди и уважавању свих припадника заједнице.

-Наша Градска општина је увек била отворена за дијалог, размену идеја и сарадњу. Желим да сви ми, без обзира на порекло, радимо на изградњи мира, разумемо једни друге, поштујемо различитости које нас чине јединственим и снажним као заједница. Ми ћемо у будућности као Градска општина наставити да радимо на побољшању услова живота, стварању нових могућности и правазилажењу свих баријера које нам се нађу на путу. Нека нас овај дан подсећа на значај различитости и важности толеранције у свим аспектима живота.
ДРУШТВО ПО МЕРИ СВАКОГ ЧОВЕКА
Сарадња локалне самоуправе са ромским удружењима дала је јако добре резултате на плану еманципације Рома и њиховог укључивања у све актуелне друштвене токове.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је подсетио да је овај дан инспирисан догађајем од пре пет и по деценија, а који су иницирали управо Роми са простора бивше Југославије.
-Те 1971. године сви заједно смо кренули једним путем којим и данас корачамо, а знаћемо да смо стигли до свог циља када не буде више потребе да помињемо реч дискриминација. Да би дошли до тог циља, који многима делује и звучи као утопија, проблеме не смемо скривати, већ о њима морамо отворено разговарати. Сви ви позвани сте да о томе дате суд, али ма какав он био знајте да ћете у локалној самоуправи имати стабилног партнера.

Слушамо ваше сугестије, али док то чинимо идемо у сусрет проблемима и мислим да ћете се сложити да смо многе ствари решили, а за неке поставили темеље који ће дати резултате у времену пред нама. Као и свих ових деценија иза нас, и даље је пред нама задатак да подстичемо образовање младих Рома, као први предуслов да се реше многи проблеми и оних старијих. Знамо да нам образовање даје могућност избора у животу, а могућност избора је једнако слободи коју Роми толико воле. То да припадници ромске популације нису заинтересовани за образовање и усавршавање је један велики стереотип који разбијају управо многи млади и образовани Роми. Знамо и то да је социјално укључивање Рома и Ромкиња препознато и спроводи се као један од главних приоритета Владе Србије.
Ту не мислим само на кључне стратешке документе у процесу европских интеграција, већ и због жеље наше државе да изградимо друштво по мери сваког човека. Нама у Пожаревцу и Костолцу остаје да пратимо ту визију државног врха, како би економски развој и напредак пратили и још већа равноправност и једнакост свих људи који живе у Србији, закључио је градоначелник.
Поводом Међународног дана Рома, председник Удружења „Креативни Роми“ Реџеп Алијевић уручио је повеље за изузетан допринос у побољшању услова живота Рома, градоначелнику Пожаревца Саши Павловићу и председнку Градске општине Костолац Серџу Крстаноском.

Свечана академија поводом Светског дана Рома употпуњена је културно – уметничким програмом којим је представљено богатство ромске културе и обичаја. Скупу су присуствовали председница Скупштине Градске општине Костолац Милена Церовшек са сарадницима, чланови Већа, имам Шериф Бехаровић, помоћник имама из Турске Хусеин Фаца, представници јавних предузећа и установа, школа….
Д.Динић